News:

.

Main Menu

Poliția Rutieră

Started by Ionut, September 12, 2017, 07:53:22 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

IGPR: Amenzi de aproape 690.000.000 de lei aplicate de Poliţia Română în sezonul estival

Poliţia Română a desfăşurat peste 32.000 de acţiuni în sezonul estival 2017, aplicând, la nivel naţional, amenzi de aproape 690.000.000 de lei şi confiscâd bunuri în valoare de 132.000.000 de lei, anunţă Inspectoratul General al Poliţiei Române (IGPR). "Poliţiştii de ordine publică, rutieră, transporturi, dar şi de la alte structuri, au organizat 32.114 de acţiuni, au intervenit la 320.554 de evenimente, dintre care 272.515 au fost sesizate prin apelul unic de urgenţă 112. Astfel, au fost constatate 76.973 de infracţiuni, dintre care 24.089 contra persoanei, 30.149 contra patrimoniului, 30.149 de infracţiuni de corupţie şi de serviciu şi 10.858 la regimul rutier", se arată într-un comunicat al Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR), remis duminică MEDIAFAX.

În ceea ce priveşte siguranţa rutieră, au fost aplicate 611.744 de sancţiuni contravenţionale, ca urmare a încălcării normelor O.U.G. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, dintre care 11.150 pentru consum de alcool şi 205.973 pentru încălcarea regimului legal de viteză. Poliţiştii au reţinut 46.771 de permise de conducere, dintre care 4.763 pentru consum de alcool şi 13.140 pentru viteză şi au retras 18.363 de certificate de înmatriculare auto.

ZF

tom_sawyer

#16
Quote from: Ionut on September 12, 2017, 09:29:50 AM
Autoritate contractanta: INSPECTORATUL GENERAL AL POLITIEI ROMANE
Numar anunt: 178675 / 06.09.2017
Denumire contract: FURNIZARE AUTOSPECIALE (autospeciale de patrulare pentru ordine publica si politie rutiera si autospeciale pentru munca operativa)

Azi la ora 16 e termenul-limita pentru depunerea ofertelor. Ar fi interesant sa aflam ce firme au ofertat...


LE: avem un singur ofertant - S.C. Renault Commercial Roumanie S.R.L.  Deci Dacii o sa fie.

TibiV

#17
Depinde cat de speciale sunt auto-specialele alea...

Daca autospecialele vor fi dubite, alea vor fi Renault.
Dacia nu are nimic mai mare de MCV, Dokker, Lodgy si Duster...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cristi N

O campanie a celor de la Politia Rutiera impotriva condusului sub influenta alcoolului: Facebook Politia Romana

Mi se pare ca de ceva vreme calitatea filmuletelor create de ei este tot mai buna. Usor usor renunta la limbajul de lemn si transmit niste mesaje  cat mai pe intelesul oamenilor.
Daca e vreun politist care citeste forumul: Felicitari!  :cheers:

Ionut

Renault va vinde Poliției 5.600 de autovehicule pentru aproape 50 milioane de euro

Inspectoratul General Poliția Română (IGPR) a atribuit prin licitație companiei Renault Commercial Roumanie, în calitate de unic ofertant, un contract pentru furnizarea a 5.600 de autovehicule, din care 5.500 pentru ordine publică și poliție rutieră. Cu o durată de 2 ani, contractul a atribuit pentru suma de 229,46 milioane de lei, fără TVA, de la un estimat de 229,52 milioane de lei, fără TVA. Până la finele acestui an, Renault Commercial Roumanie va livra 460 de autovehicule pentru patrulare pentru ordine publică și poliție rutieră și 60 pentru muncă operativă.

Profit.ro

Sorinus


dumbravaandrei


tom_sawyer

^informatie sigura sau presupunere cu Clio?

dumbravaandrei

Presupunere. Stiu ca Dacia lucreaza pe alte societati in licitatii publice. Deci vor fi ceva renault-uri mai jos prin gama.

TibiV

Quote from: Ionut on December 07, 2017, 08:02:40 AM
(IGPR) a atribuit prin licitație companiei Renault Commercial Roumanie, în calitate de unic ofertant, un contract pentru furnizarea a 5.600 de autovehicule

Renault Commercial Roumanie.
Cu astia lucreaza Dacia. Exclusiv.
Eu prin astia mi-am luat si ultimul Logan, pe persoana fizica, in rate.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer

Atunci e clar Logan. RCR vinde Dacii, Renault si Nissan.

Ar fi fost si aiurea sa nu fie Dacii, la numarul asta mare achizitionate...

Cristi N

Şoferii vor primi procesele verbale cu amenzi şi în format electronic

Şoferii vor primi procesele verbale cu amenzi şi în format electronic.

Poliţia Rutieră cumpără peste 3.500 de tablete pentru verificarea datelor despre conducătorii auto pe sisteme mobile.

Tabletele vor fi conectate la baza de date naţională, pentru că sunt întârzieri de câteva zile de la data aplicării amenzii până când informaţia se introduce efectiv în sistem, a explicat, pentru Radio România Actualităţi, chestorul Florentin Brăcea, directorul Poliţiei Rutiere din România.

Florentin Brăcea: În prezent, odată cu întocmirea unui proces verbal, el se duce către baza de date, poate dura două, trei, cinci zile, urmând ca acolo să se implementeze în sistemul informatic. Ce ne dorim cu aceste sisteme? Vom face online, în timp real, un sistem integral, dar trebuie doar să venim şi cu aceste device-uri, să le cuplăm la sistem. Procesul /.../ de constatare a contravenţiei va pleca electronic către sistemul naţional de evidenţă, dar, în paralel, se clarifică cu semnătura electronică şi cu toate celelalte aspecte. La faţa locului se va printa şi un proces verbal, care va fi înmânat cetăţeanului.

Aproximativ 90% dintre contestaţiile depuse de şoferi sunt pentru amenzi cu reţinerea permisului de circulaţie, pentru că plângerea depusă suspendă executarea sancţiunii până la o decizie definitivă a instanţei.

link: Romania Actualitati

tom_sawyer

#27
Quote from: Ionut on December 07, 2017, 08:02:40 AM
Renault va vinde Poliției 5.600 de autovehicule pentru aproape 50 milioane de euro

au inceput deja sa soseasca la Inspectoratele Judetene Loganuri albe, neinscriptionate

dr4qul4

DCI sau MPI? Oare au si GPL?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

tom_sawyer

Ai caietul de sarcini pe pagina precedenta, au cerut doar benzina/diesel. Da' chiar asa, oare de ce nu vor si cu GPL?...