News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

get

Știu că nu trebuie băgat în seamă orice apare în presă, dar articolul ăsta mă face să mă întreb dacă nu cumva în locul unui incompetent ascultător nu e mai rău unul (considerat) capabil dar cu idei originale:

http://www.romanialibera.ro/economie/companii/ministrul-transporturilor-vrea-inlocuirea-autostrazilor-cu-drumurile-expres-348165

adiarc

problema cea mai mare a infrastructurii romanesti , este ca fiecare a schimbat ceea ce s-a facut inainte...s-au blocat cu totul proiecte aflate in desfasurare
am ajuns astfel sa cheltuim sume exorbitante pe studii de fezabilitate , care expira dupa 2 ani si mai mult am risipit banii si asa putini alocati infrastructurii
sper sa apara de Craciun acel Master Plan astfel incat , NIMENI , sa nu mai poata modifica directia generala si proiectele de construit , decat eventual prin masuri de urgentare a acestora
in cazul de fata studiul pe Sb-Pitesti , este in desfasurare si costa vreo 12 mil de euro...bani care , DIN NOU , daca schimbam acest proiect , vor fii din nou ARUNCATI PE FEREASTRA ...pardon...in buzunarele cui trebuie
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

Quote from: get on September 01, 2014, 05:45:35 PM
Știu că nu trebuie băgat în seamă orice apare în presă, dar articolul ăsta mă face să mă întreb dacă nu cumva în locul unui incompetent ascultător nu e mai rău unul (considerat) capabil dar cu idei originale:

http://www.romanialibera.ro/economie/companii/ministrul-transporturilor-vrea-inlocuirea-autostrazilor-cu-drumurile-expres-348165

ca parca drumurile express sunt gratis...si se fac singure. Or fi ele mai ieftine...nu cu mult si daca se pune limitare la ele la 110 atunci chiar nu merita.

sunt drumuri pe care lejer poti conduce cu viteza ca de autostrada...si iar isi vor umple politatii buzunarele stand la panda si vor fi accidente cauzate de bizoni care merg cu 160-170.

sa faca acolo unde e nevoie de autostrazi jumate de autostrada daca nu are bani...cum ar fi podurile si tunelurile lungi de pe A3 sau A1....sau chiar si sectiuni intregi.
Drumurile noastre POATE;

alecu26

ce se mai aude de studiile de fezabilitate pentru Sibbiu-Bv, Bv-Bacau si altele????

iar o sa ne trezim in 2018 ca nu mai avem timp si unde sa cheltuim banii europeni? inclusiv cei relocati din acest ciclu? Suntem pur si simplu retarzi....inteleg ca e campanie...dar nu cred ca toti angajatii si directorii din CNADNR si MT participa la campanie.
Drumurile noastre POATE;

NGC

#1129
Deschidere oferte in 23.09.2014 pentru [150674] "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Brasov-Bacau"
Deschidere oferte in 24.09.2014 pentru [150676] "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Bacau-Pascani"
Deschidere oferte in 24.09.2014 pentru [150677] "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Buzau-Focsani"
Deschidere oferte in 24.09.2014 pentru [150678] "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Focsani-Bacau"
Deschidere oferte in 23.09.2014 pentru [150682] "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Bucuresti-Alexandria"
Deschidere oferte in 23.09.2014 pentru [150683] "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Pascani-Siret"
Deschidere oferte in 24.09.2014 pentru [150684] "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Ploiesti - Buzau"
Deschidere oferte in 24.09.2014 pentru [150685] "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Bucuresti-Giurgiu"
Deschidere oferte in 23.09.2014 pentru [150686] "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Alexandria-Craiova"
Deschidere oferte in 23.09.2014 pentru [150688] "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Craiova-Calafat"

Deschidere oferte in 30.09.2014 pentru [151164] "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Targu Neamt (Pascani)-Iasi-Ungheni"
Deschidere oferte in 30.09.2014 pentru [151188] "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Buzau-Braila-Galati"
Deschidere oferte in 30.09.2014 pentru [151189] "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Ditrau-Targu Neamt"
Deschidere oferte in 30.09.2014 pentru [151190] "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Targu Mures-Ditrau"

Deschidere oferte in 23.09.2014 pentru [151207] "Revizuire/ Actualizare Studiu de fezabilitate pentru Autostrada Sibiu-Pitesti"
Deschidere oferte in 24.09.2014 pentru [151209] "Revizuirea Studiului de Fezabilitate pentru Autostrada de Centura Bucuresti Nord"
Deschidere oferte in 30.09.2014 pentru [151210] "Revizuirea Studiului de Fezabilitate pentru Autostrada Sibiu-Fagaras"

Deschidere oferte in 30.09.2014 pentru [151601] "Reactualizare Studiu de Fezabilitate pentru Pod suspendat peste Dunare in zona Braila"

Deschidere oferte in 17.09.2014 pentru [151022] "Revizuire/ Actualizare Studiu de Fezabilitate pentru "Drum de legatura DN66A km 47+600 - km 66+204, Campu lui Neag - Cerna"

MNU

Nimic despre SPF sau SF pentru Lugoj-Calafat.

teocharis

se anunta festin de S(P)F-uri in preajma datei de 23 Sept: vin alegeri grele si e nevoie de bani.

nichiru2

Imi poate spune si mie cineva unde pot gasi licitatile precizate mai sus?
Daca imi puteti da adresa si sa imi precizati daca trebuie sa fac vreun cont pentru a vedea acele licitati?

delacroix

Quote from: nichiru2 on September 04, 2014, 06:17:07 PM
Imi poate spune si mie cineva unde pot gasi licitatile precizate mai sus?
Daca imi puteti da adresa si sa imi precizati daca trebuie sa fac vreun cont pentru a vedea acele licitati?
http://www.cnadnr.ro/


pasadia

Stiam ca master-planul e depus din 31 august la AM-POST si ca acesta il analizeaza urmand sa-l puna in dezbatere publica din 18 septembrie. Nu stiu de ce se grabeste Rus dand acele cifre.

Bineinteles raman si eu in dubii cu privire la beneficiile drumului expres. Sunt detalii minore, gen existenta parapetilor mediani si laterali, intersectiile denivelate, existenta benzilor de decelerare si de accelerare, pasaje peste cai ferate  si altele,  care fac din autostrada un mod SIGUR de transport. Nu imi doresc drumuri expres care nu au aceste elemente de siguranta.

iulius

intrebarea ar fi: 600 km de autostrada numai din Fonduri Europene sau impreuna cu cele finantate di partea Guvernului Romaniei? gen bors-gilau, comarnic-Bv, etc asta in cazul in care vor fi...

dr4qul4

Masterplanul ar trebui sa contina tot, indiferent de finantare.

Eu sper ca acele drumuri expres de care vorbeste Rus sunt de fapt autostrazi half-profile care dupa 2020 sa poata fi upgradate.
Insa, daca ne luam dupa ce tampenii scoate pe gura, probabil ca la el drum expres este acelasi lucru cu DN/E cu 2 benzi pe sens....care trece prin localitati, nu are parapete median sau lateral (decat in unele exceptii) si doar cateva intersectii denivelate.

De fapt, poate-l intreaba cineva unde avem noi Drum Expres. Nu m-ar mira sa spuna ca Ploiesti-Comarnic este Drum expres. Sau poate chiar si DN2...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

delacroix

#1138
dr4qul4:"De fapt, poate-l intreaba cineva unde avem noi Drum Expres"
Raspunde impricinatul: DN1 Turda-Cluj= Drum expres.

horatiu.cosma

Doar fiindca are 2 benzi pe sens(nu peste tot) nu il face expres...Eu am luat amenda acolo conducand cu 70,deci nu prea e expres(trece prin localitati)