News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

coco.serban

Ai idee care este noul termen pentru lucrari?

ashbird

din pacate nu am ajuns pe santier sa discut cu nimeni .. si nici nu am vazut nici o tabla de lucrari

Eventual putem pune o intrebare pe topicul special si Disney o sa o trimita.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

pasadia

Un an de zile au la dispozitie pentru executie, ar trebui sa termine in octombrie - noiembrie. Lotul I (ex-Alpine) e realizabil, ins ape lotul II nu prea cat timp nu au inceput pasajul pentru DJ103.

coco.serban

Am avut o discutie acum vreo 2 ani pe un alt forum, ce nu am vazut, va avea banda de urgenta centura sau va fi introdusa in drum expres?

Planul centurii era sa lege doua autostrazi, Sibiu - Brasov , Brasov - Bacau..

pasadia

#109
Nu va avea banda de urgenta, nu va fi introdusa mai tarziu. Centura nu e drum expres, nu atata timp cat are sensuri giratorii din 2 in 2 km, si nu e gandita sa lege 2 autostrazi.

Daca vor exista autostrazi prin zona Brasov-ului ma astept ca nodul dintre ele sa fie undeva intre Codlea si Halchiu, la NV de aeroport. De acolo spre Sibiu e cale directa pe langa Dumbravita, spre Bucuresti pe langa Ghimbav si spre Bacau pe langa Bod. Dar nodul respectiv va fi departe de Brasov, asa cum de altfel si consider ca e firesc.

ashbird

eventual o legare a respectivului nod cu centura pentru cei care vor sa coboare la Brasov.

Centura Brasovului isi face treaba acceptabil asa cum e ea construita... si odata cu constructia Comarnic-Brasov (de fapt intre Rasnov si Zarnesti) o sa avem cercul aproape complet.

Prevad prelungirea ei inspre Cristian peste DN73
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

pasadia

Cei care vor sa coboare de pe acele ipotetice autostrazi spre Brasov vor avea la dispozitie alte noduri: acel drum de legatura spre DN73 proiectat pe la nord de Cristian, un  nod cu DN1 intre Ghimbav si Codlea, un nod cu DN13 intre Stupini si zona Olympus, un nod probabil cu DN11 pe langa Harman / Lunca Calnicului. Aceste DN-uri vor servi ca drumuri de acces, nu centura.

Cat priveste felul in care isi face treaba, permite-mi sa am dubii. Ne-am mai contrat noi pe tema giratoriului si nodului cu DN1 spre Ghimbav, mai sunt cele 2 giratorii gresite de la intersectiile cu str. Lanii si cu str. Plugarilor, vor mai fi giratoriile cu D103A si cu acea "centura de shopping"... As zice ca putea fi mult mai bine gandita si proiectata.
Ar fi mult mai folosita si folositoare daca acel drum gandit de Primarie, dinspre zona spitalului Astra peste CF300 s-ar lega direct in nodul din capatul lotului ex-Alpine, astfel incat brasovenii din SE-ul orasului (Noua, Astra, Racadau) sa mearga spre noile zone industrilae din vest (IAR, Ghimbav, INA) folosind centura si NU traversand orasul. Dar am impresia ca pana si in aceasta privinta se pregateste un proiect prost.
Si ar fi si mai folositoare daca ar fi proiectat o continuare pela nord de Ghimbav pana in zona Codlea, prelungire care ar deservi mai bine si viitorul aeroport, zona IAR si zona Parcului Industrial construit de ICCO. Si ar permite eventual si ocolirea Ghimbav-ului si a Codlei. Ceva in genul drumurilor cu gri din acest desen:


ashbird

sunt de acord cu tine ... dar asta avem si totusi se simte o imbunatatire a traficului in oras .. mai ales la orele de varf. In Bartolomeu nu mai vezi tiruri si la sensul giratoriu Lunga/Stadionului/Fagarasului nu mai stai atat de mult nici dimineata(dinspre Stadionului) nici dupamiaza in sens invers.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

radu24

Quick update despre centura:

Lot 1
Eram intrecere se lucra la podurile de la inceputul si sfarsitul tronsonului:





La intersectia cu tronsonul 2 se lucra doar in partea stanga a caii ferate. Nu am vazut miscare in cealalta parte.







Lot 2
Se lucra pe tot tronsonul la terasament. Iar la podul peste calea ferata puneau grinzile.






































bgd77

Poze de pe lotul 1 al centurii Brasov, facute in data de 21.05.2015.

La intersectia cu DJ103A, unde va fi un sens giratoriu.

Vedere spre Timisul Sec (sud):





Vedere spre Triaj/DN11 (nord):




bgd77

Continuare...

Poze cu terasamentul lotului 1, intre intersectia cu DJ103A si podul peste raul Durbav:






















bgd77


bgd77

In continuare, poze cu podul peste raul Durbav:
















bgd77


bgd77

Poze de pe terasament spre DJ103A:







Poze de pe terasament spre podul peste triaj: