News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 9 Guests are viewing this topic.

davyl

Se discuta aici pe forum in urma cu ceva timp, ca este foarte posibila realizarea lui A6 macar pana la Caransebes. Insa, sunt doar discutii si nimic concret pana acum n-am vazut. Poate acum cu noile presiuni din partea UE si cu noul masterplan pe care il asteptam in viitoarele luni ca pe "sfintele moaste" sa vedem ceva concret. Desi A6 face parte din Axa prioritara 7, trasata si finantata in procent foarte mare de UE (segment Lugoj-Calafat pe teritoriul Romaniei), momentan nu sunt pasi decisivi in realizarea ei. Motivele se stiu: m-as repeta inutil!

dr4qul4

A6, pe traseul coridorului european, nu ajuta prea mult Romania. Ba din contra, scurteaza destul de mult traseul coridorului in Romania.

UE este interesata doar de sectorul Lugoj-Calafat nu si de restul.

Cel mai bine pentru noi ar fi sa incepem cu Craiova-Calafat.

Oricum este bine ca se fac SF-uri, macar aflam si noi ce traseu au in vedere.

Comparatia Tg Mures- Iasi 7-9 mls, si Brasov-Bacau 1,6 mld mi se pare o prostie. Traversarea muntilor va costa la fel. avem acelasi relief.

O comparatie obiectiva ar fi Tg Mures-Iasi + Motca-Bacau si Sibiu-Brasov-Bacau-Iasi, la preturi actualizate. Asta daca se doreste o autostrada est-vest si nu doar Bacau-vest
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

isotech_ro

Quote from: mariansb on April 03, 2014, 06:20:40 PM
Sova ... cititi si va minunati!

specia asta sufera cel putin de OLIGOFRENIE si RETARD INTELECTUAL

iuli

^ Terminati cu atatea epitete!

E pur si simplu un politician. Ceea ce face el se numeste propaganda! Easy... Nu inteleg de ce va bateti capul atat cu ce zice si ce nu zice.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

Alti politicieni pe digi, aceleasi ineptii.
Astia sunt impotriva autostrazii spre alexandria, dar pt ca are 2000 de masini pe zi.. Sau pt ca alexandria are 42000 de locuitori si mai bine facem catre targoviste... Sau ca va costa minim 7 mil pe km...oare cu cat face umb-ul un lot infinit mai greu?

Cand va fi terminat sibiu-pitesti va fi clar ca vechea a1 nu va face fata traficului, asa ca o autostrada a sudului va fi necesara, si nici nu va costa prea mult.
Totusi sper sa nu aleaga un traseu in zig zag si sa faca slatina-rosiori-mihailesti sau poate chiar giurgiu-alexandria-craiova.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cutter

Poze făcute astăzi la Palatul Parlamentului de Victor Cozmei la conferința Infrastructure Business Summit:






igorashu

Sibiu-Pitesti deviat prin Rm. Valcea? Si neterminat nici in 2022...

cutter

Quote from: igorashu on April 08, 2014, 12:09:28 PM
Sibiu-Pitesti deviat prin Rm. Valcea? Si neterminat nici in 2022...

Depinde la care hartă te uiți... În 2020 apare ca terminat și în 2022 ca neterminat. Sunt atît de multe probleme cu hărțile oricum că nu știi de unde să începi.

Văd că aceste hărți sunt făcute de CESTRIN. În speranța că cineva de acolo citește acest forum sau i se va aduce la cunoștință ce scriu acum:

Cel/cei care au făcut hărțile sunt acestea sunt niște IDIOȚI INCOMPETENȚI!

Faceți un bine țării ăsteia și faceți altceva în viață, cred că putem dona pentru un fond sau ceva măcar să nu ne mai mîncați viitorul. Mulțumesc!

sebba

in masterplanul lor nu intra si viitorul pod de peste Dunare de la Bechet-Oryahovo? de ala au uitat ca vor sa-l faca?
si sa nu uite sa aloce ceva fonduri ptr urgentarea maparii nodurilor de la Pitesti. ne vom rataci cu siguranta acolo, intre atatea autostrazi!

sau au incurcat cumva hartile de la masterplan cu cele in care sunt DC-urile ce trebuiesc refacute?
voi puteti crede asa ceva? e cumva facut de Sova si nu m-am prins?
Sailing away! S/Y Haimana

ovicor

DE-RUTATE si DERUTANTE aceste harti. De acord cu ce spune Cutter. Pe harta 2016, Sibiu- Pitesti nu trece prin Rm. Valcea, in harta 2020 e gata, dar prin Rm. Valcea, in 2022 e tot prin Rm. Valcea, dar nu e gata. A6 Lugoj- DTS nu e prinsa decat in constructie 2022, desi e cerinta UE, etc, etc. Daca n-ar fi fost fotografiate de V. Cozmei, as fi fost tentat sa cred ca-i o gluma proasta. Asa, concluzia e ca avem O GLUMA PROASTA DE GUVERN ! Scuza-ma, Ionut, dar daca ar avea bun- simt si perceptia incompetentei lor, acesti guvernanti ar trebui, singuri, sa se ceara afara din teren, vorbind in termeni sportivi! Pe de alta parte, ceea ce a spus cutter, eu as traduce asa : CESTRIN = CRETIN !!!!!!!!

panda_no 5

inca o greseala.Ultimele 2 poze.
Ploiesti Comarnic data in exploatare in 2020 insa apare ca prioritate in 2022!!
Nu cred ca mai trebuie sa ne batem capul cu ele..

cutter

#942
Dacă mai aveți nervi, a mai apărut o hartă:



dr4qul4

Lugoj-calafat in 2022?   :lol:   Pai si UE nu zice nimic? stau cuminti?

mai mult, ei au de gand sa faca un triunghi de autostrazi Craiova-Drobeta TS-Calafat?

Si cea mai tare gluma mi se pare: autostrazi separate spre Alexandria si Giurgiu, dar fara legatura intre ele (vorbesc de poza masterplan - adica nici peste 30 de ani, cand vor face -speram- tot ce au desenat)

Si parca Sova a zis Drum de legatura Rm Valcea....
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Pelbartus

A6 tot prin Resita trece. Wow ! Poate o si ducem direct pe Semenic, la 1447m.