Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ionut

Cei de la ZF au baut apa dupa Stroe. :lol:

• Anul 2018 ar trebui să fie cel mai bun pentru autostrăzi, după ce 2017 a adus 15 km de drum rapid, cele realizate fie nefiind deschise tra­ficului, fie nefiind accesibile din lipsa unor poduri. Teoretic 2018 ar putea aduce 200 km de autos­tra­dă şi implicit un total de 900 km.

ZF

200 km de autostrada. Si noi avem 187 in constructie. :lol: Asta ca sa vedeti nivelul la care este o buna parte din presa locala cand vine vorba de autostrazi.

Ionut

Intra si cei de la Economica in joc, ei amintind de predictiile celor de la MT/CNAIR ca vor deschise LD4 in 2018. Ce este mai grav e faptul ca CNAIR isi bate joc de LD3. Eu unul am mari emotii pentru lotul asta, chiar daca, teoretic, poate fi gata anul asta. Din pacate este foarte aproape de reziliere, blocajul este foarte grav.

HVMihnea

Mereu apreciez promisiunile din ianuarie. Ce fac cei de la MT si CNAIR se compara cu promisiunile mele de a da jos burta dupa ce am mancat 5 metri patrati de slanina de craciun...
Este incredibil cum pe LD, care este o autostrada importanta pentru Romania, exista un mare semn de intrebare pe portiunea cu tuneluri. Si nu cred ca se ocupa nimeni de asta. La fel si cu PiSi, unde totul este extrem de relativ.
Acum mai au dreptate si CNAIR, s-au facut ceva progrese anul acesta. Insa, daca avem un 2018 bun, cu siguranta urmeaza un alt bilant sumbru in 2019. 187km de autostrada in constructie nu cred ca sunt un motiv de mandrie, si la cum arata licitatiile probabil nu vor creste prea curand (eventual vor scadea, cu o reziliere pe LD3).
Sper ca Ionut este doar pesimist si ca pe 9 ianuarie vom avea ST3. Prea tare a crescut numarul de accidente pe DN1...

Vasilem

Quote from: Ionut on January 03, 2018, 05:53:09 PM
Veste buna! Am inceput sa fim solicitati cu pozitii/comentarii si in presa internationala. :cheers:

Toata lumea serioasa are nevoie de informatii corecte, (nu de gargara) si deocamdata, pentru autostrazi/drumuri acest forum este cel mai "la zi" cu progresul pe fiecare lucrare + poze si filmari aeriene din care se vade progresul facut (daca a fost vreun progress), si ce piedici/probleme sunt.

De asemenea imi place ca pot sa urmaresc comunicatele de la MT/CNAIR si sa vad reactiile - documentate de cele mai multe ori - de pe forum; care de obicei desfiinteaza "jocul de aruncat vina" facut de MT/CNAIR.

In concluzie .. sa o tineti cel putin tot asa.

Ionut

Alte ecouri...

Ministerul Transportului: 2018 va fi un an record pentru autostrăzi
2018 va fi un an record pentru autostrăzi - promite Ministerul Transporturilor, care estimează că anul acesta vor fi daţi în folosinţă 156 de km de autostradă din cei 188 contractaţi. De cealaltă parte, Asociaţia Pro Infrastructură, care monitorizează marile proiecte de transport din ţară, contrazice calculele oficiale şi susţine că nu pot fi deschişi mai mult de 66 de kilometri de drum rapid.

RRA sursa originala, apoi preluari in Capital si Hotnews

SB76UFO

Partea proasta e ca toti au preluat stirea, cum ca pe 9 ianuarie se inaugureaza , nu faptul ca se receptioneaza lotul 3 de pe Sebes-Turda
"Prostia este eternă și invincibilă"

Ionut

Autostrăzile pentru care statul a plătit studii de fezabilitate degeaba

Compania de Drumuri a plătit în perioada 2000-2015 pentru 126 de Studii de Fezabilitate, dintre care a folosit 49. Din studiile făcute pentru autostrăzi, patru sunt neutilizate, au spus pentru ECONOMICA.NET oficialii Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

Economica.net


dr4qul4

Stirile astea fac foarte mult rau. Studiile alea nu sunt bune nici pe post de hartie igienica. Nu conteaza ce a fost acum 18 ani. Ar trebui reactualizate studiile mai vechi de 10 sau chiar 5 ani.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

bogdix

Quote from: horatiu.cosma on January 09, 2018, 05:02:04 PM
Quote from: dumbravaandrei on January 09, 2018, 02:03:48 PM
Si un mic hint.... nu tin minte sa se fi facut dare in trafic a unui lot de A (cu exceptia LD2) fara prezenta primului sinistru la fata locului sau macar a sinistrului de la transporturi.
Asa ca pana nu vedeti unul din cele doua personaje sinistre la fata locului, nici cea mai mica sansa de dare in trafic ;) ... asta ca mica observatie pentru viitor.
TL 2, Decembrie 2015.
Si daca imi aduc eu bine aminte LD1 - dec 2013 si cred ca si OS1, OS2 si OS4 tot dec 2013 dar nu mai stiu cine era min transp atunci.

Ionut

Am facut si al 5-lea tabel - tronsoane blocate si in pregatire. Va rog verificati si spuneti-mi daca aveti noutati pe undeva sau e vreo greseala ori vreti sa trec/modific ceva anume. :cheers:


Ionut

Si o mica adunare:

- 186,867 km executie lucrari (contracte active)
- 175,734 km executie lucrari (in licitatie)
- 244,180 km elaborare/actualizare SF (contracte active)
- 329,000 km elaborare/actualizare SF (in licitatie)
- 421,300 km in pregatire sau in blocaj
- 748,320 km in exploatare
==============================
TOTAL RETEA = 2105,401 km

voicul

Se pare ca am ajuns pe ultima culme: "imposibil de estimat".
Dezarmant si "no comment".

rizzuh

Quote from: Ionut on January 14, 2018, 05:13:46 PM
Si o mica adunare:

- 186,867 km executie lucrari (contracte active)
- 175,734 km executie lucrari (in licitatie)
- 244,180 km elaborare/actualizare SF (contracte active)
- 329,000 km elaborare/actualizare SF (in licitatie)
- 421,300 km in pregatire sau in blocaj
- 748,320 km in exploatare
==============================
TOTAL RETEA = 2105,401 km

Sterge repede postarea, pana nu vede Ionita si se lauda cu 748 km gata si 1357 km "in curand/lansat", total 2105 km, adica mai mult decat Suedia, Ungaria, Belgia. :lol:

TibiV

Mai scadem aia 9 km "care nu are becuri cu LED".... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

SILVIUFG

#4949
A13 Sibiu - Fagaras nu intra la adunare??? Si acolo SF-ul e in actualizare - contract activ. Nu ca m-ar incalzi cu ceva faptul ca intra in tabelul asta dar.... sa nu uitam de A13.  :D :D :D