Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

MHN

Bosnia si Hertegovina (BiH)

Filmare de pe recent inaugurata sectiune A1 Tarčin - Vlakovo: 360° Video
(trageti cu mouse-ul in directia dorita; nu cred ca poate fi integrata filmarea in mesaj)

Poate fi luata ca exemplu de CNADNR!

delacroix

Exemplu pentru ce? Taxare? Sau drum expres ca asta avem in tuneluri?

alecu26

foarte interesant. Si la noi in normativ avem sectiune si cu banda de urgenta si cea fara si nu se precizeaza dupa ce criterii sa se adopte una sau alta.
Drumurile noastre POATE;

MHN

Eu nu m-am gandit asa de departe, delacroix. Asa ca mi-am zis ca pentru inceput, filmarea de tip 360° poate fi luata drept exemplu, de catre CNADNR. Taxarea cu porti, in niciun caz.
Iar sectiunea fara banda de urgenta in tunel, cred ca este specificata si prin normativele noastre, desi ar putea fi in functie de particularitatile fiecarui proiect. Asteptam sa vedem tunelurile, insa.

delacroix

Vezi sa nu percuteze CNADR la asa o idee. Astia iau ce-i mai prost din ceea ce vad. Pe de alta parte flancul sudic al UE merge pe taxare, vrei nu vrei tot acolo ajungem.

frunzaverde

Quote from: MHN on October 24, 2014, 05:40:18 PM
Iar sectiunea fara banda de urgenta in tunel, cred ca este specificata si prin normativele noastre, desi ar putea fi in functie de particularitatile fiecarui proiect. Asteptam sa vedem tunelurile, insa.

Si banda in tunel pare mai ingusta ca in afara lui - sa zic 3 m in loc de 3.5 m.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

alecu26

doar 3 metri? nu cred. As zice exclus chiar. 3 metri e drum judetean de al nostru. Nu cred ca ar avea curaj sa faca vreun TIR-is vreo depasire.
Drumurile noastre POATE;

hadrian

Si pe Egnatia Odos A2 in Grecia in tuneluri banda de urgenta lipseste.Si exista si limitare de 80km/h(mi se pare de bun simt).Sunt si tuneluri de 4.x km.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

iuli

Quote from: hadrian on October 27, 2014, 09:48:32 AM
Si pe Egnatia Odos A2 in Grecia in tuneluri banda de urgenta lipseste.Si exista si limitare de 80km/h(mi se pare de bun simt).Sunt si tuneluri de 4.x km.

Asa e... Toate tunelurile sunt cu 80. Din cate imi amintesc sunt cateva totusi care au banda de urgenta mai ingusta, dar nu bag mana in foc.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Danny550394

Fara banda de urgenta. Cele lungi au parcare de urgenta.


Mai exista cateva (cut&cover) care au banda de urgenta.

cezar-mario2012

 Din stirile citite de prin Bulgaria referitoare la Lot 4, A3 Struma, am inteles urmatoarele:
1. Contractul cu firma greceasca Aktor se va rezilia, motivul fiind semnarea actului aditional care prevedea ca firma Aktor sa termine un sens pana la 31 decembrie 2014 si cel de al doilea sens pana la 31 martie 2015, parera mea ca era imposibil sa se reralizaze;
2. API (CNADR-ul lor) va efectua actele aferente si va instiinta firma Aktor in  termen de 10 zile, aceasta va fi si penalizata pentru nerespectarea contractului;
3. API dupa reziliere va crea o comisie de evaluare a lucrarilor efectuate, cantitativ si calitativ, lucrarile prost efectuate nu se vor deconta, volumul lucrarilor este estimat la 50%;
4. Dupa evaluare, lotul se va relicita, se estimeaza un termen de 3-6 luni pana lotul va avea un nou constructor. 

Din pacate cei care vor merge in Grecia la anul tot prin Petrich vor ocoli.

O sectiune noua din A7 Spania, finalizata in August 2014:

http://www.youtube.com/v/1OWP3vIG8GY?list=UU9Jew-gWdwUgwMVIjH-N3mg

mariansb

Grea lucrarea la aceasta A7.Cine e executantul?
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

cezar-mario2012

#1063
 Este foarte cunoscut la noi, dar de cal breaz. FCC :D
Văzută de pe coasta este si mai impresionanta lucrarea, eu am fost in zona respectiva anul trecut. Veneam de la Granada pe autostrada si am ieșit la Montril. De la Montril pana in apropiere de Nerja se lucra la autostrada, numai viaducte și tuneluri,  de la Nerja era autostrada pana la Cadiz. AP7/A7 începe de la granița Frantei cu Spania si se termina la Cadiz,  parca vreo 1400km.

alecu26

si cam pustie...ca aproape orice autostrada din Spania.

putem parafraza dictonul cu referire la intreaga EUROPA: Acolo sunt bani dumneavoastra.
Drumurile noastre POATE;