News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dan027

#570


Cum ar fi sa avem si o centura sudica a Brasovului la 1 banda pe sens? (my dream)  :D
Sunt vreo 10-11 km, destul de dificili cei drept dar nu cred ca va costa mai mult de 12-15 mil euro.

dumbravaandrei

 :wtf: :offtopic: :headbash: :headbash:

Totusi intreb ca nu ma lasa curiozitatea (cu riscul de a provoca un flaming)
1) Crezi ca poti expropria ceva pe la Unitatea Militara?
2) de la cariera trecem cu liftul pana la warthe sau ne apucam de tunel pana la roman (fosta uzina, nu orasul)
3) peste schei si racadau bagam cate un viaduct suspendat de 3 km?
4) cu ursii cum impartim centura asta sudica? Ar fi fain ca in sf sa nu fie mentionati si sa ne puna astia sa facem ecoducte pe viaduct....
6) in noua raschetam ceva vilute pe la cel putin 400.000 eur bucata si niscai blocuri?

Asta e cosmar, nu vis....
Scuza-mi ironia da e greu sa ma abtin desi incerc din rasputeri...

Dan027

#572
1. Nu va trece prin curtea lor, ci exact pe langa (Nu lua de bun traseul din imagine, e doar orientativ). Cat despre ce se poate si ce nu, Consiliul Judetean poate expropria legal vorbind, dar probabil intra in conflict cu alte chestii de siguranta nationala...
2. Diferenta de nivel daca alegem cat de cat ok traseul nu va fi mai mare de 200m care vor fi urcati cam in 600m de drum in linie dreapta (imposibil) sau 1-2 km de serpentine.
3. Nu trece peste Schei, ci prin capat, spre Pietrelele lui Solomon, dupa merge in urcare pe langa versant si traverseaza pe Saua Tampei (800-850m), coborarea de dupa va trebui sa fie mai serpuita (diferenta de nivel de 150m pt o distanta de 400m), dupa trece pe barajul ala de la iepure si merge prin padure pana pe undeva unde se poate intepa in oras.
4. Ursii nu au ce cauta in oras... la ce sa le facem ecoducte sa vina la tomberoane? sa nu exageram cu ultraprotectionismul asta pentru animale... si totusi va fi un amarat de drum cu o banda pe sens, punem niste indicatoare cu atentie ursi si ne descurcam noi  :lol:
5. Ocolim vilele (cred ca se observa asta si pe harta). Putem oricum sa o intepam si in Strada Panselelor si facem trecerea peste calea ferata si continuarea spre centura pe strada Minerva.

TibiV

#573
Quote from: dumbravaandrei on November 24, 2016, 12:31:08 AM
2) de la cariera trecem cu liftul pana la warthe sau ne apucam de tunel pana la roman (fosta uzina, nu orasul)
3) peste schei si racadau bagam cate un viaduct suspendat de 3 km?

Quote from: Dan027 on November 24, 2016, 12:17:05 AM
Sunt vreo 10-11 km, destul de dificili cei drept dar nu cred ca va costa mai mult de 12-15 mil euro.
:lol: :lol: :lol:
Pe ce te bazezi cand "crezi"... ?

Nu sunt brasovean, dar ca orice roman de "bun simt" am trecut des pe acolo... Si cunosc destul de bine geografia locului...

"Centura de sud" pe care o visezi tu este doar un pic mai putin complicata decata A1 PiSi (Sibiu-Pitesti).
Pe forum discutam "vise umede" pe un topic special, pe care putem "discuta/inventa" orice...
Pe un topic serios discutam doar lucruri serioase, pe baza unor argumente serioase - mai serioase decat "visul meu este"...
Nu te supara, dar asta este adevarul. Daca poti sa platesti tu OZN-uri, din banii tai, este OK. Go ahead !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dan027

#574
Asta e ultimul post despre Centura Sud a Brasovului de pe topicul asta.  O:-)
Quote from: TibiV on November 24, 2016, 01:38:40 AM
Pe ce te bazezi cand "crezi"... ?
Pe faptul ca 1 km de drum cu o amarata de banda pe sens fara viaducte/tuneluri costa undeva la 1 mil de euro, iar noua ne-ar trebui vreo 10-11 km tinand cont ca exista deja o legatura cu centura din zona uzinei Roman.

Sincer nici eu nu stiu daca as vrea un asemenea drum, pentru ca se va intersecta cu unele trasee montane, totusi e o idee ce ar putea fi analizata de "expertii in SF-uri".  :D



pasadia

NU, NU, NU!

Nu imi distrugi tu mie singurul lucru bun al Brasovului, si anume prezenta naturii in imediata apropiere a orasului.

Ionut

Asteptam mesajul asta. Ma bucur ca a venit de la tine, mai rar tii locul pentru vocea ratiunii. :)

Centura pe sud va exista doar daca va fi pe sub pamant. Niciodata nu va trece, mai ales in conditiile actuale, de ANPM si de ONG-urile de mediu. Si, in cazul asta, ma bucur ca exista aceste organizatii. Evident, putem face tunel ca nu deranjam pe nimeni, dar vorbim de sume exorbitante. Si pentru ce? Se poate ocoli pe nord fara probleme.

Si tine minte ca pe sud-vest vine si A3! Care in zona Brasov va tine iar loc de centura (mai departata de oras, e drept, dar va duce mult trafic din sud spre nord si spre nord-vest, ceea ce face si centura ta imaginara). Deci nu doar ca centura trasata de tine este un vis, este si o ofensa la adresa protectiei mediului (pe la suprafata), mai este si aproape inutila.

Nu trebuie sa te superi ca un copil si sa nu mai postezi pe thread. Ti se explica, bineinteles cu argumente, ca esti in offsaid (mare). Trebuie sa intelegi, daca vrei.

:cheers:

Dan027

Quote from: Ionut on November 24, 2016, 08:10:56 AM
Nu trebuie sa te superi ca un copil si sa nu mai postezi pe thread. Ti se explica, bineinteles cu argumente, ca esti in offsaid (mare). Trebuie sa intelegi, daca vrei.
Nu ma supar, nu am de ce, era doar o idee. Zisesem ca nu mai postez aici pentru ca locul discutiei nu ar fi pe topicul asta  :D
Un drum de legatura din zona vestica pana in drumul poienii oricum va exista, in viitorul mai mult sau mai putin indepartat. Vor fi chiar 2 astfel de drumuri unul de undeva dintre Cristian si Rasnov si altul care sa mearga in Prund-Schei.
Si din tronsonul de centura proaspat finalizat va aparea o legatura cu orasul in viitor, peste calea ferata si intepat probabil in Calea Bucuresti.
Daca se fac astea ar mai lipsii 6-7 km de drum serpuit ca sa le unim...

Quote from: Ionut on November 24, 2016, 08:10:56 AM
Centura pe sud va exista doar daca va fi pe sub pamant.
Pe langa faptul ca daca va fi pe sub pamant costul ar fi mult prea mare raportat la beneficii, nici nu si-ar indeplinii unul din principalele scopuri, de a prelua din traficul care merge in Poiana.

Quote from: Ionut on November 24, 2016, 08:10:56 AM
Deci nu doar ca centura trasata de tine este un vis, este si o ofensa la adresa protectiei mediului (pe la suprafata), mai este si aproape inutila.

Este un vis, am zis asta de la inceput.
Nu va fi chiar atat de inutila, pentru cei peste 60 de mii de locuitori din Prund, Schei, Racadau, Noua... la fel cum nu va fi inutila pentru turistii care vor sa mearga in Poiana.

dr4qul4

 :bash: :bash: :bash: :wtf: :wtf: :wtf: :shocking: :shocking: :shocking: :stop: :stop: :stop:

OMG

Esti sigur ca menta ai pus dimineata in ceai?

Brasovul are deja o varianta de ocolire in sud, prin singurul loc posibil. Se numeste DN1. Tot ce trebuie facut e acel segment din CoBra, care sa mute traficul de pe DN1 si sa inlocuiasca DN73A
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Vice33

@Dan027: nu vreau sa fiu nici ironic, nici obraznic, nici arogant, dar pot sa fiu mai critic cu privire la ideea ta de a avea o ocolitoare pe langa Roman S.A si prin cartierul Răcădău. Aici vrem ca acest site, forum, sa fie unul profesional, cu date exacte, cat mai putina vorbarie goala, fara sa "vorbim umpluturi". Daca nu incercam sa fim mai seriosi si mai cumpatati la ceea ce spunem aici (unde poate, sute de mii de utilizatori citesc si pot lua de bun ce discutam aici, chiar si ziare sau institutii guvernamentale), ma tem ca incet-incet vom ajunge in deradere si intr-un forum gen bâlci, unde oricine işi etaleaza visele şi dorintele personale.

Daca chiar vrei un asemenea topic, creeaza un topic separat, dar nu amesteca visele cu lucrurile concrete din acest topic, în care discutăm DOAR despre OCOLITOAREA (FINALIZATĂ PARTIAL) BRAŞOVULUI.

Ca un sfat, dacă te plictiseşti acasa şi nu ai de lucru, mai du-te cu Amicii Salvamont pe munte sau la strâns deşeuri pe Tâmpa, Postăvaru sau Piatra Craiului.  Cu siguranţă când vei reveni, nu-ţi va mai arde de idei "artistice"...

Dan027

#580
Prefer sa am si eu ideile mele, e treaba fiecaruia daca le considera sau nu ca fiind bune.
Nu mi se pare ok atitudinea asta, orice idee merita analizata, nu poti sa dai un verdict asa din avion, defapt nu cred ca e cazul sa dam noi verdicte (nici pro, nici contra).

Si inca ceva, daca nu existau idei si inovatie inca mergeam cu trasura pe drumuri pietruite  :horse:

Poate discutia asta nu isi are locul aici...

aldocan

Dan027  nu credeam ca cineva poate sa gandeasca  asa ceva.   

Vice33

Fa un topic separat cu IDei de analizat...dar nu amesteca ideile futuriste cu un topic despre o constructie finalizata.

voicul

Nu stiu daca e problema sau update (desi de 2 zile e asa), dar lipseste tronsonul de aici: http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=14/45.659/25.67/0

cristi5

Problema e ca harta din fundal nu se actualizeaza suficient de des. Ma gandesc la o solutie.