News:

.

Main Menu

Poliția Rutieră

Started by Ionut, September 12, 2017, 07:53:22 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Este ciudat ca in toti anii astia nu am decis sa facem un thread dedicat Politiei Rutiere. :)
Dupa accidentul de ieri si numeroasele discutii legate de siguranta circulatiei care implica Politia, poate ar fi nevoie.

Tot aici punem si discutii oficiale, planuri/initiative si proiecte comune.

Ionut

Poliția vrea să cumpere 5.600 de autovehicule pentru patrulare și muncă operativă.
Contractul este estimat la 50 milioane de euro


Inspectoratul General Poliția Română (IGPR) a inițiat o licitație estimată la 229,5 milioane de lei (49,96 milioane de euro), fără TVA, pentru cumpărarea a 5.600 de autovehicule, din care 5.500 pentru ordine publică și poliție rutieră. Contractul va avea o durată de doi ani.

Până la finele acestui an, viitorul câștigător al licitației va livra 460 de autovehicule pentru patrulare pentru ordine publică și poliție rutieră și 60 pentru muncă operativă. "Autovehiculele trebuie să fie noi la prima înmatriculare, fabricate cu cel mult 9 luni înainte de data livrării. Perioada de garanție a fiecărui produs oferit va fi de minim 36 de luni sau 100.000 de kilometri pentru autovehicule și 24 de luni pentru echipamente", se arată în caietul de sarcini al licitației. Ofertele vor fi deschise în a doua parte a lunii octombrie. Ultimele mașini pentru patrulare au fost cumpărate de Ministerul Administraței și Internelor (MAI) în 2015, licitația pentru cele 400 de vehicule fiind câștigată de Porsche Romania pentru suma 16,7 milioane de lei, fără TVA. Porsche Romania a furnizat (MAI) vehicule Volkswagen Polo.

Profit.ro

rizzuh

Un link catre caietul de sarcini? Ma intereseaza ce alte cerinte au pus in afara de garantie si data fabricatiei.

Ionut

#3
Autoritate contractanta: INSPECTORATUL GENERAL AL POLITIEI ROMANE
Numar anunt: 178675 / 06.09.2017
Denumire contract: FURNIZARE AUTOSPECIALE (autospeciale de patrulare pentru ordine publica si politie rutiera si autospeciale pentru munca operativa)
Stare procedura: In desfasurare
Moneda in care se transmite oferta de pret: RON
Durata acordului-cadru: 24 luni
Valoarea estimata fara TVA: 229,514,700 RON


Iti pun eu caietul de sarcini. Mai sunt in licitatie si alte documente. Daca ai nevoie de ele, poti intra pe e-licitatie.ro si cauiti numarul anuntului.

rizzuh

Lotul 1 benzina 65 kw, lotul 2 diesel 75 kw 4x4. Deci Logan si Duster, sau echivalent.

Cristi N

Lotul 2 va fi neinscriptionat si girofarul va fi magnetic. Nu vad logica pentru care ar lua Dustere undercover  ;)

rizzuh

Pai la 75 kw putere minima si 4x4 nu cred ca o sa primeasca oferta pentru BMW-uri 530xd negre :lol:

dr4qul4

cum sa ceri obligatoriu benzina?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rizzuh

Mi se pare ca se vrea Logan/Sandero cu motorul de 0.9. Nu cred ca poate face altcineva oferta mai ieftina decat Dacia la puteri atat de mici.

Cristi N

#9
La licitatia trecuta cumva cei de la VW au reusit sa vina cu un pret mai mic decat Dacia, iar in grupul VAG mai sunt Skoda sau Seat care sunt orientate pe un segment mai low-cost decat VW. Depinde foarte mult de interesul dealerilor din Romania daca vor sa vanda un numar mare de masini cu un adaos mic.

dumbravaandrei

Atentie ca aceste autospeciale vin cu ceva servicii atasate pentru care unii dealeri pot compensa pretul crescut al masinii. Dealerii fac oferte, nu constructorii. Ia ganditi-va ce inseamna pentru un dealer sa faca servisarea la cel putin 520 de vehicule. Nu mai zic de cateva mii.

nirolf

Ca să vedeți cam care e nivelul la Rutieră:

Politia din Timisoara va amenda soferii indiciplinati pe baza imaginilor din sistemul de management al traficului

QuotePrimarul Nicolae Robu a fost foarte indignat de faptul ca desi au fost omologate camerele video si radarele, politistii de la Rutiera au refuzat sa aplice amenzi pe baza imaginilor puse la dispozitie de municipalitate, din centrul de management inteligent al traficului.

"Radarele de viteza din oras sunt functionale pentru identificarea celor care depasesc viteza regulamentara, dar si sistemele de detectie a trecerii pe culoarea rosie a semaforului electric isi vor face datoria si se transmit automat imaginile si datele de identificare ale masinii Biroului Politiei Rutiere Timisoara, pe suport electronic, pentru a dispune masurile care se impun", a spus primarul Nicolae Robu.

Potrivit edilului, in luna mai, sistemul de monitorizare a inregistrat 50.000 de "treceri pe rosu", fara ca politia sa ia masuri, mentionand ca i-a trimis o adresa ministrului Administratiei si Internelor, Carmen Dan, careia i-a solicitat sa dispuna in regim de urgenta luarea masurilor care se impun.

Lvs_tm

Eu totusi n-as lua de bune tot ce zice acest mascarici, care are probleme grave la bibilica. Acest mega destept sistem de trafic management este la fel de destept ca si el. De ex, ca o parere personala, cred ca acest sistem detecta masinile care treceau pe verde intermitent ca masini care trec pe rosu.


Ionut

Poliția Română și-a cumpărat mașini noi de aproape 12 milioane lei.
Porsche Romania și Automobile Bavaria, câștigătorii contractelor


Inspectoratul General al Poliției Române a atribuit Porsche România și Automobile Bavaria, prin licitație, trei contracte pentru furnizarea unui număr de 222 de autovehicule destinate muncii operative, valoarea finală a acestora însumând 11,7 milioane de lei, fără TVA. Licitația a fost estimată la 14,1 milioane de lei, fără TVA, conform anunțului publicat pe SEAP în luna martie a acestui an. Autovehiculele vor fi livrate în termen de 120 de zile de la data semnării contractelor, finele lunii august.

Profit.ro

bogdymol

Articol tipic pentru jurnalistii de la noi: despre ce model este totusi vorba, ca nu scrie in articol? Ma gandesc ca VW Polo din nou, dar ar fi interesant de stiut modelul...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele