Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 5 Guests are viewing this topic.

cristi5

#4365
^ nu exista nici o sansa sa inceapa ceva acolo pana in 23 august 2017 (conform sintezei nu exista licitatie activa pt acel tronson), deci l-am lasat rosu. Corect?

pasadia

Quote from: TibiV on July 10, 2017, 12:36:42 AM
Why ?!?!?!....

Sincer, pentru sectiunea internationala de SSC unde LeClerk spune numai prostii si imi e greu sa il contracarez de fiecare data (ca sa nu spun ca e si plictisitor). In plus cred ca majoritatea romanilor pasionati de subiect stiu si engleza, dar strainii interesati de subiect nu cred ca stiu multi termeni in romana (si da, sunt destui straini interesati de subiect, inclusiv unii care traiesc deja aici si se chinuie in aceleasi blocaje). 

perfidus

^^^ @cristi5 -> foarte buna treaba! Multumim!
Revin cu intrebarea: in sectiunea  Autostrazi din Romania - Sinteza  putem si noi ajuta cu ceva sa actualizam acele informatii?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Ionut


bridge

#4369
Quote from: cristi5 on July 10, 2017, 10:28:39 AM
^ nu exista nici o sansa sa inceapa ceva acolo pana in 23 august 2017 (conform sintezei nu exista licitatie activa pt acel tronson), deci l-am lasat rosu. Corect?
Corect.Dupa acelasi principiu zona cu verde trebuie sa fie cu rosu.Mai mult AC pe Viaduct Suplacu este "cea mai sigura" fiind foarte greu de modificat de viitorii antreprenori ceea ce nu se poate spune de celelalte AC.

cristi5

^ deci asta nu mai e valabila? Km 10-64?

Quote from: NGC20 on July 06, 2017, 02:23:29 PM
AC 111 / 30.12.2011 -> "Continuarea execuției lucrărilor de construire la obiectivul de investiții ‐ Autostrada Braşov‐Cluj‐Borş‐ Sector 3C, pe raza județului Bihor între km 5+800‐6+655  şi km 10+640‐64+450" -> Valabilitate "până la finalizarea executării lucrărilor pentru care a fost eliberată"

bridge


cristi5

^ OK deci daca nu se schimba solutiile mai e o sansa... La viaduct am facut doar o optimizare, in sensul ca nu stiu daca o sa-mi amintesc sau daca o sa am timp in august, asa ca am pus direct rosu.

Sau vor trebui oricum schimbari pe km 10-64, deci constructorul (cand o fi) va avea nevoie de un nou AC? Deci verde, rosu? :)

Putem eventual lasa verde pe harta si sa punem in stratul de date ceva de genul

AC:111/2011_conditionat_de_HG_....art67(2)

Sau doar lasam nr si anul AC si cel ce consulta harta poate sa judece ca e un AC vechi si (tot mai) incert...

horatiu.cosma

^
Pe 10-64, noul acord de mediu prevede o modificare de solutie la Fegernic, unde va fi un viaduct. Deci daca nu se gaseste vreo solutie legala pentru modificarea acelei AC, sigur nu mai e valabila.

cristi5

Deci e all or nothing? Daca trebuie schimbat ceva pe cei 54 km se pierde intregul AC? Sau doar pe portiunea respectiva?

As pune rosu la Fegernic deocamdata...

cristi5

#4375
Zilele astea e foarte mult de munca pe OSM pt harta proiectelor de infrastructura pe rutier. Daca cineva vrea sa ajute va rog sa raspundeti pe topicul OSM. Multumesc.

Quote from: cristi5 on July 11, 2017, 10:04:44 AM
- verificare trasee OSM pt DX12 conform planselor postate recent (iulie 2017). Impartire pe loturi si setarea indicativului SEAP si datei de lansare a licitatiei, conform sintezei licitatiilor
- verificare trasee OSM pt A1 Sibiu-Boita si Pitesti-Curtea de Arges conform planselor postate recent (iulie 2017). Setarea indicativului SEAP si datei de lansare a licitatiei, conform sintezei licitatiilor
- verificare trasee OSM pt A0 sud conform planselor postate recent (iulie 2017). Impartire pe loturi si setarea indicativului SEAP si datei de lansare a licitatiei, conform sintezei licitatiilor
- A3 Suplac-Bors pare a avea structuri lipsa in partea de vest. Trebuie gasita documentatia si adaugate structurile
- A3 Suplac-Bors se pare ca nu are AC (doar AM) in zona Fegernic
- A1 LD4 are cateva structuri lipsa (intersectii cu drumuri locale) intre Mintia si Ilia.
- setat AM pentru DX12
- setat AM pt A0 sud
- vazut care alte proiecte care acum sunt rosii pe harta au AM si setat AM pe OSM
- setarea progresului fizic pt tronsoanele A1 in constructie conform postarilor lui yetiman
- setarea progresului fizic pt tronsoanele A10 in constructie conform postarilor lui yetiman
- setarea progresului fizic pt tronsoanele A3 in constructie conform postarilor lui yetiman
- setarea progresului fizic pt centuri in constructie (Caracal, ...?) conform postarilor de pe topic...
- setarea indicativului SEAP pentru pasaje Arad conform sintezei licitatiilor


pentium10

#4376
niste planse de pe A8 Tg Mures - Ditrau, despre care s-a discutat la Miercurea Nirajului la o intalnire cu reprentati locali in prezenta publicului.

1. Te rog pune pe harta si nodul rutier de la Tampa/Galesti/Miercurea Nirajului


2. un tunel in zona Magherani si Chibed



3. nodul rutier de la Sovata


4. doua tuneluri mici la Bucin


5. nod rutier Borzont
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures


pentium10

fiindca acest thread e urmarit de mai multi, repostezi din A8

Quote from: pentium10 on July 11, 2017, 05:47:10 PM
Va zic ceva INEDIT, am aflat ca proiectul Transgreen despre care s-a discutat la intalnirea publica de la Miercurea Nirajului, Mures (29 iunie 2017) are in lucru o lucrare pentru sectiunea A8 Targu Mures -> Ditrau masuratori REALI pe baza de GPS despre traseele ursiilor din zona Magherani/Becheci/Sovata + alte zone. Deja au cateva mii de puncte masurate adunate si reprezentate pe o harta, prin care se poate distinge pe unde o sa fie necesar ecoducte si alte facilitati pentru protejarea faunei. E un proiect de nivel EUROPEAN pentru ca sunt parteneri din strainatate care ajuta cu know-how si echipamente.

Lucrarea lor urmeaza sa fie publicata in perioada urmatoare, si sta la dispozitia Search Corporation si CNAIR, cu trasee exacte ale animalelor.
Urmeaza o dezbatere publica in localitatea Ditrau, data inca nu a fost stabilita.

http://milvus.ro/RO/transgreen-planificare-integrata-a-infrastructurii-de-transport-si-a-infrastructurii-verzi-in-regiunea-dunare-carpati-in-beneficiul-oamenilor-si-al-naturii/9103
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

In al doilea post de pe acest thread am pus
NORMATIVUL pentru proiectarea AUTOSTRAZILOR EXTRAURBANE - Ind. PD 162-2002.
Este atat normativul vechi (Ordinul 622/23.10.2003) cat si revizuirea din luna august 2015.

Aici puteti descarca:
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=9.msg43#msg43

Multumesc, NGC20! :cheers: