News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

simba

Ok. Scuze. Am inceput sa scriu si am observat tarziu fiindumi lene sa mai modific :)

user201

@simba
Mersi de info. Să sperăm că Alpine va fi în stare să ducă tronsonul până la capăt.

athosga

Quote from: user201 on June 19, 2013, 08:47:11 PM
@simba
Mersi de info. Să sperăm că Alpine va fi în stare să ducă tronsonul până la capăt.

E, nu va fi. 99%. Care lot e al lor?

user201

@athosga
Din păcate cred că ai dreptate. E vorba de lotul 3, cel înspre Săcele.

Astăzi am trecut pe DN1 pe lângă o mică parte din Lotul1 cu executantul Vectra, unde au redirectat circulația prin sensul giratoriu, comparativ cu acum 2 săptămâni când am fost ultima dată pe acolo. Fiind Sâmbătă, nu era nici o activitate la fața locului.

simba

Ca sa ne facem o ideee cat de greu se misca pe acest sector de centura. Ultimele poze postate mine au fost facute de 17.06.2013 iar acestea pe 25.06.2013. Intr-o saptamana nu s-a facut nimic inafara de un sfert de cofrag la o pila. Atat!!!! Cred ca daca ma apucam eu singur, desi nu am nici un fel de experienta, reuseam sa fac mai mult.





acesta este sfertul de cofrag realizat intr-o saptamana la o pila















athosga

Sa speram ca doar lipsa finantarii este cauza, care poate se va rezolva acum, cu deblocarea fondurilor POST.  :-[

user201

Din păcate, pozele cred că sunt făcute pe lotul1 Alpine Bau, iar ăia tocmai au dat faliment și au oprit lucrurl în întreaga europă pe unde aveau șantiere.

Pe lotul Vectra într-adevăr doar sub finanțarea ar trebui să îi oprească din lucru.

athosga

Doua poze facute pe 19 iulie, din mers cu intersectia centurii cu DN-ul catre Sighisoara:





user201

În completarea pozelor anterioare, găsiți câteva poze de pe centura Brașv, în preajma  intersecției cu DN1 pe SCC aici

ashbird

foto reportaj nou










Deja ne putem imagina cum va arata traficul in giratoriu

























Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

athosga

Pana la urma CARE E TERMENUL DE FINALIZARE la acest tronson din centura Brasov!? Nu stie nimeni?
Sau intrebarea trebuie puse altfel de tot: exista vre-un termen?

coco.serban

Quote from: athosga on September 19, 2013, 08:23:43 PM
Pana la urma CARE E TERMENUL DE FINALIZARE la acest tronson din centura Brasov!? Nu stie nimeni?
Sau intrebarea trebuie puse altfel de tot: exista vre-un termen?

21 oct sau 15 noiembrie pentru tronsonul 3

coco.serban

Ocolitoarea Braşovului, plină de gropi, după ce nu s-a mai pus nici o ,,plombă" de mai bine de doi ani!!



Asfaltul de pe porţiunea de centură care leagă tronsonul I de tronsonul II prin interiorul oraşului (respectiv pe Drumul CET-ului, dar şi anumite porţiuni din Fundătura Hărmanului) a început să se degradeze tot mai tare ţinând cont că anul acesta nu s-a mai făcut nici un fel de reparaţie, iar gropile s-au mărit de la o zi la alta.

Carosabilul de pe Drumul CET-ului este pe o porţiune destul de mare din dale de beton, iar, cu timpul, din cauza traficului intens şi a intemperiilor, plombele de asfalt puse peste ciment s-au deteriorat, astfel că denivelările au apărut imediat.

Limitatoare de viteză ,,naturale"

Pentru cei care tranzitează Braşovul pe ocolitoare apariţia acestor cratere nu este deloc o bucurie, mai ales pentru cei care trec prima oară pe aici şi pentru care gropile sunt adevărate  capcane. Dacă limitatoarele de viteză nu au reuşit să-i tempereze pe şoferi să reducă viteza, denivelările naturale au reuşit, cu siguranţă, iar în loc de 70 de km/oră, cât este limita, cei care vor să-şi protejeze maşina merg uneori şi cu 20 km/oră. Şi semnalizarea drumului lasă de dorit, marcajele nemaifiind refăcute de o bună bucată de timp, lucru care, de asemenea, îngreunează traficul. Pe anumite porţiuni gropile au început deja să fie destul de greu de ocolit şi cum iarna bate la uşă, cel mai probabil acestea se vor înmulţi, dacă drumarii nu intervin măcar în ceasul al XII-lea.

Tronsonul I a început să se degradeze

Nu în ultimul rând, conducătorii auto care vor să intre în Braşov de pe tronsonul doi al ocolitoarei sau de pe DN 11 trebuie să ştie că la intrarea pe bretele de legătură cu tronsonul I îi aşteaptă o altă serie de cratere. Asta din cauza faptului că pe aceste porţiuni de şosea s-a turnat doar un strat de asfalt provizoriu, care s-a degradat cu timpul. Cum încă din luna iulie, contractul de execuţie pentru acest tronson a fost reziliat, după ce constructorul a intrat în insolvenţă, până se va stabili o nouă firmă care să execute lucrările, cel mai probabil gropile se vor adânci şi mai mult. Lucrările pe primul tronson al ocolitoarei au fost executate doar în proporţie de 56%, iar finalizarea acestui segment de drum ar fi scos traficul greu din oraş pe porţiunea dintre Drumul CET-ului şi Fundătura Hărmanului.  Gropi ocolitoare Brasov (51)

Reprezentanţii Primăriei au precizat că străzile din interiorul municipiului pe care circulă acum autovehiculele de mare tonaj au fost predate Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale (CNADRN), care ar trebui să se ocupe atât de reparaţii, cât şi de întreţinerea lor. CNADRN nu a mai făcut însă  nici un fel de reparaţie pe aceste străzi şi, deocamdată, şefii Companiei par că nu se grăbesc nici să lanseze licitaţia pentru selectarea unui constructor în vederea continuării lucrărilor de pe primul tronson de ocolitoare, astfel ca traficul greu să nu mai treacă prin oraş.

athosga

Quote from: coco.serban on October 10, 2013, 03:36:09 AM
Quote from: athosga on September 19, 2013, 08:23:43 PM
Pana la urma CARE E TERMENUL DE FINALIZARE la acest tronson din centura Brasov!? Nu stie nimeni?
Sau intrebarea trebuie puse altfel de tot: exista vre-un termen?

21 oct sau 15 noiembrie pentru tronsonul 3

Intr-adevar, se pare ca se va inaugura peste o saptamana!

http://www.bzb.ro/stire/din-15-noiembrie-vom-circula-pe-ocolitoarea-din-stupini-a65917

madsnowman

Pacat ca nu e in regim de autostrada si au umplut-o cu giratorii!