News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cezar-mario2012

 Cateva poze de la vizita pe santierele A3 Struma. "Prim-ministrul Boiko Borisov, împreună cu ministrul Dezvoltării Regionale și a Lucrărilor Publice, Lilyana Pavlova și cu președintele al consiliului de administrație al Agenției Infrastructurii Rutiere, Ing Lazar Lazarov au inspectat progresul lucrărilor de construcții la Lot 4 Sandanski - Kulata A3 "Struma", de la km 423 + 800 la km 438 + 500 și Lotul 2 Dupnitsa - Blagoevgrad de la km 322 + 000 la km 359 + 483.52." Preluate de pe www.api.bg :

Prima de pe lot 4 Sandarsky-Kulata



Acestea sunt de pe lot 2, prima inainte de tunelul Krishovitsa si a doua dupa tunel





Si aici oficialitatile pe santierul A3 lot 2:




cezar-mario2012

#1246
 Utilajele au inceput lucrul pe A0 Sofia, in zona Sos. Botevgradsko:



Se mai lucreaza si la centura orasului Montana (Vidin-Botevgrad), din poze profilul pare de drum expres:





Poze preluate de pe SSC-ul bulgăresc.

cezar-mario2012

#1247
 Pentru cine nu stie Sofia, mai bine zis despre centura ei, cateva informati. Intre A1 si A2(de fapt putin mai mult pana la Sos. Chelopeshko) centura este la nivel de autostrada pe trei benzi, destul de veche si prost intretinuta, am inteles ca au mai disparut din gropi, dar este peticita, ar necesita o reabilitare totala si constructia celui de al doilea pod peste calea ferata Sofia-Burgas (momentan este construita doar o cale, calalta fiind abandonata). Pe zona de sud centura este modernizata intre Bulevardul Bulgaria si Bulevardul Alexandr Malinov, profil 2x3 centura, plus drum paralel de 2x2, deci 2x5. Acum intra in lucru sectiunea cuprinsa intre Bulevardul Alexandr Malinov si A1 Hemus cu acelasi profil. Uitati aici planurile sectiunii si cum vor fi gestionate confilictele de trafic in intersectiile importante. Informații preluate de la SSC-ul bulgaresc si din vizita mea in acea zona.

Planul general:



Intersectia cu strada 406 din Cartierul Mladust:



Intersectia cu Bulevardul Patriah Gherman:



Intersectia cu Sos. Samokov, drumul spre Borovets:



Intersectia cu strada Star Lozenski:


neaguionutu




A0 Sofia, zona Sos. Botevgradsko:






























Poze preluate de pe SSC-ul bulgăresc.

cezar-mario2012

Masina aceea de forat antica din poza a fost confiscata de poliție, cred ca nu avea reviziile făcute.

alecu26

sa vezi si la noi cu ce se lucreaza cate odata: camioane Tatra de la 1950. Fac 2-3 zile pe drum. Si in majoritatea cazurilor, forajul se face manual cu metoda "'Hei rup, Hei rup, hei rup"".
Drumurile noastre POATE;

cezar-mario2012

#1251
 Pe SSC-ul Bulgaresc a aparut o filmare cu Lot2(Harmanali-Dimitrovgrad) A4 Maritsa, intre kilometrul 38 si 71, com aproape tot lotul:

http://youtube.com/v/HFtUlxiTUxk

Cam pe aici este mai mult de lucru:







In rest cam asa arata;


filippasteur

Buna ziua tuturor,

(Cu scuze daca am gresit topic-ul...)
M-ar interesa cateva informatii legate de drumul prin Cazanele Dunarii pe malul sarbesc. In ce stare este (avand in vedere ca in urma cu cateva luni au fost pe acolo inundatii mari...)?
Si o alta intrebare: aveti idee cum este trecerea Dunarii cu bacul inter Ram si Ban. Palanka (in apropiere de Bela Crkva)?

Multumesc anticipat,


spy_flo

#1253












Pe porțiunea M0, centura Budapesta intre M7 și M1
Am și o filmare făcută de pe contrasens, nu știu cum sa o urc.

TibiV

Nu le ai la o rezoluție mai mare ?....
Ar fi păcat...
Nu îmi dau seama prea bine ce se întâmplă acolo...
A fost half-profile si acum o fac full ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

spy_flo

Au fost redimesionate. Originalele sunt la 3920x2204. Da,era half profile și acum lucrează la calea 2.

CinX

#1256
Quote from: filippasteur on March 12, 2015, 07:14:50 PM
Buna ziua tuturor,

(Cu scuze daca am gresit topic-ul...)
M-ar interesa cateva informatii legate de drumul prin Cazanele Dunarii pe malul sarbesc. In ce stare este (avand in vedere ca in urma cu cateva luni au fost pe acolo inundatii mari...)?
Si o alta intrebare: aveti idee cum este trecerea Dunarii cu bacul inter Ram si Ban. Palanka (in apropiere de Bela Crkva)?

Multumesc anticipat,

Eu am fost pe acolo, insa acum 5 ani.
Sa speram ca vor aparea si imaginile de pe Street View din zona respectiva in curand.

Pozele mele le gasesti aici --> https://www.flickr.com/photos/27108337@N03/sets/72157629196501456/

Nu am folosit ferry-ul, nu sunt nici sigur ca era unul acum 5 ani.
Noi am vrut sa vizitam si Smederevo, apoi am ocolit pana la Ram.
Drumul la sarbi mi s-o parut mai spectaculos decat cel romanesc.

Pe Panoramio am gasit asta:

http://www.panoramio.com/photo/68957905

Telvanni

As vrea sa cer cateva informatii despre o calatorie spre Praga. Indrumati-ma va rog catre topicul corect (nu-l gasesc). Multumesc!

stefanudrea

#1258
^^
Drumurile sarbesti sunt bunicele, cam valurite si destul de inguste, dar peisajul superb. Recomand sa mergi in Cazanele Dunarii din aceasta cauza si pentru ca sunt multe curbe. Pe traseu sa opresti neaparat la o ciorba de peste si o branza la gratar. Daca faci o oprire de 1 noapte incearca si "lichidele" lor. La combustibili au preturi mai mici decat la noi.

spy_flo

Quote from: Telvanni on March 15, 2015, 07:40:17 PM
As vrea sa cer cateva informatii despre o calatorie spre Praga. Indrumati-ma va rog catre topicul corect (nu-l gasesc). Multumesc!
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=317.0

Aici o sa primești și răspunsul