[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

CJ Brasov si PM Bv ar trebui sa se apuce sa faca un pasaj la Sanpetru. NU giratoriu suspendat ca la Ploiesti, ci un simplu pasaj peste centura.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

user201

După cum spuneam acum câteva zile, am circulat și eu astăzi dimineață pe centura Brașov, pe loturile 3 și 2, pe sensul Sibiu-București. Pentru început câteva poze de pe lotul 3, unde nu existau benzi în reparație, sau ceva asemănător:





user201

#662
Ceva imagini de pe lotul 2, deschis circulației la nivel de 2+2, alaltăieri seară. Scuzați calitatea imaginilor.


Chiar la intrarea pe lotul nou, rămăsese vopseaua rezonatoare, ceea ce provoacă o experiență neplăcută:




La nodul cu ieșirea spre Tractorul , în special la supra traversare, se lucra și astăzi de dimineață cu câteva echipe de muncitori. sper să termine acel pasaj în curând, pentru a se fluidiza traficul.












Ca o concluzie, mă bucur că și Brașovul a intrat în "clubul select" al orașelor din România ce au peste 100000 locuitori și au ocolitoare 2+2 pentru cel puțin jumătate din oraș. Dacă nu mă înșel din acest "club" mai fac parte doar Ploiești, Constanța,Sibiu,Oradea și Arad( am uitat pe cineva? ). Sper să se termine și acea supra traversare cât mai repede și să se elimine pe cât posibil din girații în viitorul apropiat.
Deși am încercat să fotografiez doar momente când nu era trafic, am văzut destul de mult trafic greu pe ocolitoare, mai ales că era Sâmbătă dimineața, deci și din acest punct de vedre cred că centura își va dovedi utilitatea. Sper să nu apară într-un timp relativ scurt tot felul de construcții și cartiere în preajma sa, permițându-i să-și joace rolul de centură urbană câțiva ani de acum incolo și nu pe acela de viitor bulevard.

voicul

Probabil va ramane doar visul tau, mai ales ca vreo 10 - 15 km din centura sunt deja in oras.

Probabil nu o sa fie peste noapte, dar dezvoltarea se va duce in zona:
1. Teren mai ieftin
2. Centura 2+2 deci vei putea ajunge repede in oras (cel putin asa va fi reclama la noile cartiere).

4est

Dupa cum vedeti rin poze, pe rampa dinspre Brasov este cam gata trotuarul. Probabil inca 1 zi de munca si e termina de turnat.
Inspre Sanpetru se turna la al 3-lea sfert si se arma la ultimul sfert - v-am spus ca au lungit trosonanele la care se lucreaza. parctic, acum lucreaza cu tronsoane de 1/4 din lungime

La inceput lucrau cam cu 1/8 sau 1/10

In alta ordine de idei, vineri cand s-a dat drumul la centura pe ambele sensuri am avut o surpriza neplacuta: dinspre DN11 spre Sanpetru, desi era dat drumul pe 4 benzi era INZAPEZITA banda 2 la un moment dat (unde anterior probabil fusese izolata).  Si uite asa am intrat cu o alta masina pe banda1, deci practic paralel pe zona inzapezita. A jucat bine masina, evident ca n-am franat/accelerat ca altfel eram dus.  Erau doar ~100m dar neplacuta senzatie! Era putin in curba stanga, deci nu am vazut decat tarziu (noapte fiind)


myid

https://www.youtube.com/watch?v=6nCRgxM2A-g&feature=youtu.be

Filmare realizata de Asociatia Construim Romania.

Opinie personala :
- mai e de lucru minim 3-4 luni
- constructorul a fost de groaza, lipsit de organizare si o mizerie de nedescris ( vezi cum arata portiunile nou deschise, jalnic !!! )

4est

Faina filmarea

Acum m-am lamurit si cu pietonii/biciclistii:  traverseaza PE POD. Desigur, nu puteau spune asta direct nici primaria, nici CNADNR, dar la asta s-au gandit: vor traversa pe podul in lucru, printre fiare.
Au facut asa...o romaneasca

pasadia

Pe filmare, la 5:15, urmariti masina neagra care e pe breteaua de iesire din centura spre Sanpetru.

dumbravaandrei

aseara unul cu o skoda alba de bucuresti vroia sa faca stanga de pe breteaua din spate de la rompetrol. I-a cam stat inima cand i-a trecut un tir cu 90 km/h la 3 cm de masina :D
In alta ordine de idei: aglomeratia nu e chiar asa de mare la ceva zile dupa deschidere la 4 benzi, probabil lumea s-a adaptat aglomeratie. Ce e drept, intrarea in giratoria de pe DN11 este in continuare aglomerata dar nici pe departe cum era in primele 3-4 zile.
In schimb... aseara pe la 10:30 era un biciclist care mergea la "aspiratie" in spatele unui tir (avea un  75-80km/h ala cu bicicleta). Cu astia ce facem? Daca pisca frana ala cu tirul isi lasa biciclistul toate maselele pe bara vagonului. Clar ca e prostie maxima din partea biciclistului...

myid

#669
https://www.youtube.com/watch?v=7W2BQ5L7VD8

Chiar daca vremea a fost neprielnica , colegii de la Ascoro au reusit sa filmeze toata centura intre DN11 si DN1 ( Sacele ).

Enjoy !  .




JohannDB

Turismul de culoare albă, al celor ce-au făcut filmarea (min. 0:31), l-am văzut prima dată "parcat" pe zona de pământ a "triunghiului" de pe breteaua de intrare/ieșire (unde apare și pe imagine) pe sensul spre Săcele, din nodul DN 11 și contrariat fiind de "poziția" bizară a lui, la vederea unei inscripții roșii cu "waze" pe portieră, mă gândeam la cineva care face vreo treabă "la fața locului" pentru up-date la acel program "waze".... Turismul mai apare la min 1:14 oprindu-se în banda unu și apoi la final....Restul nu se mai vede, unde s-a oprit....
   Oricum, vremea, duminică dupăamiaza a fost bunicică pentru ceea ce au realizat băieții și mulțumiri pentru efortul lor !!!
   Ieri seara (luni 19.12) am trecut prin dreptul "noilor" parcăi de pe centură, unde am văzut lumină aprinsă la toalete.... Au fost date în funcțiune ? Nu m-am putut opri, de aceea întreb.....

pentium10

Updateul pe Waze la centura s-a facut acuma cateva luni luand plansele proiectului de la proiectant, la initiativa mea, si se ajusteaza dupa puncte GPS. Cei de la Waze nu au staff oficial in RO si doar userii pot semnala probleme din aplicatie, care daca vedeti va rog sa faceti. Cel care a filmat intamplator are mai multe stickere Waze si fan waze.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

JohannDB

Mulțumesc de răspuns și de lămurire.
O zi faină și sănătate!

JohannDB

Centura Brașovului a intrat în 2017....
    De la cap la coadă, cam 18.7 km se parcurg bine, fain și frumos, în condiții optime.
    A mai rămas definitivarea pasajului suprateran de pe DJ 103 (de la intersecția VO 1K cu 13 Decembrie, de la "Rompetrol"), fapt pentru care cei ce domiciliază în Sânpetru, deoacamdată, au de "dat ocoale" pentru a ajunge în Brașov sau a se întoarce în Sânpetru/acasă....
    În rest, înafara faptului că (la ieșirea/intrarea de la intersecția cu DN 13/ Stupini-Calea Feldioarei) a mai rămas "vechea vopsea rezonatoare", centura este ceea ce "trebuie"  și-și face treaba cu brio; nu știu de ce, sau poate că știu, dar centura Oradei este parcă "mai" spectaculoasă"....
    Singura "bilă neagră" este încă faptul că ambele "spații de servicii" de pe centură sunt....."închise" (deși noaptea vezi că este o lumină aprinsă la interior, dar speranța ți se năriue când vezi intrarea în parcări blocată și de nevoie de duci unde "nici nu știi că te poartă nevoia" !! :lol: :lol: :lol:

pasadia

A Oradei e mai in oras si poate de asta e mai spectaculoasa. Plus cocoasele si pasajele mai multe. Dar a Brasov-ului bate la decor, arata prea bine peisajul mai ales dinspre pasajul peste triaj spre sud.

Mie inca nu mi-e clar cu limitele dde viteza legala pe diferitele tronsoane. Imi pare cam alan-dala, ba 70, ba 80, ba 90. Si asta in conditiile in care ar fi dus si 110 pe distante lungi.