[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

TibiV

Foarte "mishto" indicatorul de la 03.07....

Te trimite la Bacau pe DN1 si la Sibiu pe DN11...  :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

You're in Steelers Country

voicul

Mai exista activitate la spatiile de service?  Termina anu asta?

dumbravaandrei

De terminat nu cred. In cea spre Bucuresti mai vad camooane parcate dar asta pentru ca mai mult muta soferii jaloanele si intra acolo.
De mentionat ca nici receptia la podul sanpetru inca nu e facuta :)

coco.serban

Cele doua spatii sunt la 100%. Se asteapta receptia lor. amanadat din data de 12 iunie pe 12 iulie

JohannDB

Apropo de cele două parcări de pe VO 1K Brașov...... Vineri, 14.07.2017 la primele ore ale dimineții, pe sensul "Nod DN 11" - "Nod DN 13", parcarea "găzduia" vrea 6-7 tir-uri (pe sens invers, parcarea era goală)..... "Băieții" s-or fi săturat de veșnicele parcări goale / nedate în folosiință, iar ei să stea la "pauză" pe te miri unde, așa cum se întâmplă la podul Dârste, când, seara, se așteaptă ora 22:00 pentru intrarea pe DN 1 pentru Predeal-Sinaia-Ploiești.....
   Ce la mai TREBUIE de nu dau drumul la utilizarea acestor parcări ? E nevoie de-o atitudine asemănătoare cu podul Sânpetru ?
   Data de 12 IULIE s-a cam dus.......

Vice33

Quote from: coco.serban on June 30, 2017, 03:30:02 PM
Cele doua spatii sunt la 100%. Se asteapta receptia lor. amanadat din data de 12 iunie pe 12 iulie

Ce se mai aude de deschiderea parcarilor...? Vad ca inca sunt inchise aceste spatii.

Stie cineva cand se va semna receptia lor?

dumbravaandrei

Neoficial, tiristii o mai deschid cand se aglomereaza pe acea pseudo-bretea de intrare.
Din cate stiu, receptia finala inca nu e semnata (cea care include si podul spre Sanpetru). Nu cred ca se va semna anul asta.

4est

Într-o dimineață era coada la pod dinspre sanpetru pana în centru, la stația de autobuz. 
Și situația de va înrăutăți odată cu darea în folosință a tot mai multe locuințe iv zona coressi. Și odată cu începerea ploilor

coco.serban

partea ciudata pe care eu nu o inteleg la pasajul de la Sanpetru,este aceea a centurilor de iesire din VOK. sunt obligate sa cedeze trecerea celor care vin de pe pasaj. desi este loc de a mai pune in 2 m de asfalt si sa aiba intrare drecta in cele doua giratorii.


Vice33

Loc este, dar au voie sa mai "muște" din terenul de lângă drum? Exproprieri, cote, parcele, C.F.-uri...e mai complicat de pus in practica. Intereseaza-te in primul rand cum arata proiectul, si apoi de ce nu au expropriat si acea bucatica de care sugerezi...vei vedea ca te vei loci de multe probleme si discutii...

coco.serban

sper sa nu gresesc, expropieri au avut loc in zona pasajului. Cred ca daca era pusa in calcul si aceasta bretea, traficul era ok la ore de varf.

dumbravaandrei

Sa nu uitam ca pasajul a fost "ingustat" tocmai din cauza exproprierilor. Nu toate exproprierile din SPF si SF au fost facute. 2 cazuri concrete:
- celebra "casa" de pe breteaua Sanpetru-Sibiu (nici pana la ora actuala nu este expropriata)
- suprafata propusa spre expropriere de pe breteaua Sibiu-Brasov la acelasi pod iarasi nu a putut fi expropriata complet (trec niste tevi mai speciale acolo).

Asa ca daca vorbim de largiri ulterioare in zona, eu nu prea vad pe unde intrucat o expropriere pe acolo este greu de realizat dpdv juridic.
Cred ca solutia va fi realizarea unui drum nou de legatura Brasov-Sanpetru undeva pe traseul Strada Ciceu (BV) - Strada Triajului (Sanpetru) sau Strada Vasile Goldis-Drumul cu Plopi. Ambele cu supratraversare VO, fara bretele de acces in VO. Dar vad ca la Brasov inca nu se discuta serios despre un PMUD, mai iese Gontz tot felul de fantezii dar nu am vazut vre-o dezbatere sau discutie.

pentium10

La TGMures s-a facut "executare silita" si au avut de castigat in instanta cei de la CNAIR.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures