News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ashbird

Pasadia pune te rog si planul la intersectia DN10/11 cu Centura.

am cautat-o si imi scapa. 

Parca avea un giratoriu sub pod.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

pasadia

Poftim (tot multumita lui SkySK, SSC):



In imagine nordul e in partea de jos. Si da, va fi un sens giratoriu (practic intersectia va fi similara cu cea dintre DN1 si DNCB de la Otopeni beneficiind, la fel, si de prezenta CF-ului).

Am poze noi, facute azi de pe intreaga centura, dar le voi posta doar pe topicul de pe forumul national (Dori, te invit si acolo, apropo).

Dori14

Salutare!

Ce am observat nou, fata de ieri, pe lotul Viarom intre DJ103 si nodul DN13:
- s-a ajuns cu stratul de emulsie pana la pasajul CF dinaintea nodului cu DN13. Pe podul peste Timisul sec este doar raschetat, iar pe pasajul peste CF nu este facut nimic
- mi se pare ca s-au apucat intens de lucru la breteaua spre dreapta pe 13 Decembrie.

In continuare, mi se pare aiurea devierea la dreapta din 13Dec catre breteaua prin spatele pensiunii si benzinariei. M-am uitat si pe google maps unde a indicat Pasadia, m-am uitat si pe viu cand am trecut pe acolo, mi se pare ingust, mai ales ca o sa fie autotrenuri care vor iesi pe acolo catre centura...

Iar acum intervine si vremea, azi dimineata ploua destul de tare, muncitorii erau adapostiti undeva la pasaj, nu prea se lucra nimic.

ashbird

uite inca o plansa ... tot de pe SkySK




Poate intelegi mai bine sensurile.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

Dori14

Am vazut si plansa asta, inteleg sensurile. Doar ca mi se pare complicat cum au gandit sa devieze pe straduta aia ingusta la dreapta din 13 Dec prin spatele benzinariei si a hotelului/restaurantului. Dar e doar parerea mea, intradevar spatiul este limitat in zona.

Update fata de ieri:
- se lucreaza intens la breteaua catre dreapta pe 13Dec
- se lucreaza intens la portiunea intre DJ103 si strada Narciselor
- placile fotografiate de Pasadia care erau vis a vis de benzinaria Rompetrol au fost mutate (nu stiu daca toate, sau doar o parte) in sensul giratoriu provizoriu, dar grinzi inca nu am vazut.
- mi se pare ca au avansat cu cofratul culeelor pasajului , ar cam trebui sa se apuce de turnat

Din ce am vazut pe prognoza, pana sambata ar mai fi vreme decenta, dupa care vin ploi/ninsori..

kask

Azi au afisat cei de la Viarom raportul lunar si am preluat din el ce ma intereseaza :

Agenția Grand Travaux  : Proiectare și Execuție Varianta de Ocolire a Municipiului Brașov Tronson II DN11-DN13

Au fost demarate lucrările de reciclare ,,IN SITU" pe cele două benzi existente și traficul a fost transferat pe cele două benzi noi aflate la nivel de mixtură asfaltică. Lucrările la podul km 0+550 (Durbav), podul km 3+545 (Timiș) și la podul km 4+790 (pasaj peste CF) au fost finalizate până la nivel de sistem rutier. La Pasajul DJ 103 km 2+764,s-au turnat pilele și culeele, iar în luna octombrie se vor turna riglele și se vor instala aparatele dereazem, urmând ca grinzile sa fie instalate la 01 noiembrie.

In continuare sunt scpetic ca vom circula inainte de 2016 pe pasaj.



Dori14

Quote from: Dori14 on October 08, 2015, 10:15:50 AM

- placile fotografiate de Pasadia care erau vis a vis de benzinaria Rompetrol au fost mutate (nu stiu daca toate, sau doar o parte) in sensul giratoriu provizoriu, dar grinzi inca nu am vazut.


Aici vreau sa fac o rectificare, am vazut gresit. Nu au fost mutate acele placi, au fost aduse mai multe si depozitate in acelasi loc.
Azi de dimineata era pauza, nu se lucra nimic, conform cu conditiile meteo..

JohannDB

#187
Am o rugăminte: doresc să văd planul de detaliu al giratoriului noului sector din ocolitoarea brașoveană, tronsonul I, de la intersecția cu DJ 103A ("drumul Tărlungeniului"); nu știu de ce am senzația că va ieși ceva "asemănător" cu deja "celebrul" (în sens negativ) al giratoriului de la depozitul de Zonă Kaufland / Turda, care pentru zonă este o piedică la transporturile speciale și nu vreau să cred că și aici se va face aceeași "gafă", ca la Turda, prin dimensiunile "destul de reduse"  și tras la compas, fără intrări-ieșiri alungite (ovalizate) !!!
   Cu mulțumiri, pentru cel ce publică planul.

Cipi

Informatii din dimineata aceasta (cu mentiunea ca traficul mi-a permis doar priviri fugare spre santier):
- pe pasajul peste CF si DN11 - pe partea vizibila in sensul de mers Brasov - Sanpetru - s-au montat aproape toti fagurii (e vorba de acei faguri care sustin stratul vegetal).
- in sectorul pod Durbav - Strada Narciselor al lotului Viarom: asfalt de pe sensul vechi pare aproape complet (zilele trecute se lucra la podul efectiv peste Durbav, astazi nu am reusit sa ma uit ce se intampla)
- in sectorul Strada Narciselor - giratoriu DJ103 al lotului Viarom: asfalt proaspat pe sensul nou (in conditii de ploaie)
- in sectorul DJ103 - pasaj CF (limita vestica a lotului Viarom): se circula doar pe sensul nou, inclusiv pe pasaj)
- in sectorul DJ103 - pasaj CF (limita vestica a lotului Viarom): s-a "macinat" asfaltul pe sensul vechi, inclusiv pe rampa de urcare pe pasaj CF.

Mai multe nu am reusit sa retin, ploua si traficul era destul de intens.

horatiu.cosma

Mersi de update. Chiar ma gandeam ca e cam liniste pe centura Brasov de cateva zile, prea liniste :). Asfaltul era proaspat asternut azi, sau era de ieri? Ieri cred ca a fost vreme buna si pe la Brasov.

pasadia

E vreme buna si acum, nu stiu pe la ce ora o fi prins cipi ploaia de dimineata. Insa si ieri a plouat dimineata / in cursul noptii. Lucrarile relatate sunt oarecum marunte, impactul mare vine la pasaje si deocamdata singurul lucru bun e cel raportat de JohnnyDB - au pus si ultmele grinzi la pasajul peste DN11/CF400. Din pacate nu se apropie cu terasamentul de culee, nu inteleg ce mai asteapta.

Cipi

Cea mai importanta stire a diminetii pe lotul Viarom este prezenta grinzilor la intersectia cu DJ103 (pasajul spre Sanpetru). Cand am trecut, erau prezente 4-6 camioane cu grinzi (nu am retinut cu precizie).

In rest:
- se circula doar pe asfalt nou de la podul peste Durbav pana la capatul vestic al lotului
- am vazut ca s-a turnat "stabilizant" (nu stiu termenul precis, e acea substanta bituminoasa care se toarna peste terasament) pe rampa vestica a pasajului peste DN11 (Bv-Sf. Gheorghe).

Dori14

Salutare,

Am fost plecat timp de 1 sapt si ceva, aseara cand am ajuns acasa (era intuneric), dar am remarcat camioanele cu grinzile pt pasajul de la nodul cu Sanpetru, si macaraua garata intre pilonii pasajului.
Marea surpriza a fost in aceasta dimineata, cand una din grinzi era deja sus, si inca 2 erau pregatite pentru ridicat.
In rest, s-a turnat asfalt pe sensul vechi pana inaintea pasajului peste CF, se mai lucreaza la pasaj unde se circula in continuare pe sensul nou.

Dori14

Ieri au asezat toate grinzile intre primii 2 piloni (cei dinspre Sanpetru).
Azi erau deja cateva camioane cu inca un set de grinzi.

Inca nici o miscare la bretelele de la acel nod rutier.

pasadia

Vezi ca am pus poze pe topicul de centuri de pe national. Si o sa trec si in dupa-masa asta pe acolo sa fac altele (chiar imi pare rau caci sunt in Mures acum si nu ii pot vedea la lucru).