News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Pai e o singura deviere practic: se muta sensul giratoriu mai la est (cam in zona ce apare in poza 7 din mesajul de mai sus) si se va circula dinspre si spre Sanpetru pe breteaua ce apare in poza 8 si dinspre si spre Brasov pe breteaua ce trebuie realizata prin zona gardului RAT (zona din prima poza). Deci cand vor termina asfaltarea in zona din prima poza vor muta traficul si se vor apuca de executia rambleelor pasajului.

Problema ar fi cu traficul greu (de fapt cu masinile lungi, probabil interdictia va spune 3,5 t) care nu va avea raza de viraj suficienta in noul giratoriu. Prin urmare acest trafic nu va mai putea folosi 13 Decembrie/DJ103 pentru a intra/iesi in Brasov si Sanpetru si va fi deviat pe DN11 (prin Harman, respectiv pe str. Zaharia Stancu prin fata la Coresi).

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AFC

"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

dumbravaandrei

#378
poate pasadia stie...
Avem ceva schite cu iluminatul VO? In special intersectia cu DN11? Luminile alora de la Stabilus efectiv creaza o pata neagra (optic) la intrarea pe bretea cat si sub pasajul peste dn11 (cum vii dinspre Harman). Adica macar sa monteze niste lampi cel putin la fel de puternice cum au cei de la Stabilus in curte ca altfel o sa fie jale noaptea pe acolo... deasemeni nici portiunea DN11-Sanpetru nu e mai fericit, dar acolo am vazut ca lucreaza la montarea unor stalpi :)

pentium10

parca era vorba ca in prima saptamana din septembrie se va devia traficul in zona Sanpetru pe bretele temporare?
cand se va face?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

dumbravaandrei

Breteaua dinspre DN13 spre Brasov nici nu e inceputa, gardul la RATP in mare parte e tot acolo, restul bretelelor par aproape finalizate. Giratoriul dinainte de Rompetrol cum iesi din Brasov nici de ala nu prea s-au atins.
Din cate tin minte, termenul era "pana incepe scoala", desi nu vad ca saptamana viitoare sa se mute.

dumbravaandrei

#381
Acu venii de la munci si am trecut prin "noua giratorie" ... stramt al naibii pe acolo....

pentium10

care giratorie, ne explici cum a fost reamenjata...
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Cipi

#383
Un pic de nebunie in dimineata asta la Sanpetru: a fost realizat si dat in functiune giratoriul prevazut dar nu are intrare directa pe bretele decat dinspre Brasov, iar giratoriul vechi, de sub Pasaj, nu mai permite accesul direct dinspre Brasov (de altfel, nici nu mai e un giratoriu complet, fiind blocata si posibilitatea unei traiectorii Sanpetru - Sanpetru - adica a unei intoarceri de 360 de grade)

Din cate am reusit sa inteleg (pentru ca era un haos complet si eram atent, mai degraba, la integritatea masinii), sanpetrenii, pentru a ajunge in Brasov, vor intra in giratoriul de sub pasaj, vor face stanga pe centura pana in giratoriul nou si apoi dreapta spre Brasov. Doar ca, pana sa se obisnuiasca oamenii cu noua configuratie, toti ieseam spre vest (pe centura) si, evident, unii intoarceau acolo... ceea ce a dus la blocarea traficului in zona Pasajului.

Asta la 7:30 dimineata, in conditiile in care "varful" de trafic este spre ora 8.

LE: Colegii de munca din Sanpetru mi-au confirmat ca era imposibil sa faca stanga spre Centura. Erau directionati obligatoriu spre vest, adica erau obligati, pentru a ajunge, in centrul Brasovului sa parcurga un traseu de genul acesta: https://goo.gl/maps/MPfkrLSASkF2

Dori14

E misto acuma la nodul de la DJ103, in fiecare zi parca e alta configuratie.
Ieri am avut nevoie de ~20 de min sa ies din Sanpetru in centura, azi nu am stat nici macar 1 minut, plecand la aceeasi ora.

Pe scurt, azi am observat ca se poate face stanga din Sanpetru spre centura, apoi dreapta spre Brasov, era si indicator . Inspre vest, au mutat circulatia pe sensul vechi, iar imediat dupa pasaj s-a facut o zona destul de larga (se foloseste partial si breteaua pe care se va merge Sanpetru-Vest). Asadar, acuma cand vii din Sanpetru si faci dreapta spre Vest ai banda separata de cei care vin pe centura din sensul E-V, si se unesc drumurile imediat dupa pasaj. (e un fel de banda de accelerare pentru cei care vin din Sanpetru).

Nu stiu daca s-a imbunatatit ceva pe partea din spatele Rompetrol, acolo era jale.

Cipi

#385
Mda. Confirm partea cu "misto"-ul. Venind de pe centura (dinspre DN11), am ajuns in Sanpetru (desi eu trebuie sa ajung la capatul centurii, inspre Cristian). E drept ca in giratoriul nou era un indicator de Targu Mures (si asta mi se pare aiurea, centura fiind o cale de acces si spre Bucuresti si Sibiu), dar unul singur, amplasat in giratoriul efectiv.

Mi se pare haotic modul in care este gestionata situatia dar sper ca se va termina repede in conditiile in care ambii constructori (L1 si L2) par sa se fi mobilizat mai serios.

pentium10

Fata de cum e desenat aici, unde nu e complet? unde sunt bretele noi? si ce trebuie modificat?

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

dumbravaandrei

Quote from: pentium10 on September 09, 2016, 10:07:06 AM
Fata de cum e desenat aici, unde nu e complet? unde sunt bretele noi? si ce trebuie modificat?

Desenat cu rosu cum e configuratia actuala. Cu portocaliu ce e delimitat prin balize.
Scuze anticipate pentru talentul artistic. Maine o sa merg sa fac si 2-3 poze pe acolo...

pasadia

Mergem impreuna? Nu de alta dar si eu imi propusesem acelasi lucru.

dumbravaandrei

Da, nu e bai.... de la 10 am programare la autonovex sa-mi schimb placutele si discurile si dupa am ziua libera.