[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dumbravaandrei

Breteaua spre Brasov / giratoriu de pe lotul Chirulli pare a fi gata. Mai lipsesc marcajele.

dumbravaandrei

Cateva update-uri (mai maricele zic eu), dar din pacate fara poze (intuneric, frig si ploaie)

- Breteaua de la DN11 dinspre stabilus e sapata si nu se mai circula pe acolo.
- Cealalta bretea este functionala, s-a mutat circulatia pe acolo
- Astazi se reloca LEA. Cand am trecut eu acum erau firele la pamant si ceva oameni prin jurul unui tragator. Din pacate am vazut doar un stalp in picioare din cei doi in asteptare
- La rampe mai au 15-20 cm pana "ies din groapa".

In rest, ma bucur ca nu mai sunt cozile alea infernale la Sanpetru. Actuala configuratie e mult mai fluida :)

dumbravaandrei

Update-ul de azi...
Foarte multe utilaje la Chirulli. Probabil vor ca in 2-3 saptamani sa puna punct lucrarii si sa-si mute sandramaua. Breteaua de pe partea cu Stabilus a fost umpluta pana la jumatate. Asfaltarea pasajului peste DN11 e aproape finalizata, se lucreaza la borduri si parapeti cat si la amenajarea insulelor ce vor separa bretelele de access.

Sub pasajul la Sanpetru azi se suda, erau 4 echipe de sudori, iar se pare ca lucrarile se concentreaza cel mai mult la rampa dinspre Sanpetru. Pe acolo vad cele mai multe utilaje si cei mai multi oameni.
Aseara la 8:40 (!!!!) se asfalta pe sub acest pasaj (din pozele lui pasadia, acolo unde se decoperta), pare a fi gata acea portiune, probabil ca saptamana viitoare se va muta traficul pe acea parte pentru a asfalta si calea pe unde se circula acum.

Sanse pentru lotul asta? Oricat de multe promisiuni avem din diverse parti, realitatea e ca la rampele de la Sanpetru nici macar nu au ajuns la cota 0. Si a trecut toata luna lui Septembrie. M-as bucura sa avem gata in decembrie cum s-a anuntat, dar... mai e suficient de munca acolo. Spatiile de servicii... mai e de lucru si acolo suficient de mult asa ca, decembrie pare sa nu fie realist. asta ar insemna ca in maxim 50 de zile incepand de azi sa aiba tot ceea ce inseamna asfalt, beton si marcaje asfaltice terminate. Nici chiar asa nu se ingrasa porcul in ajun :) Da cine stie, poate anul asta Mos Craciun o sa fie mai darnic...

pentium10

ce se mai aude despre VO Brasov?
parca era vorba ca se deschide traficului lotul dn11-dn1 la sfarsit de septembrie?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

dumbravaandrei

fara sanse azi.

Probabil mai dureaza 2-3 saptamani. Partea buna e ca se lucreaza sustinut. Multa lume si multe utilaje. Pacat ca toata vara au stat si au taiat frunze la caini cu o echipa de doar 10 muncitori si 3 utilaje.
Nu e terminata breteaua dinspre Stabilus, abia s-a terminat compactarea, probabil week-endul asta vor asfalta pe acolo.
Deasemeni nu sunt montati toti suportii pentru balustrade pe pasaj si mai au de facut apoi cateva retusari la asfalt pe ultimii 150m din lot.
Probabil ca pe la mijlocul lui octombrie se va circula. Nu stiu in schimb cum stau cu toate hartoagele, probabil darea in trafic va depinde si de acest lucru.
Daca am timp, o sa fac sambata/duminica ceva poze.

Partea cealalta la Sanpetru nu e niciun progres (ca sa nu mai zic de miscare) fata de postarea mea anterioara.
O sa pun aici daca e ceva miscare mai importanta. Folosesc zilnic VO asa ca daca e ceva mai important, anunt.:)

pasadia

Azi montau parapeti pe DN11, partea dinspre CF, in zona nodului. Imensi parapetii si tare ciudat sa vad asa ceva acolo.

La Sanpetru au iceput rampele. Cel putin cea dinspre Sanpetru a inceput sa scoata nasul din pamant. Sunt cam prins cu treaba in wk, caci as incerca si eu un fotoreportaj.

Ionut

Centura Brasov, astazi, sursa secreta. :)
Sector Chirulli. Cam intr-o saptamana este gata. Stratul de uzura e asa-si-asa.



Alte cateva poze aici.

dumbravaandrei

#412
Avem primul strat de BSB pe breteaua dinspre stabilus :)

Horațiu 87

#413
Varianta de ocolire Brasov 29.09.2016 (lotul Chirulli)

https://www.youtube.com/watch?v=THsJFv-g1pI

aici sunt niste videoclipuri mai scurte de pe ambele loturi

adiarc

Deci....circulam pana la sf.anului pe cele 2 loturi ?sau?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dumbravaandrei

Pe lotul I nu mai este nicio miscare... s-a strans tot si nu mai e nimeni pe acolo. Ce e drept, mai trebuie facute doar marcajele pe pasajul peste DN1. Asfaltarea si toate astea s-au terminat sambata dimineata (cel putin la 12 noaptea vineri se asfalta pe acolo). Breteaua dinspre stabilus e gata, desi am vazut cam 5mp care nu sunt chiar trasi la linie in rest totul pare gata pe acolo. Probabil ca acum Chirulli sunt la faza de hartii pentru predare...
pe lotul 2 in schimb.... sa dea dumnezeu/allah/buddha/zamolxis dar no way 2016 :) e sfarsit de octombrie si ei nu au umplut cu mai mult de 1m la rampe la sanpetru. Se mai anunta ploi si "winter is comming". Iar mobilizarea in zona e anemica... Nici macar LEA nu e relocata complet, stau cu niste linii la pamant de o luna. Adica nu vad cand ar putea sa termine rampele si sa le si asfalteze.
Si nu inteleg un lucru... de ce mama lu Stefan cel Mare nu lasa sa circule pe ambele cai de rulare pe lotul II?!? Sa ma mai lase cu tasarea lor ca de atata timp s-au tasat si ras-tasat caile alea de rulare... In fiecare seara e coada DN13->DN11 din cauza asta

pasadia

Nici eu nu inteleg de ce nu deschid toate cele 4 benzi, dar aglomeratia din sensul ala giratoriu va fi cam la fel (ma rog, va fi sensul mai mare si mai clar, poate asta va usura trecerea unor soferi prin el).

dumbravaandrei

Intrucat cei care ies din Sanpetru forteaza la greu acel giratoriu, poate nu ar strica o mica semaforizare acolo. cate 45 de secunde pentru fiecare flux e de ajuns. Dimineata politia cam in ritmul asta fluidizeaza si nu mai e nici pe departe povestea care a fost pana in toamna  O:-)

beschea_nd

#418
Chirulli a reasfaltat azi giratoriul de pe DN 11. Asfaltul turnat vineri si vineri noapte s-a transformat in pietris duminică ( s-a sfarmat)  mai au de lucru la iluminat, parapeti si marcaje. Lotul poate fi deschis foarte curând. Pe lotul Viarom lucrurile se misca penibil de incet. In parcări au turnat betonul( cam 90%) , mai lucrează la toalete in ritm de melc, au mai facut ceva marcaje, au montat niste parapeti la podul de peste CF, au mai montat stâlpi de iluminat la nodul de la Sânpetru(unde se putea), au inceput lucrul la sensul giratoriu dinspre Bv la acelasi nod însă la rampele de acces pe pod lucrează foarte incet. Parca nu vor sa termine. Cred ca este imposibil de atins termenul de finalizare, daca ramane acelasi ritm de melc....

Sent from my HTC One mini 2 using Tapatalk

pentium10

ieri s-a lucrat la marcaje pe DN11 la giratoriu
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures