News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dominik

You're in Steelers Country

C0ndu


laszlo.robert

Vrem si citeva poze,daca e posibil ?

C0ndu


chelule

Cred ca luase cineva balizele de acolo. Acum am trecut și e închis din nou


Sent from my iPhone using Tapatalk

user201

Surpriză surprizoasă, podul spre Sânpetru e închis circulației astăzi, cu un camion parcat pe el. E drept că fiind Duminică, poate era și podul ocupat sau avea musafiri și nu vroia să fie deranjat. :lol: :lol:

P.S. Am inventat și podurile închise Duminica și de sărbători?

JohannDB

#771
  Eiiii....și atunci mai rămâne, că tot este ok "tot podul" (până i-or "rupe buricul/tăia panglica, nu "tenia") să se "implementeze", ori sens unic pe trotuare spre și dinspre Sânpetru, pentru pietoni (că bicicliștii, pe jos pe lângă bicicletă nu încap pe trotuar), ori să se mai instaleze un semafor pentru trotuare, pentru tur/retur, spre/dinspre Sânpetru, pentru că și pietonii, umăr la umăr nu au loc simultan pe lățimea trotuarului...... În rest numai de bine, până la "panglicăreala oficială"..... P.S. Ce-ar fi ca "riveranii să deschidă o actiune în instanță pentru recuperarea prețului combustibilului pe perioada în care (cât a durat construcția și inaugurarea) au fost obligați să ocolească / împiedicați la un acces apropiat, direct și lesnicios (sincer și mie ca locuitor al zonei, mi-ar fi stat în gât, toată treaba, pe banii mei, la toate tergiversările)
.....!?!?

smark_BV

Urcarea pe pod spre Sânpetru

Balizele date la o parte



Sensul giratoriu din Sânpetru

Ne întoarcem spre Braşov




Şi ultima pozã cu breteaua din Sânpetru spre Tg.Mureş/Sibiu


Mâine dimineațã balizele vor fi poziţionate la locul şi rostul lor....

Cu stimã

dumbravaandrei

Cu parere de rau, dar trecerea aia de pietoni nu o inteleg... se termina nicaieri  O:-)

pbh

Quote from: dumbravaandrei on May 01, 2017, 11:53:40 PM
Cu parere de rau, dar trecerea aia de pietoni nu o inteleg... se termina nicaieri  O:-)

Se pare ca face legatura cu trotuarul de pe pod. Dar se pare ca este doar pentru catelusi, singurii care incap fara stres pe acel trotuar.

Dori14

Ca sa ne mai detasam de situatia cu pasajul, am observat de cateva zile ca s-a modificat limita de viteza de la 80 km/h la 90 km/h pe tronsoanele vechi  :)

4est

Astazi am fost la conferinta de presa a CNAIR.
Acolo NU AM FOST LASATI SA PARTICIPAM. Jandarmii au primit ordin sa nu ne lase sa intram.
A fost chemata politia care a consemnat tot ce s-a intamplat, si au incalcat legea, o sa faca ce au de facut, irelevant pentru noi

Am aflat astazi neoficial de la CNAIR care este problema podului:
Placa de deasupra nu calca bine pe lateralele verticale, pentru ca una dintre ele a fost construita STRAMB. Astfel exista riscul ca in timpul circulatiei placa de sus sa se surpe in zona in care nu calca bine pe laterala.
Constructorul spune ca este in regula si asa, si ca nu se va surpa.
CNAIR vrea sa forteze constructorul sa exitinda garantia pentru zona respectiva, ca in cazul in care totusi cedeaza, sa o repare ei. Si pana atunci sa se patruleze permanent pentru a verifica vizual daca se inclina si mai mult peretele lateral
Constructorul zice ca "e gata", astfel incat cu presiunea noastra CNAIR sa accepte lucrarea "asa cum e", astfel ca in caz de se surpa sa repare CNAIR

pasadia

Nu ai mai multe detalii? Care placa? Care lateral? Grinzile sunt pe pile si pe culee, pereti verticali imbracati in acei biscuiti nu ar trebui sa aibe contact direct cu vreo grinda/ placa. Sau poate nu inteleg eu bine constructia. Mno, si atunci sa il asteptam pe alecu sau pe vancouver sa ne explice.

Dar uite asa se duce pe apa buna impresie vizavi de Viarom si Egis...


4est

Problema este la rampa dinspre Brasov, peretele dinspre benzinarie. Acesta (facut din biscuiti) este deplasat - lucru confirmat de mai multi cetateni care mi-au spus intre timp ca observasera de mult timp acest lucru. Unii zic ca este deplasat 0.5m. astfel placa de beton de sus se mai sprijina doar pe cant putin. Practic ramane doar umplutura care sa sustina placa cu calea de rulare si coltul respectiv



4est

In sfarsit o televiziune a facut o investigatie in acest caz

http://brasovtv.com/index.php/eveniment/4052-pod-sanpetru-pasaj

Nu sunt multe informatii in plus, dar este prima data cand se transmite oficial acest lucru

Si, DA, normal ar fi sa darame toata rampa si sa o refara = 1 AN