News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Poliția Rutieră

Started by Ionut, September 12, 2017, 07:53:22 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

JohannDB

       """"80 %baterie nino nino.5% Ninnnno Ninooo..ooo...oo..o..uu....""""  Ei, nuuuu, pentru că, pe perioada staționării "la pândă", supraveghere sau ei știu unde, are un generator pe benzină, în portbagaj cu care-și încarcă bateriile......  :lol: :lol: :lol: :cool: :cool: :cool:

hvm

^
Aia nu e pentru nino ninooo. e pentru buplicidade....


@Rota:
Stiu ca e veche, si expresia e clara si extrem de folosita. si de multe ori o folosesc si eu, dar m-a facut sa zambesc asa ca intreb cum ai putea sa fii si mai putin de 100% sigur ca nu ai baut? Adica ceva de genul: sunt 99% sigur ca eu n-am baut.  Care ar fi explicatia logica conform careia ai dreptul sa te urci la volan (dpdv medical) in cazul in care nu stii daca ai baut sau nu in ultimele 12 ore? :D
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

tom_sawyer

Anunt de participare: [CN1036090] - Autospeciale

Autoritate contractanta: INSPECTORATUL GENERAL AL POLITIEI ROMANE

Autoritatea contractantă intenționează achiziționarea de autospeciale, în cadrul proiectului ,,Dezvoltarea unui sistem mixt mobil de monitorizare a traficului rutier privind încălcarea regulilor de circulație"

Valoarea totala estimata: 38.204.628 lei

Autospeciale – 300 buc.

Achizitia se refera la un proiect si/sau program finantat din fonduri ale Uniunii Europene:Da
Program/Proiect:Programul Operational Infrastructura Mare - POIM

Cristi N

Din caietul de sarcini:

QuoteAUTOSPECIALE - conform specificatiei tehnice nr. 672794 din 05.08.2021, cantitate 300 buc.
Autovehiculele trebuie sa aiba o putere minima de 130kW, motor benzina, cuplu minim 290Nm, tractiune integrala 4x4 permanent, iar caroseria sa fie de tipul AA, respectand cerintele obligatorii din Specificatia tehnica mai sus mentionata.

AA - caroserie berlina

ionut_16

Cred că e cu dedicație pentru Skoda Octavia 1.8 TSI 180 CP și 4*4, altă mașină accesibilă la specificațiile alea nu-mi vine in minte

punktnet

Destul de multe mărci au mașini care se încadrează. Probabil merg pe VAG de când cu tunul Polo
Just kidding.

Cristi N

Am vazut pe mai multe site-uri de stiri auto ca de fapt licitatia e cu dedicatie pentru BMW sau Mercedes din cauza cutiei de viteze cu minim 8+1 trepte asa ca am cautat specificatia tehnica si pare ca asa e.





Powered by API/PUM imgur uploader

alin2pas

Dacă aceste mașini vor ajunge la poliția rutieră ar fi foarte bine. Ar fi cazul să primească mașini performante cei care prin fișa postului trebuie să se deplaseze cu viteze superioare limitelor din codul rutier și să lase Loganurile pentru cei care trebuie să respecte aceste limite (administrație, parlament etc).

dumbravaandrei

Din cate stiu, la nivel de UE se vor uniformiza dotarile si procedurile politiilor nationale (e si logic pana la urma urmei).
Stiu ca sunt anumite specificatii pentru masini de interventii, control trafic si raspuns rapid, iar tipul asta de masina, in Germania, daca nu ma insel poarta indicativul  de C2.


total de acord cu alin2pas.... nu inteleg nici la ora actuala care este urgenta unui parlamentar. Iar daca are o intalnire cu scop diplomatic, nu cred ca il doare tartata daca merge cu masina spp-ului...
Cum nu inteleg nici de ce poarta anaf-ul girofare... astia fac perchezitii fara politia nationala? si lista de purtatori inutili de girofar albastru e lunga ca naiba...

tom_sawyer

Licitația de mai sus a fost anulată pentru că nu au fost depuse oferte.

S-a reluat:

[CN1042665] - Autospeciale

Valoarea totala estimata: 98.006.046 lei

Acord cadru - Cantitatea minimă: 300 şi cantitatea maximă: 600
Contract subsecvent - Cantitatea minimă: 100 şi cantitatea maximă: 300
Valoarea estimată în lei, fără T.V.A. a celui mai mare contract subsecvent care se estimează că va fi încheiat în perioada acordului-cadru: 49.003.023,00 lei

Aceleași specificații tehnice ca și cele postate mai sus.

JohannDB

          ......nu inteleg nici de ce poarta anaf-ul girofare... astia fac perchezitii fara politia nationala? si lista de purtatori inutili de girofar albastru e lunga ca naiba...
  Și eu mi-am pus întrebarea asta !! Și mai ales când văd ce "specimene" sunt la volan, care sunt departe de "șoferie" (sunt numai posesori de permis) , dar au lumină albastră și sunt semi-zei, dacă nu zei....

alin2pas

Părerea mea e că toți conducătorii de vehicule cu girofar albastru sau roșu ar trebui să efectueze cursuri speciale de pilotaj sportiv și conducere defensivă (efectuate și trecute pe bune), în baza cărora să primească niște atestate. Să nu uităm că permisul de conducere înseamnă că ai fost testat să fii în stare să conduci pe drumurile publice respectând codul rutier și limitele legale de viteză, dar utilizatorii acestor girofaruri le au tocmai pentru a putea depăși aceste limite.

dumbravaandrei

nu stiu daca la nivel national fac, dar cunosc cateva inspectorate din tara, unde se fac astfel de cursuri. Au si cateva poligoane proprii prin tara unde tin astfel de cursuri.
Repet, nu stiu daca TOATE IJP-urile trimit oameni la astfel de cursuri, dar la 10 stiu sigur ca trimit. din pacate, e "one-time-only", nu exista o recurenta a lor.

1948

Anul ăsta s-au înființat la nivelul tuturor  inspectoratelor județene structuri de pregatire profesională, deci teoretic ar trebui să se facă peste tot.

dumbravaandrei

Sper să nu fie ca antrenamentele de trageri...