Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

radutm

Poze de pe M43 intre vama Nadlac/Csanadpalota si Mako:












cont inchis

radutm

cont inchis

Dani_el

Pe Google maps am gasit deja bucata ungurilor (M43)  :D  8)

alecu26

Quote from: Ciprianul on July 07, 2015, 08:44:08 AM
Si Bulgari ne dau clasa la construit de autostrazi....vai de noi.
ei...ne dau clasa. Sunt la fel de prastie ca noi...daca nu chiar mai prastie.

Am facut acelasi drum la aproape un an distanta....si loturi aflate foarte, foarte aproape de deschidere...sunt inca nedeschise. (Dupnitsa-Blagloevgrad si Sandaski Kulata).

La Yablanitsa...nici un semn de continuare a lui A2 spre Varna....cu toate ca e acolo autostrada de ani de zile gata.

Pe centura Sofiei...unde se termina autostrada, zici ca efectiv au fost inghetate lucrarile un an de zile. Aceleasi viaducte, aceleasi imagini. Doar acel triple stack ce a mai inaintat ceva....dar ala nu e legat de nimic momentan.

Tot despre centura....e la fel de varza si stricata ca a noastra. Plina de trafic...ca, cu greu mergi cu mai mult de 20-30km/h.

Portiunea veche din A2, pana pe la Botevgrad e mai rea decat A1 al nostru....dar reparatii pare ca se fac doar la viaducte.

Unde ne bat intradevar...e la DN-uri. Incredibil cum au reusit sa le duca prin afara localitatilor si ce noduri rutiere au intre DN-urile lor. (si la o lipsa aproape totala a traficului....acolo....in Bulgaria ar fi avut dreptate Basescu ca nu e nevoie de autostrazi. Bulgaria nici peste multa vreme de acum inainte nu va justifica prin trafic decat autostrazile din apropierea Sofia).

Cam asta e raportul meu din traversarea Bulgariei.

PS: se lucrar intradevar la greu pe Dupnitsa-Blagloevgrad si Sandaski Kulata...dar asta nu schimba situatia de mai sus. PS: din ce vad sanse reale de finalizare ar fi doar pe tronsonul de la granita, dar acolo in schimb sunt abandonate la fel...de ani de zile...lucrarile de catre greci.
Drumurile noastre POATE;

alexandrull

Stiti cumva daca Sarbii au mai facut ceva intre Nis si granita cu Macedonia

sebba

#1565
nu, nu mai e autostrada terminata dupa Nis (dupa Leskovac de fapt, Google Maps arata clar)
Sailing away! S/Y Haimana

alecu26

#1566
Sincer nu-mi dau seama acum unde am iesit de pe autostrada si am mers cred (si asta e o chestiune tehnica destul de ciudata)...pe un drum temporar, nou...paralele cu autostrada.

Nu cred ca vor deschide ceva in zona cu superlucrari de tuneluri...dar alte zone sigur deschid in acest an. Ce am remarcat ca se lucra duminica la greu. Cred ca in acea zona...am vazut ca practic stadiul era la nivel de panouri antizgomot...etc. Chiar daca si in august 2014 (Google Street view) stadiul era avansat cu poduri si terasament gata si le-a mai luat inca un an sa ajunga la stadiul asta...nu cred ca anul asta mai rateaza deschiderea acelor bucati.

In Macedonia...se lucreaza in acea zona unde au fost deja puse poze pe thread-ul de calatorii....viaduct, tunel...etc. (pozele lui Radutm)

PS: pacat de timpul care se pierde la vama Sarbo-Macedoneana. La intrarea in grecia doar te intreaba...Timisoara, Arad, Cluj...si iti face semn sa merg. Fara acte, fara control...fara nimic.
Drumurile noastre POATE;

Ciprianul

#1567
Asa cum am promis zilele trecute am fost pe noul tronon de DX intre Gyor si Csorna si pot spune ca e intradevar frumos ce sa facut pana acum acolo.
E foarte inaintat si centura Csorna si probabil anul asta se va da in folosinta.
Mai joc clipul cu iesirea de pe M1 si intrarea pe M86

http://www.youtube.com/v/QMndLMeoGX0&feature=em-upload_owner
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

boer_escu

Pentru cei (inca  :D ) interesați de Makaza (Bulgaria-Grecia):  vinerea trecută la ora 12.00, nicio masina pe niciun sens.

Cat despre Grecia: n-am văzut nicio coada in benzinarii si la hotel am platit cu cardul. Asadar...  :)

neaguionutu

Noutati de pe Autostrada A3 Struma, pentru cei care merg pe varianta Sofia - Kulata !

Pe data de 16 iulie  s-a dat in folosinta 3,2 km de autostrada, din lotul 4, doar pe banda din dreapta a autostrazii de la nodul Petrich ( Marino Pole ) pana in vama Kulata, fara a mai ocoli prin Marino Pole, Chuchuligovo si Kulata.
Bucata de autostrada data in folosinta aici.
Se mentine pana la 1 august devierea prin Petrich.
NEW A3: Marino pole – Kulata 3.2km (April 2012 to 16th July 2015) [1st c/w] – projectmap (source; source)
Lotul 4 al autostrazii se termina inainte de vama, inainte de benzinaria Lukoil.
De la benzinaria Lukoil si pana in vama, pe sensul de iesire din Bulgaria si Intrare in Grecia, sunt 2 benzi pe sens.
Pe sensul de intrare in Bulgaria, din vama si pana la capatul lotului 4 este doar o banda pe sens.

Spre Grecia



Spre Bulgaria



Pe data de 1 august se va da drumul la banda din stanga a autostrazii pe bucata Marino pole – Kulata, dar si tot lotul 4 de la Sandanski la  Marino pole.
NEW A3: Marino pole – Kulata 3.2km (April 2012 to Early August 2015) [2nd c/w] – projectmap (source; source)
A3: Sandanski – Kulata --> south of Sandanski - Marino pole 15.0km --> 11.5km (April 2012 to Early August 2015) – projectmap --> map (source; source)

Pentru cine este interesat , o sa pun linkuri cu poze despre  stadiul lucrarilor

16 iulie 2015  aiciaici, aici, aici, aici, aici, aici

20 iulie 2015  aiciaici, aici, aici, aici, aici, aici, aici, aici

Sursa : SSC bulgaresc

Telvanni

Cu doar cateva zile in urma, adica pe 13 iulie, am trecut eu vama de la greci catre bulgari. Fiind duminica dimineata pe sensul de intrare in Grecia era coada pana in Marino Pole si cefele late de bulgaria se inghesuiau pe 2 benzi in zona de trecere a caii ferate astfel incat sensul meu de mers era blocat. A iesit macel, injuraturi, nervi...
Foarte bine ca s-a deschis acest mic tronson extrem de util mai ales ca prin cele 3 localitati drumul avea gropi serioase.

Confirm ce zicea un coleg mai sus, centura nord a Sofiei nu e drum foarte bun. Gropi nu sunt multe insa asfaltul este foarte valurit si pe alocuri are sleauri destul de periculoase. Pe nord fiind mai scurt ca varianta "centura sud", am optat-o si la intoarcere si cred ca nu am facut rau. A fost destul de dificil la marea intersectie pe 3 niveluri unde se lucra insa per total eu zic ca a fost ok. Mi-a placut ca se circula cu viteza redusa si asta imi dadea o stare de siguranta mai ales cand vedeam tir-urile de pe contrasens (inca mai am in ochi imaginile cu accidentul recent de pe DNCB)
Am vazut si o parte din lucrarile la noua centura de nord, era doar stratul vegetal decapat.

Calatorii fara incidente va doresc!

dorum

Imi spuneti si mie va rog daca in Bulgaria vigneta e electronica sau trebuie lipita pe parbriz?
Se poate cumpara imediat dupa trecerea podului de la Calafat?
Multumesc!

dcr965

^^  Nu este electronica, chiar trebuie lipita de parbriz si pastrata marca. Se poate cumpara de la un chiosc aflat in vama, in partea dreapta.

danutzu_1069

@dorum
Trebuie sa o lipesti in dreapta jos, pe parbriz, dar poti sa nu o lipesti complet, ci doar partea de sus.
Astfel se dezlipeste mai usor si nu lasa urme.

NordKapp

Sau o dai prima data pe blugi/tricou și după aia pe parbriz. Poți însă să apeși doar pe colturi când o lipești pe parbriz. :)