[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Am ajuns in sensul giratoriu de dinainte de pasajul peste drumul si CF spre Bacau.


Inceputul rambleului de dinainte de pasaj.






Si pasajul, la care nu am putut sa imi dau seama in ce stadiu se afla cu suprabetonarea.


Au inceput sa ridice terasamentul pe partea cealalta a pasajului.










TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Si ne indreptam spre urmatorul punct de interes si anume intersectia centurii cu DJ 103A.


Si am ajuns. Sensul giratoriu dintre centura si DJ 103A.


Centura spre Valea Prahovei.





Nu ma pot abtine :).













horatiu.cosma

Ma mut pe partea cealalta a giratoriului, cu fata spre lotul 2.

DJ103 A spre Brasov.

Cam nervoasa. Dar acum e fericita, si-a primit "berea"  :lol:.


Cu zoom, pasajul peste triaj.


Ceva depozit de materiale.

Chiar nu ma pot abtine :).

horatiu.cosma

Ultima tura, de la intersectia cu actuala centura, spre Valea Prahovei.





Cam atat de pe centura Brasov. Concluziile de pe lotul 2 le-am precizat mai sus. Pe lotul 1 sunt cu strat de uzura peste tot, mai putin o portiune scurta in jurul sensului giratoriu de la intersectia cu 103A, sensul 2 de mers de la intersectia cu lotul 2, pasajul peste drumul de Bacau, precum si toata intersectia dintre acest drum si centura. Oricum, in vara sper sa ma dau pe toata centura.


horatiu.cosma

Bonus de la Busteni(nu e locul aici, dar sper sa ma ierte Ionut).





rocklee

felicitari horica ...sa ne traiasca.. oooo :D la multi km !!! ...frumos fotoreportajul...la loc de cinste ...placutul cu utilul.. :gj:..inca o data multumim de poze si sa fi fericit cu ata  :vroomvroom: :cheers: :cheers:

o seara buna iti doresc ..

smark_BV

Mulțumim @horatiu! Jos pãlãria pt reportajul acesta.

Cel devreme in aprilie îi vor da drumul pe lotul Chiruli.

Noapte bunã

JohannDB

#248
Quote from: horatiu.cosma on November 30, 2015, 09:12:15 PM

Cu zoom, pasajul peste triaj.




Stimate coleg....ceea ce se vede cu "zoom" este podul peste pârâul Durbav. Din poziția în care stai în giratoriul de pe DJ 103A, asta se vede. Dacă ai fi mers până pe podul din imaginea cu zoom, atunci ai fi putut vedea podul de la capătul triajului de peste cocoașa de triere; aici acest pod de la triaj are o lungime de aproximativ 300 metrii.
  De la orizontala locului în care te afli, podul de la triaj nu se vede.
La stânga imaginii ai un stâlp e beton pentru o linie de 20 KV (dacă nu greșesc) și imediat în dreapta lui se vede o piramidă  de pământ, mai apropiată de acest stâlp și mai depărtată de stâlpul cu picioarele roșii... Această pitamidă este în stânga podului de peste Dârbav, peste acest pârâu, spre triaj. Rambleul acestui pod și podul în sine acoperă/maschează podul de la triaj.

horatiu.cosma

Multumesc pentru atentionare. Ai dreptate :). Ma gandeam eu ca e cam scurt acel pasaj, dar am presupus ca e o iluzie optica, fiind la o distanta considerabila de pasaj.

Telvanni

Multumesc pentru reportaj Horatiu.

O intrebare pentru cunoscatori: care ar fi motivul pentru care monteaza parapetii NJ ca dintii babei? Nu ar fi logic sa-i monteze la gata ca sa nu mai fie nevoie sa-i ia din nou "la mana"?
Multumesc!

pasadia

Pe lotul Viarom (acolo unde sunt montati precum ai spus tu) nu sunt inca adusi toti parapetii iar cei sositi deja in santier au fost pusi astfel pentru a bloca accesul spre benzile pe care nu se circula.

Pe lotul Chirulli, care nu se executa sub trafic, parapetii sunt pusi in linie (in mare parte). Voi reveni cu poze si cu informatii interesante de acolo putin mai tarziu.

pasadia

Poze de pe lotul I, Chirulli, marea majoritate facute intre podul peste Durbav si pasajul peste CF-urile din Triaj (se poate intra pana acolo dinspre DJ103A mergand numai pe asfaltul de pe centura). Am pozat mai mult detalii legate de parapeti.





Acestia sunt parapetii adusi pentru a fi montati pe viaductul peste liniile din Triaj (viaduct pe care se lucra de zor cu mai multe echipe, dar n-am putut intra pana acolo).































Sensul giratoriu cu DJ103A:



Buna treaba aceasta reducere pana la 30km/h. O placere pentru traficul de marfa. :D

Intersectia cu vechea centura:





In mare senzatia e ca lucrarile sunt gata pe intreg tronsonul cu exceptia pasajelor peste CF-urile din Triaj si peste DN11 / CF 400. Probabil ca anul viitor, tot prin vara, va fi dat in folosinta in intregime (nu exista posibilitatea sa folosesti acest tronson pe bucati).

TibiV

Multumim pasadia !
Deci sunt doua tpuri de parapeti.
Cel mai inalt si mai lat unde este pus ? Pe poduri/pasaje ?
Adica asta:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Multumim de vesti @pasadia. Chiar ma bucur daca spui ca se lucreaza la pasajul de la triaj. Cand am fost saptamana trecuta, aveam impresia ca acest lot e parasit(probabil pentru ca era sambata).