Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

A1 bypass Sibiu - Cisnadie - Cisnadioara - Dumbrava Sibiului



-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Super! Da-mi si traseul (pe Google) sa-l trec la recomandari. :D

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

mariansb

vin si eu cu o sugestie:zona Albac
se poate merge de acolo spre Arieseni sau se poate ajunge in zona Lacul Belis,Marisel,Padis-Ponor etc
cateva poze















[/img][/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

BoGDaN

MarianSB poti sa imi pui si mie traseul asa cum Iuli l-a pus? S-ar putea sa ma plec sambata la o tura prin zona :)

mariansb

se pot face multe trasee in zona;uita-te pe niste harti!eu am fost dinspre Alba Iulia-Campeni,apoi de la Albac la dreapta pe DN1R
https://maps.google.ro/
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

BoGDaN

ok mersi, sa ii spun si lui Iuli ca daca prindea si Rasinari si Paltinis chiar ne facea reclama la judet

MHN

Quote from: bogdymol on July 22, 2012, 09:04:08 AM
Ai putea merge pe traseul TM - Lipova - Julita - Madrigesti - Gurahont - Varfurile - Vascau. Te anunt doar ca pe tronsonul filmat de mine in unele locuri vei merge in viteza 2 cu 30-40 km/h. Pe filmare nu se vede atat de bine, dar unele curbe sunt cu raza foarte mica si in plus si declivitatea e mare (ajunge pana la 17% daca nu ma insel, ceea ce e foarte mult).
E bine ca mi-ai dat aceste informatii. Deci tu propui varianta pe DJ707C, in loc de a intra direct pe DJ708 la Capruta.

Quote from: bogdymol on July 22, 2012, 10:57:03 AM
Eu ii propusesem traseul TM - Lipova - Julita - Madrigesti - Gurahont - Varfurile - Vascau special lui MHN pentru ca avea de mers de la TM la Vascau si putea include pe traseul sau si drumul propus de mine. Partea cu "drum de vacanta" e doar Julita - Madrigesti, cea filmata de mine.
Ma voi gandi la aceasta varianta, insa deoarece declivitatea, precum spui, este mare, s-ar putea sa aleg varianta prin DJ708 direct.

Quote from: BoGDaN on July 30, 2012, 05:03:29 PM
o parere personala: Dupa Ranca incepe Transalpina. Nu imi place Ranca pentru cromatica cladirilor! Una roz, una verde, una mov  :D
Exact!
Nu s-a pastrat nicio urma de reguli estetice si de urbanism (daca exista)

iuli

Quote from: BoGDaN on August 06, 2012, 11:52:16 PM
ok mersi, sa ii spun si lui Iuli ca daca prindea si Rasinari si Paltinis chiar ne facea reclama la judet

Din cauza ca eram prea in viteza si in tranzit prin zona nu am mai facut si Paltinisul. Initial era in plan ... ;)
Eu ma mir ca am ratat Cisnadia pana acum desi am fost de zeci de ori prin Sibiu.  :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

sebba

Quote from: BoGDaN on July 30, 2012, 05:03:29 PM
o parere personala: Dupa Ranca incepe Transalpina. Nu imi place Ranca pentru cromatica cladirilor! Una roz, una verde, una mov  :D

mda, cam asa e... pare o mare harababura "urbanismul" asezarii
au stricat toata frumusetea peisajului :(

sunt multi care si-au luat acolo terenuri si au inceput sa construiasca. unii chiar aiurea!
cativa chiar regreta ca si-au bagat banii in case/vile pe care sa le foloseasca doar odata sau de doua ori pe an.

si ca sa revin la propuneri de trasee, frumos este si traseul "perpendicular" pe transalpina, de la petrosani la voineasa
l-am facut (inceput) acum cativa ani, plecand de la petrosani, dar a trebuit sa renunt din cauza de zapada
din pacate nu am nici poze/filme, insa cine va trece pe acolo va fi placut impresionat.
starea drumului... iarasi... din pacate nu mai stiu care e...

si valea sohodolului, un traseu scurt dar foarte frumos, pe unde s-au filmat filmele lui florin piersic
https://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=207595113912381726709.0004c6a9d2b073932697e

Sailing away! S/Y Haimana

Klaudiu!!!

Am facut un traseu zilele trecute: Bucuresti-Buzau-Tecuci-Iasi-Gura Humorului-Iacobeni-Borsa-Targu-Mures-Brasov-Ploiesti....pun cateva poze:


Tecuci-Birlad-Vaslui se lucreaza...







Klaudiu!!!

#41
Pascani-Targu Neamt-Gura Humorului...foarte bun drumul




De la Iacobeni am facut dreapta spre Borsa, drum de 70 km care este in reabilitare dar nu pare....pe tot drumul am intalnit o portiune de 1 km reabilitata in rest INGROZITOR


peisajul: incredibil de frumos


bogdymol

Quote from: MHN on August 07, 2012, 02:49:29 AM
Quote from: bogdymol on July 22, 2012, 09:04:08 AM
Ai putea merge pe traseul TM - Lipova - Julita - Madrigesti - Gurahont - Varfurile - Vascau. Te anunt doar ca pe tronsonul filmat de mine in unele locuri vei merge in viteza 2 cu 30-40 km/h. Pe filmare nu se vede atat de bine, dar unele curbe sunt cu raza foarte mica si in plus si declivitatea e mare (ajunge pana la 17% daca nu ma insel, ceea ce e foarte mult).
E bine ca mi-ai dat aceste informatii. Deci tu propui varianta pe DJ707C, in loc de a intra direct pe DJ708 la Capruta.

Quote from: bogdymol on July 22, 2012, 10:57:03 AM
Eu ii propusesem traseul TM - Lipova - Julita - Madrigesti - Gurahont - Varfurile - Vascau special lui MHN pentru ca avea de mers de la TM la Vascau si putea include pe traseul sau si drumul propus de mine. Partea cu "drum de vacanta" e doar Julita - Madrigesti, cea filmata de mine.
Ma voi gandi la aceasta varianta, insa deoarece declivitatea, precum spui, este mare, s-ar putea sa aleg varianta prin DJ708 direct.

Drumul pe care am fost eu e DJ707C + DJ708. Cand vi pe DN7 exista semn spre Gurahont la intersectia DJ707C / DN7 (chiar in dreptul statiei Petrom). Nu ai cum sa ratezi intrarea.

Cat despre declivitate: se poate parcurge fara probleme. Sunt doar 2-3 locuri in care e posibil sa trebuiasca sa o bagi in a 2-a, dar se merge bine. Probleme posibil sa fie doar iarna daca drumul nu e intretinut in perioada in care ninge.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

BoGDaN

superfaine pozele, super faina zona. as mai spune ca in zona asta is cei mai adevarati si puri romani!! parerea mea. pe langa oseni si maramureseni!