Perdele forestiere pe drumuri

Started by alexa_adrian2001, November 15, 2019, 02:40:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

misiekwas

@JohannDB si in Polonia au fost dezbateri privind copaci aia si GDDKiA (CNAIR) a vrut sa intre cu drujba, dar a fost blocat de conservatorii de patrimoniu. Copaci sunt asa de aproape pentru ca provin din planistica prusaca si germana de a deplasa trupe in conditio mai civilizate si sa-i da umbra. Deci, sunt pastrate pentru ca intr-un fen constituie monument istoric.  :)

alin2pas

QuoteCopaci sunt asa de aproape pentru ca provin din planistica [...] de a deplasa trupe automobile in conditii mai civilizate si sa-i da umbra.
Am actualizat puțin. Parcă sună mai bine decât
Quotecopacii de pe marginea drumurilor sunt pericole pentru mașinile scăpate de sub control.

TVlad

Pe marginea A2 am remarcat ca au extins considerabil in ultimii doi ani perdelele forestiere. Sint putine locuri unde inca nu au fost plantate. Sint uimit de consecventa autoritatilor; e un caz rarisim de actiune benefica a statului care nu sfirseste ca un foc de paie sau se transforma in ceva rau.

Referitor la copacii plantati pe marginea drumurilor au mai fost discutii aprinse pe forum. Eu ce am retinut atunci a fost ca in Strainezia (Germania) vesticii cei evoluati, dupa unificare s-au apucat sa ii civilizeze pe barbarii din est taindu-le copacii-obstacol. Nu stiu in ce masura au reusit operatiunea insa de cite ori am urmarit pe youtube vreo filmare din masina (in contexte diferite) am observat ca pe drumurile secundare copacii sint bine-merci la locurile lor.

Ai nostri in schimb au devenit o sursa extraordinara de lemn de foc: nu a fost nevoie de TAF-uri, noroaie si tevatura ci i-au incarcat direct de pe asfalt. Ideal.