Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

cskovi

O harta interactiva a starii tronsoanelor de autostrada din tara:

http://enjoymaps.ro/autostrazile-din-romania-harta-interactiva/

Pentru detalii, ma puteti contacta.  :)

Goldmund

Quote from: cskovi on July 29, 2014, 06:16:11 PM
O harta interactiva a starii tronsoanelor de autostrada din tara:

Pentru detalii, ma puteti contacta.  :)

cskovi, o treaba buna!
Dar nu ati putea numerota autostrazile respective?

In alta ordine de idei:
este de inteles care sunt prioritatile(A1, A3) pentru intreaga tara, totusi, e de neinteles ca o mare parte a Moldovei sa nu fie racordata la sistemul de autostrazi de capitala Romaniei(teoretic exista posibilitatea prin Targu Mures-Brasov-Bucuresti, o ocolire destul de mare, unde intre Comarnic si Ploiesti ramane iar un gol, o sosea normala 2x2). Eu nu stiu cine face masterplanul Romaniei...

ovicor

cskovi, tronsonul C. Turzii - Tg. Mures, va fi construit din fonduri europene 85%, dar ramane parte din A3, nicidecum din A10, cum este prezentat pe harta. In rest, felicitari !

cskovi

Goldmund : sigur, vom lua in calcul ca numerotarea lor sa fie vizibila pe harta, desi la ce putine sunt, e destul de evident  :(

ovicor: tronsonul C. Turzii - Tg. Mures apare pe harta ca fiind A3... A10 e doar Sebes - Turda. Imi scapa mie ceva sau ti-a scapat tie la vizualizare?

Multam de feedback  ;)

val

Quote from: alecu26 on May 30, 2014, 10:36:58 AM
sa zicem ca se potriveste aici aceasta informatie:

16585/ 17.04.2014   010/ 25.04.2014   "Nod rutier Sibiu Vest"
din investitia
,,Autostrada Orastie - Sibiu lot 4, km 65+965 - km 82+200"   16585/ 28.04.2014   12 luni   14 luni
18077/ 30.04.2014   011/ 19.05.2014   "Reabilitare DN76 (E79) Deva - Oradea km 0+000 - km 184+390, Sector km 102+660 - km 133+660 contract 5R13, Ştei – Beiuş"   18077/ 21.05.2014   12 luni   19 luni
21881/ 27.05.2014   012/ 27.05.2014   "Secţiunea I - km 0+000-km 6+881,66 şi Secţiunea II km 0+000-km 22+218"
din investiţia
"Proiectare şi execuţie Autostrada Nădlac - Arad şi drum de legătură, lot 1 km 0+000 - km 22+218, lucrări rămase de executat"   21881/ 27.05.2014   12 luni   12 luni


Este copy paste din tabel xcell asa ca scuzati modul de prezentare.

Probabil la Sibiu au avut nevoie de o prelungire sa termine lucrarile. Ma mir ca la Deva-Oradea pe acel sector a venit asa tarziu (altii au primit mai devreme).

Destul de tarziu venita si la Nadlac-Arad lot 2 autorizatia, avand in vedere ca se fac lucrari importante si multe de multa vreme.

Dupa cum se vede inca nu avem nici o autorizatie pe Deva-Lugoj...sau Tm-Lugoj 2. (expropieri, mediu, proiect???? oare ce tine in loc autorizatia???) probabil asta ttrebuie pus pe lista de intrebari....dar sigur CNADNR ne va expedia la MTI in sarcina caruia cade aceasta autorizatie. Asa ca sa intrebam in ambele parti.
Ce face Inspectia de Stat in Constructii in situatia cand in Romania se executa autostrazi fara autorizatie de construire? ISC doarme sau se face ca nu vede?

iuli_reiner

A3  prioritate de cand ?
Cu un pic de intuitie o sa intelegi de ce este in lucrari  C. Turzii- Sebes.
C. Turzii - Tg. Mures ?  O  gluma buna.  :D

Prioritate este necesitatea de a trece Carpatii,dupa cum spuneam in alt post suma licitata (1.8 mdl  ptr 50 km) sunt umflate oricum peste nivelul bugetului Romaniei.Garantul este contribuabilul roman care va plati rate .



ovicor

cskovi, ma refeream la o formulare din cadrul detaliilor prezentate la A10, care mi-a facut impresia ca se face o confuzie, acum m-am lamurit.

delacroix

Am vizionat Digi24. Am auzit LIVE cum plange limba romana. Am vazut negru in fata ochilor. Am constatat ca mi-e dor de Sova. Punct.

cricric

Quote from: delacroix on August 01, 2014, 08:46:24 PM
Am vizionat Digi24. Am auzit LIVE cum plange limba romana. Am vazut negru in fata ochilor. Am constatat ca mi-e dor de Sova. Punct.

Facem politica acum?


dr4qul4

Eu am vazut cum nenea dir adj a lipsit de la geografie:
El are 2 poduri avariate pe valea oltului, la km 122 si 123, in bascov, si o alta problema la mAraresti.

Or fi fost avariate de raul bascolt?

Pana se lamuresc camioanele vor ocoli 90 km pentru ca problema dintre dedulesti si Moraresti exista si acum 1 luna, dar in loc sa repare au semnalizat zona ca urmatoarea viitura sa nu o mai rateze.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Tavi

"Mugur Isarescu: M-a intrebat cineva cand vom intra in zona euro. I-am spus ca atunci cand vom avea o autostrada care sa strabata Carpatii. Atunci vom intra!"
mai multe aici: http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-17830468-live-text-mugur-isarescu.htm

vancouver

Tare Isărescu. A pus degetul pe rana. Bravo.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

get

Sau o fi vrut să spună "vom avea o autostradă care să străbată Carpații când vom intra în zona euro"  :zen: