News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 6 Guests are viewing this topic.

cutter

#1500
A apărut Masterplanul revizuit cu Sibiu-Pitești în 2021-2030 și strategia Ponta-Șova (triunghiul Brașov) în 2014-2020:

http://mt.ro/web14/strategia-in-transporturi/master-plan-general-transport/documente-master-plan

N-am prea avut timp să mă uit în detaliu, dar asta am observat la o primă citire.

UPDATE: M-am uitat mai cu atenție și documentul are data de 30/09/2014 trecută în preambul, deci anterior dezbaterii publice. Cu toate acestea, conținutul diferă destul de mult de versiunea prezentată înainte de dezbaterea publică. Mai pe scurt, cred că au înlocuit pe șest PDF-ul. Îl mai are cineva pe cel vechi de acum o lună să facem comparație?


UPDATE: nu mă băgați în seamă, documentul este identic cu cel deja publicat acum o lună. Scuze pentru dezinformare.

NGC

Vezi aici, dar daca nu mai sunt acolo, am eu o copie.  ;)
Eventual muta postul tau in thread-ul de MasterPlan.

NGC

^^^ Ce diferente ai observat? Tabelul de la pagina 120 cu cifrele gresite a ramas la fel.

cutter

- A dispărut orice referire la coridoare europene, la TEN-T, în varianta pusă în dezbatere erau trei scenarii: ES, EES și TEN-T.
- În varianta pusă în dezbatere nu se spunea negru pe alb că Sibiu-Pitești se va face după 2021. Acum e explicit.
- În varianta asta, fiecare proiect are un fel de fișă, de o pagină în care e descris, asta parcă nu era în documentul anterior.

Ce naiba, am o senzație de-aia ciudată, că ori cineva a rescris istoria ori am luat-o eu razna. Mai ai varianta de acum o lună să comparăm?

NGC

#1504
Am vazut prea tarziu ca ai scris in celalalt thread. Am raspuns acolo.

cutter

Oricum ne-am și lămurit cu varianta. Am luat-o eu razna :)

Documentul este identic cu cel pus în dezbatere. Mea culpa.

NGC

#1506
Parca SILVIUFG intreba mai demult despre Sibiu - Fagaras.

Acest SF din 2007/2008 face parte din SF-urile a caror licitatie pentru revizuire este acum in desfasurare.



Si aici este unul din nodurile prevazute in acel SF. Arata bine, nu?  :)



horatiu.cosma

Asta e genul de nod care apare la intersectia a doua autostrazi in X. E frumos, dar cam inutil pentru traficul de la noi.

delacroix

#1508
Quote from: NGC20 on November 09, 2014, 05:44:51 PM
Si aici este unul din nodurile prevazute in acel SF. Arata bine, nu?  :)
Arata bine doar in poza. In realitate nu va aparea niciodata.
In privinta utilitatii nodurilor trefla, ele au intrat in desuetudine.

stangabriel

Si unde ar fi fost acest nod in "cruce" ? Nu imi dau seama.


NGC

Quote from: delacroix on November 09, 2014, 07:43:50 PM
Quote from: NGC20 on November 09, 2014, 05:44:51 PM
Si aici este unul din nodurile prevazute in acel SF. Arata bine, nu?  :)
Arata bine doar in poza. In realitate nu va aparea niciodata.
In privinta utilitatii nodurilor trefla, ele au intrat in desuetudine.
L-am pus aici doar ca si referinta, pentru ca probabil ca in noul SF nu va mai fi la fel.

stangabriel

Scuze,incurcasem autostrazile. Mersi. Deci sa vedem daca va fi pe la Boita sau direct Vestem sau centura Sibiu. Voi cum propuneti ca ar fi mai bine?

chr

Totusi, unde vom avea noi intersectia a doua autostrazi in X?
Nu autostrada cu DN si nu intersectie in T.

stangabriel

Si eu m-am incurcat,e vorba de  intersectia A Sibiu Fagaras cu Dn 1/7, acolo avand 4 benzi.