[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pasadia

Pai acolo doar lucrari de intretinere pot fi. Zona aia nu tine de constructia tronsonului 1.

Dori14

Quote from: pasadia on May 06, 2016, 03:34:04 PM

Cat priveste traficul din si dinspre Sanpetru, as zice precum Johannis - ghinion. Stiu, e nasol de voi toti cei care locuiti acolo, dar pe de alta parte voi veti avea apoi acces rapid si usor. Insa v-ati asumat de cand v-ati cumparat teren / casa in acea zona faptul ca la un moment dat se va ajunge aici. Ar fi insa util daca experienta de acum v-ar mobiliza (caci majoritatea sunteti tineri, 30-40 de ani) si ati constientiza problemele enorme care vi se arata la orizont:

- portiunile de cate o banda pe sens dintre capatul Rulmentul si pasajul aflat in constructie si apoi dintre pasaj si intrarea in Sanpetru (intersectia cu Calea Harmanului, acolo unde va fi nevoie de un sens giratoriu)
- greselile enorme de urbanism generate de actuala administratie prin autorizarea cartierelor rezidentiale, mai ales a celor tip bloc (Sanpetru Residence va aduce in zona un flux enorm de masini, dar nu numai acolo vor fi probleme)
- lipsa de variante de acces in localitate (DJ-urile spre Harman si Bod sunt prost intretinute, dar cred ca veti avea nevoie de noi accese spre nodul Centura  - DN11, zona Stabilus si spre Gara Stupini, zona Kronospan, DN13)

Sau altfel spus, daca acum va e greu, mai astepta inca 5 ani cand veti fi noul Floresti. Atunci sa va vad... ;)

Legat de ce ai spus, s-ar putea sa se aplice mai repede :)
Am auzit un zvon, repet, ZVON, ca dupa incheierea anului scolar, vor inchide bucata de DJ103 care da in centura timp de 2 luni.
Confirma cineva?

pasadia

Si veti circula prin Harman? Fain, fain de tot. :)

JohannDB

Quote from: Dori14 on May 26, 2016, 08:35:31 PM
Legat de ce ai spus, s-ar putea sa se aplice mai repede :)
Am auzit un zvon, repet, ZVON, ca dupa incheierea anului scolar, vor inchide bucata de DJ103 care da in centura timp de 2 luni.
Confirma cineva?

   Prin Hărman sau prin....Bod-Sat / Bod-Colonie / DN13 / Stupini...... :hm: :hm: :hm:  Don't worry, prin Hărman e mai "scurt".... :lol:
   Dacă aşa stă treba este trist, pentru că la pasajul de la Rompetrol, bretele de acces pe lângă viitorul rambleu de urcare-coborâre al pasajului, sunt cine ştie prin ce planuri. Poate s-or milostivi şi-or amenaja ceva....

Cipi

Din fuga masinii:
- Se lucreaza la pasajul peste DN11 (mai mult sau mai putin intens, eu trec rapid spre Sanpetru si nu prea am cum sa vad exact ce operatii sunt in curs)
- Se lucreaza la viitoare bretea spre vest de la Sanpetru (acces dinspre Sanpetru spre Centura, in directia Ghimbav). Au fost puse rigolele de scurgere.

In rest, a fost reasfaltat giratoriul de sub viitorul pasaj de la Sanpetru si, din cate am vazut, la pasajul peste calea ferata Brasov - Sighisoara exista o zona destul de lunga reasfaltata (pe sensul vechi, cred, cel din dreapta in directia Sanpetru - Ghimbav).

dumbravaandrei

Cateva poze facute de dimineata tot din fuga masinii.
A fost cat de cat aglomeratie asa ca nu prea am avut posibilitatea sa stationez prea mult pentru poze. Sambata poate pe la amiaza voi iesi sa fac poze mai detaliate, eventual si ceva plimbare pe santier, cand nu e nimeni (recomandarea paznicului)
Traseul pentru fotografii -> de la nodul cu DN13 pana la DN11.

Precum spuneam si pe alt thread, traficul a fost devit pe celalat fir de mers


S-a cam terminat si montatul de balustrate laterale pe rampa de langa DN13. Mai au inca vre-o 20-30 metri liniari de montat si e gata





un nea Dorel la munca. pe tot traseul asta nu am vazut mai mult de 15 muncitori. Era 9 fara 10 si presupun ca nu incep de la 11.


LEA a fost mutata pe stalpii noi


Am vazut mai multi paleti de borduri de astea pana la podul spre Sanpetru


Nu mai avem valuriri in zona asta ...


Se avanseaza si lungime si cu acest drum lateral. Presupun ca e bretea. In cazul asta nu o fi cam lunga breteaua?!?


Stalpul ala sade acolo de ceva luni... nu vad sa se miste singur de acolo


O imagine mai clara cu fundatia bretelei


Si ne apropiem de rompetrol... Ceva miscare la pod si predalele betonate au fost aduse mai aproape (cam de o saptamana)





Si un cofrag nou tot acolo. Nu are mai mult de 3-4 zile


S-a mai pus un mic strat de asfalt in "giratorie". A facut lumea scandal sa se puna ca efectiv iti rupeai masina acolo inainte.


Nu vad nici o miscare la Rompetrol. Nu sunt singur daca breteaua care duce spre DN11 din oras va trece pe langa VO sau prin spatele Rompetrol.

Aici avem deviere pe celalalt fir de aproximativ o luna.




Ceva activitate si in aceasta zona.






In apropiere de DN11. Cred ca si aici o sa fie scandalul cat casa daca nu mai indreapta putin ca deja e traseu de offroad.



Si supratraversare DN11. Nu am vazut prea multi muncitori nici aici. Nu inteleg de ce nu se mobilizeaza cum trebuie aici. Nu cred ca le lipseste ceva










Ca si concluzie generala... nu cred sa avem pana la anul posibilitatea de a circula complet pana la DN11. Si nu mai e nici mult nici greu. Dar mobilizarea e al naibii de proasta. E iunie si ei nu au terminat portiunile pe care aveau front de lucru. Nu am auzit sa fi fost problema nici de bani nici de autorizatii (exceptie facand podul spre Sanpetru).



Dori14

Cofrajele acelea s-au transformat in niste incite care gazduiesc tevi ondulate de otel. Din ce am vazut exista cate 1 de fiecare parte a drumului din directia Ghimbav->Stabilus, inainte de viitorul pasaj. De asmenea, mai este 1 la capatul viitoarei bretele DJ103->V01K spre Ghimbav.

Pana la pasajul peste CF se cosmetizeaza lateralul drumului pe sensul nou la podul peste Timis si pasajul peste CF ->borduri, evacuare apa etc.
Pe DJ103, pe o portiune de 500 de m sa zic de la pasaj catre Sanpetru, s-a sapat pe lateralul drumului (vis a vis de Sere), dar este alta firma, se lucreaza la
ceva utilitati.

Daca se concretizeaza zvonul cu inchisul drumului pe perioada vacantei scolare, banuiesc ca atunci va fi o desfasurare de forte timp de 2-3 luni.
Desi va fi o gaura considerabila in buget, as prefera sa se intample odata ceva :)

yetiman

QuoteComunicat de presă
16.06.2016
Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România anunță că a în data de 14 iunie
2016 a fost emisă "Notificarea intenției  de expropriere" pentru obiectivul de investiție de
utilitate publică "Construcția variantei de ocolire Brașov".

Astfel,  în termen  de  20  de  zile  calendaristice  de  la data  notificării  prevăzute  la  art
8,  alin.  (1), proprietarii imobilelor cuprinse în listă au obligaţia prezentării la sediul
expropriatorului, în vederea stabilirii unei juste despăgubiri.

În conformitate cu prevederile art. 9 din Legea nr. 255/2010, expropriatorul emite Decizia de
Expropriere.

Decizia de expropriere constituie titlu executoriu pentru predarea bunului imobil, atât împotriva
celor expropriaţi, cât şi împotriva celor care pretind un drept legat de bunul imobil expropriat,
până la soluţionarea definitivă şi irevocabilă a litigiului legat de proprietatea bunului imobil
expropriat. Contestaţia asupra deciziei de expropriere nu suspendă transferul dreptului de
proprietate asupra bunurilor imobile în cauză.

După intabularea  dreptului  de proprietate  al Statului  Român asupra imobilelor  expropriate  se
vor întocmi și aviza documentațiile  cadastrale  de dezmembrare  a fiecărei parcele.  Despăgubirea 
va fi încasată de persoana îndreptățită după dovedirea calității de titular al dreptului de
proprietate sau al altui  drept  real  în  fața  comisiei  legal  constituită  la  sediul 
consiliului  local  și  după  încheierea procesului verbal și emiterea Hotărârii de despăgubire

De asemenea, precizăm că tot în data de 14 iunie 2016 a fost emisă și "Notificarea intenției  de
expropriere" pentru obiectivul de investiție de utilitate publică "Construcția variantei de ocolire
Carei" în conformitate cu art. 8, alin 1 din Legea nr. 255/2010 privind exproprierea pentru cauza
de utilitate   publică,  necesară   realizării   unor  obiective   de  interes  național,  județean
și  local,  cu modificările și completările ulterioare.
CNADNR SA

http://cnadnr.ro/docs/comunicate/Comunicat%20CNADNR%20SA%2016%2006%202016%20decizie%20de%20expropriere.pdf
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Dori14

Pentru cei mai experimentati in domeniu, cum se transpune aceasta informatie in inceperea efectiva a lucrarilor pe loturile expropriate?

Cipi

http://cnadnr.ro/img/tabel/STADIULPROIECTELORINDERULARE.pdf - Raportul din Iunie 2016 :

Varianta de ocolire Brasov, Lot 1: Tronson I, DN1 - DN11 - (Lotul "Chirulli"):
- Termen contractual finalizare lucrari: 16.12.2015
- Stadiu fizic: 77.67%
- Data estimata de finalizare August 2016 : Prelungirea duratei de executie datorita intarzierii intocmirii expertizei tehnice si a proiectului tehnic de reparatie ca urmare a rezilierii contractului initial de lucrari, coroborat cu slaba mobilizare a Antreprenorului


Varianta de ocolire Brasov, Lot 3: Tronson II, DN11 - DN13 - (Lotul "Viarom"):
- Termen contractual finalizare lucrari: 07.11.2015
- Stadiu fizic:  64.00%
- Data estimata de finalizare Decembrie 2016 : Motivul intarzierii necesitatea exproprierii suplimentare ca urmare a adaptarii proiectului la situatia din teren.
In data de 14.04.2016 a fost fost publicata in Monitorul Oficial - HOTARAREA Nr. 250 privind declansarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privata situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrarii de utilitate publica de interes national ,,Varianta de ocolire a municipiului Brasov, Tronson II - DN 11-DN 13", pe raza localitatilor Sanpetru si Brasov, din judetul Brasov. Se asteapta emiterea deciziei de expropriere.


Inteleg, din comunicatul anterior ca exproprierea propriu-zisa va avea loc dupa expirarea termenului de 20 de zile ce decurg de la emiterea "Notificarii intenției  de expropriere: (14 iunie). Adica, in iulie...

goanga

Cu permisiunea Dvs., câteva fotografii aeriene de pe lotul 1 "Chirulli" (DN1 - DN11):

Desprinderea din centura actuală:





Intersecția cu DJ de Târlungeni:





În continuare spre Triaj:



Pod peste Durbav:





Pasajul peste Triaj:







Și o vedere mai de ansamblu:



În fine, pasajul peste DN11, din păcate cam de departe:





Mie mi s-a părut foarte aproape de finalizare tot tronsonul.

Albumul complet aici: http://imgur.com/a/Zgxxz




TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dumbravaandrei


pasadia

Ba eu sunt dezamagit - speram ca pasajul din Triaj sa fie deja asfaltat, marcat si cu parapetii pusi. Nu inteleg de ce au mers italienii cu viteza asa mica anul asta. Ei nu au avut nevoie de alte expropieri, ei ar fi trebuit sa termine pana acum. Si ar fi fost de mare ajutor caci vara se cam umple orasul de trafic de tranzit generat de turistii in masini mici, turisti carora le-ar fi folosit centura completa.

Eurocopter

^^ Neintelegeri contractuale si plati greoaie.