Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

eu doar la MZA si la harta Cestrin ma gandesc. De asta si vreau CoBra. nu e doar turism, e si activitate economica (chiar si pe vale dar si Buc+Ploiesti vs Bv-Sf Gheorghe).

in scop turistic am fost anul acesta si la Ranca (singura statiune mai urata ca Breaza), si la Voineasa si in Retezat si nu as vrea sa vad o autostrada pe acolo, prefer DN-urile pentru Retezat si Transalpina.
Dar pe VP vorbim de turism de weekend, si cand ai doar o noapte nu pleci mai departe de Sinaia sa te dai cu schiurile.
Utilitarea autostrazii CoBra eu o aseman foarte mult cu cea a A2, Cernavoda-Constanta.
Pana la Comarnic si dupa se circula cum se circula pana la/dupa Cernavoda inainte sa fie terminata A2.  Lungimea este cam aceeasi, si acolo e capat de linie. Traficul a explodat dupa ce a fost finalizata si acea portiune, si activitatea economica din judetul constanta odata cu el.


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nicolaem

cat timp mai e "prietenul" in minister cred ca putem inchide discutia asta pt ca oricum VP tocmai am aflat ca nu are finantare, iar VO " Lucrările la autostrada Piteşti - Sibiu încep cel devreme în 2017. Rus: ,,Eu cu siguranţă nu (le) apuc"
asa ca 3 ani ne vedem si noi de familii, joburi...
asta dupa ce acu 2 sapt ne zicea ca spera pana in 2018 sa fie terminata, fiind "visul lui"

teocharis

Quote from: nicolaem on December 18, 2014, 03:02:59 PM
Rus: ,,Eu cu siguranţă nu (le) apuc"

pare ilogica aceasta afirmatie, Rus este totusi un om in florea varstei

stie ceva ce noi nu stim?

dr4qul4

asta cam asa e. Noi incercam sa aducem argumente si pentru una si pentru alta, iar el nu vrea sa ne supere: asa ca nu face niciuna  :lol:

PS. a siz ca nu le apuca din scaunul de ministru, decat daca e ales si peste 2 ani  (dar fie vb intre noi, oricum nu le apuca)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

nu stiu de ce...dar parca vad ca peste 2 ani vom avea din nou aceasi poveste: se va incerca inca odata concesiunea CoBra si se va gasi un motiv sa se intarzie PiSI. (as preconiza ca va fi din nou vorba de pret...sau vreun sit natural...sau oricum in curand va pleca Renault....sau o sa-si dea seama ca ce bine se merge spre vest pe la Craiova-Lugoj.

Se va gasi ceva. :(
Drumurile noastre POATE;

teocharis

ce se mai aude cu re-actualizare ( a cata?) SF Sibiu-Pitesti s-au deschis plicurile?

alecu26

demult. sunt in evaluare. Vezi sinteza licitatii.

As putea paria pe orice (99%) sigur ca castiga acel super JV cu AECOM, Consitrans, Search...etc. Chiar daca sunt pe locul care sunt. Ziceam ca e ca si cum ai avea un JV format din Vinci, Strabag, UMB, Tirrena Scavi, Astaldi, Max Bogl.
Drumurile noastre POATE;

alecu26

deci cum încheiem anul? acum dupa deschiderea de la Pecica-Nadlac?

Si cum vom incheia la anul când vom mai avea Pecica Nadlac si Tm-Lugoj 2? (ATAT...ca altele nu au sanse realiste).
Drumurile noastre POATE;

nedcatalin


dorum



alecu26

acel tronson e foarte aproape de DN. Ceva miscare??? ce lucrari importante ar fi acolo?
Drumurile noastre POATE;

Viny

si vom avea inca un traseu lung de 100 si ceva de km(nadlac-dumbrava) fara benzinarii ca si soimus-vestern, si in 2016 vreo 300 si ceva de km fara benzinarii, atunci putem vb despre cartea recordurilor ... sper sa nu fie asa :) 

alecu26

NG 20...ce spune sinteza licitatiilor de licitatia pentru caietele de sarcini parca pentru licitatia principala de concesiune benzinarii?

Sau era un raspuns deja la CNADNR pe tema asta.
Drumurile noastre POATE;

NGC

#1739
^^^ Nu am gasit nici o licitatie legata de concesionare benzinarii in ultimii 6 ani.
Aici este raspunsul CNADNR din 17.04.2014 in care spunea ca licitatiile vor fi demarate in "trimestrul II, anul 2014".
Iar aici este ultimul raspuns legat de aceasta tema, in care nu se mai da un termen exact.

@disney: Poti readresa intrebarea ca sa vedem stadiul actual?