Author Topic: [BH] Lucrari in Oradea  (Read 1002 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
[BH] Lucrari in Oradea
« on: September 30, 2017, 04:59:01 PM »
Despre proiectele de infrastructură din Oradea.
Stadiu la zi: Autostrăzi (A) | Drumuri Expres (DX) | Deschideri: A10 lot 3 (27 noiembrie?) | A10 lot 4 (speram in decembrie)
Exploatare: 747,95 km A și 0 km DX | Contractați: 187,271 km A și 0 km DX | Licitație lucrări: 159,465 km A și 121,115 km DX

Jack

• Youngster
  • *
Re: [BH] Lucrari in Oradea
« Reply #1 on: October 07, 2017, 02:48:34 PM »
Prelungire strada Ecaterina Teodoroiu, din zona străzii Bihorului spre gară (poreclit Drumul Express, un fel de centura pe partea de nord a orasului, pentru traficul greu, au obtinut avizele recent pentru aceasta portiune, fiind proprietatea CFR), este prevazuta si o trecere la nivel cu CF (de manevra catre o remiza).

« Last Edit: October 07, 2017, 02:51:25 PM by Jack »

Jack

• Youngster
  • *
« Reply #2 on: October 07, 2017, 02:53:47 PM »
O strada noua de legatura intre Muzeul Tarii Crisurilor, Biblioteca Judeteana catre Universitatea Oradea.

Jack

• Youngster
  • *
« Reply #3 on: October 07, 2017, 03:04:55 PM »
Noul terminal intermodal, Intermodal Vest. Primaria pregateste si ea constructia unui asemenea terminal, pe Soseaua Borsului.

« Last Edit: October 07, 2017, 03:11:52 PM by Jack »

Dominik

• Hero
  • *
« Reply #4 on: October 24, 2017, 06:08:51 AM »
Foarte bun proiect
I am the master of my fate,
I am the captain of my soul.

Jack

• Youngster
  • *
« Reply #5 on: October 30, 2017, 10:18:23 AM »
Reluare licitatie extindere linii de tramvai
S-a reluat licitatia, prin publicarea in SEAP, privind lucrarile de extindere a liniilor de tramvai pe traseul Calea Aradului - str. Fagarasului - str. Atelierelor-3,8 km- precum si cele de la intersectia Pimariei-Decebal-Calea Aradului.

Valoarea lucrarilor a crescut de la 9.878.849 la 12.316.309,62 euro
Data limita de depunere a ofertelor: 04.12.2017 16:00
Data limita de evaluare a ofertei: 29.12.2017 18:00

Jack

• Youngster
  • *
« Reply #6 on: October 30, 2017, 10:21:13 AM »
Construire pod peste raul Crisul Repede

Data atribuirii: 02.10.2017. Data limita de valabilitate a ofertei: 120 zile (de la termenul limita de primire a ofertelor) Durata contractului este de 16 luni incepand de la data atribuirii contractului / emiterii ordinelor de incepere a serviciilor sau lucrarilor.

Jack

• Youngster
  • *
« Reply #7 on: November 15, 2017, 09:20:52 AM »
În linie dreaptă. Lucrările de amenajare a ultimului tronson din drumul rapid se apropie de final (FOTO)

Lucrările de amenajare a ultimului tronson din drumul rapid cu trecere pe terenul CFR delimitat de străzile Ana Ipătescu şi Izvorului se apropie de final.

"Până în prezent s-au realizat toate lucrările de instalaţii şi canalizare pluvială şi este aproape de finalizare montarea bordurilor. Constructorii au făcut deja compactarea stratului suport, astfel încât în următoarea perioadă, când vremea va permite, să se treacă la turnarea staturilor de asfalt", a declarat viceprimarul Mircea Mălan.
Potrivit viceprimarului, tronsonul de circa 660 metri deocamdată în lucru va fi dat în folosinţă cel târziu pe 1 Decembrie, astfel încât de luna viitoare şoferii să nu mai ocolească pe străzile Depoului şi Constanţei, spre nemulţumirea locuitorilor zonei.
"Drumul expres şi-a dovedit deja funcţionalitatea prin traficul intens de pe această arteră, iar după finalizarea ultimului tronson va fi şi mai folosit", a spus Mălan.

« Last Edit: November 15, 2017, 09:23:22 AM by Jack »

Jack

• Youngster
  • *
« Reply #8 on: November 15, 2017, 09:25:46 AM »
Foto: Cristi oradeanul vis Skyscrapercity.

Zona Onestilor - Barcaului, largire - construire bretele noi.

Jack

• Youngster
  • *
« Reply #9 on: November 15, 2017, 03:26:06 PM »
Se darama Podul cu Stea peste Crisul Repede, va fi inlocuit de Podul Centenarului. Intre timp se amenajeaza si malul crisului, pe malul celalalt fata de unde e facuta fotografia, pe o portiunde de cca. 1 km.

Esafodaje finalizate

Ce mai musca din el...:)

Foto: danla via Skyscrapercity.
« Last Edit: November 15, 2017, 03:28:31 PM by Jack »

Jack

• Youngster
  • *
« Reply #10 on: November 16, 2017, 01:28:21 AM »

marinul

• Senior
« Reply #11 on: November 16, 2017, 11:09:39 PM »
am urmarit si eu saptamana asta demolarea podului, de vineri 10.11 au inceput cu inchiderea lui

Cateva detalii despre licitatie

Podul Centenarului va fi construit de asocierea a patru firme

Primăria a terminat procedura de achiziţie pentru „Demolarea Pasarelei Plevna din beton armat peste Crișul Repede, elaborare proiect tehnic pentru execuție, obținere autorizații și execuție lucrări pentru construire pod peste Crișul Repede între str. Plevnei și str. Szigligeti Ede”.

Pentru realizarea acestei lucrări au fost depuse cinci oferte: Asocierea Dacia Faber SRL şi Pod Proiect SRL,  Asocierea Freyrom SA cu Procons Grup SRL, Aquacons SRL şi Electro Excel Green Consulting SRL, Asocierea Implemia Baugesellschaft mbH cu Viaponte Rom, Asocierea Prodial SRL cu Drumex SRL, Metabet CF SA, Ritmoteh SRL, Drumuri Orăşeneşti SA și Asocierea  Trameco SA, Vega 93 SRL şi Via Design SRL.

„După evaluarea ofertelor s-a stabilit câștigătorul licitației, respectiv Asocierea Freyrom SA cu ProconsS Group SRL, Aquacons SRL şi Electro Excel Green Consulting SRL,  cu o valoare ofertată de 9.641. 895,37 lei fără TVA. Termenul de contestație este de 5 zile, durata de elaborare a documentației tehnico-economice este de 2 luni, iar durata de execuție conform contractului este de 14 luni”, transmite Primăria, printr-un comunicat de presă.
 podul-informatica-1

Primăria a anunțat încă din primăvară intenția de a construi un nou pod rutier peste Crișul Repede în locul pasarelei pietonale de la fostul Centru de Calcul, pasarelă construită în anii ’50. Consiliul Local al municipiului a aprobat denumirea de ,,Podul Centenarului”, iar municipalitatea dorește ca acesta să fie inaugurat în data de 1 Decembrie 2018, cu prilejul Centenarului Unirii.

„Expertiza tehnică a pasarelei, întocmită în anul 2016 a constatat deficienţe grave ale suprastructurii, ceea ce justifică necesitatea construirii unui pod nou, care să satisfacă atât necesităţile circulaţiei auto, cât şi cea pietonală. Acesta va crea un culoar de circulaţie care va atrage traficul de pe podurile Sf. Ladislau şi Decebal, având şi rolul de a descongestiona traficul pe străzile adiacente și în zona centrală, fiind în concordanță cu intenția Primăriei de a reduce treptat traficul auto din Piața Unirii, acesta urmând să fie preluat de noile artere. După terminarea perioadei de contestații urmează semnarea contractului și predarea amplasamentului, iar apoi se va emite ordinul de începere a lucrărilor”, a declarat viceprimarul Florin Birta.

Cu contestaţie

La rezultatul actual s-a ajuns în urma unei prime contestaţii depuse de asocierea condusă de Trameco SRL, membră a grupului Selia, care a fost descalificată. Asociata acesteia, firma Vega 93 SRL, cu care a mai lucrat şi la drumul expres, are la dosar un certificat constatator negativ – un fel de bulină neagră pentru abateri anterioare – motiv pentru care întreaga ofertă a fost descalificată. „Au depus contestaţie faţă de descalificare dar Comisia Naţională de Soluţionare a Contestaţiilor ne-a dat câştig de cauză”, spune vicele Birta.

Dacă nu se înregistrează alte contestaţii, semnarea contractului va fi urmată de o perioadă de vreo 2 luni de proiectare. „Noi am vrea să începem anul acesta măcar cu demolarea pasarelei dacă nu şi cu execuţia podului”, spune edilul. .

sursa: http://www.bihon.ro/podul-centenarului-va-fi-construit-de-asocierea-a-patru-firme/1901487

si am mai scris si aici

http://www.bihon.ro/podul-centenarului-oradea-informatica/1852868

"Suntem încă în termenul de depunere a ofertelor, care expiră în 4 iulie 2017 iar după evaluare urmează un termen obligatoriu rezervat pentru eventualele contestaţii. Realizarea podului într-un an şi vreo patru luni, ar seta noi standarde de rapiditate în construcţiile municipalităţii, altfel cunoscute prin termenele de finalizare prelungite în mod repetat.

Primăria a pus în bugetul pe 2017 o parte din suma necesară transformării podului pietonal în rutier. Bugetul toral al lucrării este de trei milioane de euro

Demolarea pasarelei este estimată la peste 360.000 de euro.

Pentru că se va anula piciorul din albia Crişului Repede, noul pod este descris de Primăria ca fiind ecologic. Suprastructura podul constă din două arce metalice şi tablier între ele, susţinut de tiranţi. Lungimea podului este de peste 84 de metri iar lăţimea totală de 18,6 metri. Acesta ar susţine două benzi rutiere, de câte 3,9 metri lăţimea părţii carosabile între borduri fiind de 7,8 metri. Trotuarele sunt prevăzute în consolă, în exteriorul arcelor de susţinere, cu lăţimea de trei metri, în care intră şi pista velo. Pe marginea exterioară a trotuarelor sunt prevăzute balustradele. Pasarela pietonală de la fostul Centru de Calcul a fost construită în anii ’50, fiind consolidată pe parcursul anilor 2003-2004. Expertiza întocmită în anul 2016 a constatat deficienţe grave ale suprastructurii, ceea ce justifică necesitatea construirii unui pod nou, care să satisfacă atât necesităţile circulaţiei auto, cât şi cea pietonală. Acesta va crea un culoar de circulaţie care va atrage traficul de pe podurile Sf. Ladislau şi Decebal, având şi rolul de a descongestiona traficul pe străzile adiacente."

de urmarit si aceasta licitatie sunt curios in cat timp se va semna contractul.

PS: pun si o poza cu actuala pasarela pietonala