[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mihaionescu


Dori14

Nu am zis ca ii cred, dar de 1 an imediat, in fiecare zi,  pierd cate 40 de minute pe zi stand la cozi. Si nu vad nici o urma de bretea trasata.
Deci permite-mi sa fiu sceptic, sau sa nu mai am rabdare.

pasadia

Adevarul e ca s-a muncit in toata perioada asta: pasajul ala a fost ridicat in 2 luni (prin septembrie au inceput lucru la pile, in noiembrie deja montau grinzile), s-a asfaltat cu adevarat pe tot tronsonul, au aparut parapeti, atat cei metalici cat si New Jersey, au aparut marcajele si stalpii cei noi pentur mutarea LEA. Ca atare eu as spune ca constructorul e bine-intentionat.
Bretelele cred ca sunt intarziate nu numai din cauza expropierilor ci si din necesitatea de a obtine AC pentru ele (caci daca n-ai terenul in proprietate sigur nu ai cum sa construiesti pe el). Deci probabil ca birocratia asta va mai tine lucrurile blocate inca cateva luni, dar sper eu ca in toamna sa poata termina.

horatiu.cosma

Bretelele ce coboara de la pasajul DJ 103 peste centura merg pe aliniamentul DJ 103 sau pe langa ele? Va fi necesara o relocare a DJ-ului?

pasadia

Ai aici planul intersectiei. Rampele pasajului vor fi pe acolo pe unde se circula acum, in prezent - adica pe aliniamentul DJ-ului. Ar putea sa mute traficul actual in lateral, daca ar mari putin DJ-ul in zona aceea, sau ar putea sa-l mute pe viitoarele bretele (dar nu s-au apucat de ele caci expropieri...).

Care le e planul nu stim deocamdata, tot ce stim e ca nu au lucrat nici la rampe, nici la bretele, nici la cele 2 sensuri giratorii.

horatiu.cosma

O sa ma interesez, mersi.

pasadia


Dori14

Probabil ca in ultimele zile au fost foarte multe plangeri pe tema aglomeratiei de acolo.
Azi a fost politist in intersectie, si s-a mers decent.

La pasajul peste CF, pe sensul vechi, s-a raschetat o bucata buna de asfalt....
In rest, nici o noutate..

Dori14

#308
In aceasta dimineata trasau un fel de mini bretea inainte de sensul giratoriu problematic din sensul Sanpetru (DJ103) spre Ghimbav.
Aici vad 2 posibilitati:
- ori o fac pentru a mai fluidiza cat de cat traficul la orele de varf cand se face coada pana la intrarea in Sanpetru
- ori o fac provizoriu pentru a se da drumul la 2x2 pe toata centura pana la finalizarea pasajului.
Oricum, la celelalte 3 "colturi" ale intersectiei nu este nici o miscare asemanatoare.

Pe segmentul DJ103-DN13 se mai lucreaza:
- se asambleaza ultimii 2 stalpi LEA in apropierea nodului cu DJ103
- se cosmetizeaza sensul vechi de pe pasajul peste DN13: - se lucreaza la borduri, probabil urmeaza glisierele, si cred ca mai trebuie sa faca rosturile de dilatatie, deoarece au reasfaltat tablierul pasajului . Probabil dupa ce termina acolo, muta circulatia pe sensul vechi si se apuca de borduri pe sensul nou al pasjaului, deoarece acolo nu sunt inca.
- se lucreaza cu un excavator jos, in lateralul pasajului peste CF, nu stiu exact ce .

In rest, pauza totala.
As mai vedea necesara refacerea caii de rulare pe sensul nou de pe podul peste Timisul Sec, este foarte valurit asflatul acolo.

Cipi

Din fuga masinii: Se montau stalpii de iluminat la intersectia dintre bucata cea mai veche a centurii (Darste - Zizinului) si lotul 1.

smark_BV

Ceva veşti noi de pe centură? Ce mai face terasamentul lângã podul peste CF Hărman-Tiraj?

pasadia


TibiV

Pe principiul "la trei săptămâni" mai aşteptăm două pentru poze noi ?...  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

Daca ar fi diferente mari de la o vizita la alta poate ar merita sa incarc forumul cu poze. Dar asa, efectiv nu vad rostul. Ideea e ca se lucreaza, cam in acelasi ritm ca si pana acum si ca asta inseamna in continuare ca avem sanse sa se deschida 2*2 aproape complet in vara (sper ca dupa alegeri, dar inainte de august si concediile expatilor, perioada in care se aglomereaza Brasov-ul datorita tranzitului turistic). Zic "aproape" pentru ca vor mai fi inca 2 sensuri giratorii: la DJ103 unde vor fi finalizat rampele si bretelele si la DJ103A unde prin proiect e prevazut sens giratoriu.

goanga

Astăzi în jur de ora 13 se lucra la (presupun) relocarea LEA, respectiv schimbarea stâlpilor, în zona intersecției cu DJ 103 (cam pe aici). Erau două echipe care dezafectau stâlpii vechi din ce mi-am dat eu seama.