[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Vice33

Deci s-a mai tinut protestul programat pentru ora 17.30 sau au fost bucurosi ca s-a dat drumul la pod si fiecare a sarbatorit acasa...?

pasadia

La 17:40 nu era nici un miting, se circula pe pasaj.

4est

S-a sărbătorit lângă giratoriul de la baza podului. Cam 50-70 oameni

Ionut

Deci pana la urma protestul s-a transformat in petrecere? :D

4est


lupu.irimie

Concluzie? Avem o deplasare de 30 cm la un pod de ce lungime!?
Si se accepta asa!
Aseara chiar ma uitam la doumentarul despre constructia podului de la Millau. Recomand celor care nu l-au vazut sa caute pe youtube. Interesant sa vezi ca aia au unit un pod de 2700m lungime in mijlocul distante, deasupra raului Tarn, cu o precizie de sub 1cm, si noi nu suntem in stare sa facem un amarat de pod in parametrii!
Ca sa fiu sadic si cinic la un loc, mi-a adus aminte de bancul ala, unde merg romanii la un concurs sa construiasca un pod peste stramtoarea Bering (aia de separa Alaska de URSS). Si romanii nostril au cea mai mica oferta. La care beneficiarul intreaba contrariat cum de costa asa putin, ca ceilalti ofertanti foloseau lasere super-ultra-mega-performante, pozitionare GPS... incepeau din capete si se intalneau la mijloc!
-Si voi cum o sa faceti!?
-Pai noi toate aste tehnologii nu o sa le folosim si o sa incepem si noi sa construim din ambele capete!
-Asa, si va intalniti tot la mijloc!?
-Pai daca ne intalnim, o sa aveti un pod. Daca nu! O sa aveti 2 poduri!!

Cam asa si pe la Brasov!
Tehnologie de ultima ora, spaga de rigoare, si se accepta lucrare! Parca suna cunoscut.... si culmea ca nu suntem in an electoral!
"Only the shadows know"  - daca, si cand o sa avem infrastructura!

dumbravaandrei

Nu e deviat podul cu 30 cm. Nici vorba de asa ceva. Daca te uiti pe pozele postate acu ceva pagini, vei observa ca e vorba de cateva placi din perete montate gresit dar nu de natura de a periclita podul.
Chiar am trecut aseara si m-am uitat la placile respective, totul e ok, nici cea mai mica deplasare.

4est

Mai este și alta deplasare, nu doar cea la care ne-am uitat atunci. Dar nu am inteles exact unde este.

dumbravaandrei

La stilul aleia mai sunt inca 2 pe rampa dinspre Brasov partea cu Rompetrol si inca 2 pe cealalta parte iar la rampa dinspre sanpetrj am mai numarat 3 in total.
Maxim 15 cm, clar greseli de montaj, nu suht alunecari, NU SUNT DEPLASARI!!!!

4est

ar mai fi o problema cu o deplasare in plan orizontal al rampei fata de pod.  nu stiu exact unde.

ca la metrou, unde se foreaza din 2 parti si mai apar devieri. Asa si la noi, s-a lucrat pe 2 rampe si sus.....s-au intalnit cumva deplasat  :P

JohannDB

Azi 16.052017, orele 10:15 se circula "la greu" peste pod.... Am trecut prin zonă și am așteptat secunde bune la ,,cedează trecerea" la giratoriul de la intrarea în Sânpetru, din cauza numărului  mare de vehicule, aproape bara-la-bară ce intrau (în Sânpetru).
  Să concluzionez, că de joia-vinerea trecută, traficul a rămas...DESCHIS..... Am lipsit mai multe zile din zonă și eram oarecum rupt de ultimele "noutăți"....

4est

Da, se circula foarte intensiv

Dimineata este o problema pentru ca trec podul cei din Tractorul sa mearga spre zona Bartolomeu, si cei care vor sa vina dinspre Sanpetru trebuie sa le acorde prioritate la giratoriul din capatul podului.
Se creaza o coada pana la placuta de intrare in localitate (unde incepe str. Harmanului)

DEJA este nevoie de o a 2-a banda care sa evite giratoriul si sa intre direct pe breteluta care duce spre centura

pasadia

Aaa, deci pe tine te incurca deschiderea podului. :D

4est

doar ca nu am estimat acest trafic

Si va creste, pentru ca se construieste masiv in zona Tractorul.

myid

se construieste masiv si in Sanpetru.

Tocmai ce am achizitionat o casa la intrare :D

Am inceput sa ii stresez pe cei de la primaria Sanpetru cu intrebari si cereri. Cred ca nici nu stiu ce i-a lovit ! :)))