News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdymol

O sa-ti placa drumul spre Scarisoara. Am fost acolo acum 2 ani.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

delacroix

Quote from: asztalos on August 23, 2014, 12:24:32 PM
Buna ziua stimati colegi. Am facut o rezervare la Garda de Sus cu intentia ca maine sa vizitez Petera Scarisoara si cam tot ce mai e prin acea zona.
Intrebari : avand in vedere ca mi-am planificat ruta Targu Mures - Turda - Campeni - Garda de Sus, as dori sa va rog sa ma ajutati : CE imi recomandati sa vizitez in drum spre destinatie?
M-am gandit la localitatea Rimetea, dar daca aveti si alte sfaturi in acest sens...orice idee, sugestie ar fi binevenita, avand in vedere ca pana acum nu am fost in acea zona.
Va multumesc mult, anticipat.
P.S. : urmeaza sa verific chiar si de pe drum topic-ul :)
Pe traseul Buru-Aiud DJ 107M, 33km: Piatra Secuiului(st), Cetatea Coltesti(ruine)(dr), cheile Valisoarei(Aiudului), Cetatea Aiudului.

Hercule

#122
Quote from: asztalos on August 23, 2014, 12:24:32 PM
...

Tot in zona Rimetea, daca ai timp sunt de vazut: cheile Silosului, cheile Plaiului si platoul Bedeleu (pe dreapta utilizind notatiile lui delacroix). Mergind dinspre Buru inspre Cimpeni pe dreapta se poate intra catre Posaga, unde poti vedea cheile Posegii si putin mai departe Scarita-Belioara. Din urmatorul sat, Salciua, se poate ajunge la pestera Huda lui Papara, vanatarile Ponorului, cascada vanatarile Ponorului si manastirea "sub piatra". Tot din Salciua urmind un alt traseu se poate ajunge la pestera de la Grosi si poarta zmeilor, de unde ai o panorama extraordinara asupra vaii Ariesului. Din traseul spre poarta zmeilor se ramifica o poteca de-a lungul paraului si cascadei Sipote. Din cascada Sipote, lunga de aprox 1 km, se poate admira partea finala chiar din DN75.

Toate traseele de mai sus sunt marcate dar dureaza ceva timp, daca ai doar 2-3 ore la dispozitie iti recomand sa intri cu masina pina la manastirea sub piatra de unde pestera Huda lui Papara este la 500 m. Din pacate pestera nu se (mai) poate vizita. O masa foarte buna poti servi la pensiunea sub piatra (linga manastire). Daca mai ai nevoie de informatii suplimentare, lasa un mesaj e forum.

Tot din DN75 luind-o la dreapta spre Ocolis, ajungi in cheile Runcului si cheile Pociovalistei. Nu mai pomenesc (ca deja e clasic) in zona Turda e interesant de vazut salina de la Turda, cheile Turzii, cheile Turenilor, castrul roman Potaissa si cheile Borzestilor.
Deșteaptă-te române!

asztalos

Buna seara stimati colegi. Am ajuns in cele din urma la Garda de Sus, jud. Alba. Drumul de la Turda nu era prea bun (120 de km). Am fost si la Rimetea insa in afara de Piatra Secuiului nu m-a impresionat localitatea. Am fost pana la Conacul Secuiesc dar era plin (arata foarte bine).
Din nefericire ploua si acum torential (bine ca am ajuns), asa ca raman maine de vizitat doua obiective : Pestera Scarisoara si Ionele. Daca vremea ne permite mai mult, sigur luam in calcul si alte variante.
La Turda am fost de mai multe ori, am vizitat Cheile Turzii si Salina Turda.
Va mulțumesc foarte mult pentru amabilitate, promptitudine si va sunz dator cu cate o bere ;)
P.s. : Atunci sa nu ma duc catre casa spre Gilau?

MHN

In caz ca mai ai timp duminica, nu ploua si ai chef sa te deplasezi spre Arieseni/Vartop, iti recomand sa faci o plimbare si spre Groapa Ruginoasa, situata la aprox 1 Km lateral fata de DN75, pe un traseu de 30-40 de minute.

adiarc

DJ Sadu-Rau Sadului-Gatu Berbecului
proaspat reabilitat  la incep lui 2013 , din fonduri europene prin programul Regio  ( antrepenor Geiger )
este asfaltat impecabil pana la 9 km de Gatu Berbecului - aici avem si barajul Negovanu...a doua sursa de apa pt Sibiu....dupa accea avem un drum forestier pe care poti urca vara si cu un turism cu garda normala......de la Gatu Berbecului mai sunt 19 km pana la Paltinis , dar de aici drumul e mai dificil...trebuie neaparata 4x4 , o garda inalta la sol si cauciucuri pe masura...se trece si prin Oasa si se poate merge si spre Transalpina
zona este mai retrasa , fiind ideala pt cei carora nu le place aglomeratia gen V.Prahovei si e si mult mai salbatica
pe parcurs avem si localitatea Rau Sadului - de un pitoresc aparte , dar si cateva pastravarii , restaurante si chiar 2 tabere pt copii
enjoy  :)























"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

vancouver

Ia ca sa vezi, ca se poate si in România fara rigole-capcana la marginea drumului...
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

da.....un frumos exemplu...acum , de ce sa n-o spunem si oamenii din zona sunt f civilizati si nici o dala de acoperire n-a disparut
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

si acei 9 km de drum forestier pana la Gatu Berbecului







cateva date si pt pasionatii de astfel de turbine si date tehnice



barajul in sine..







cam asta ar fii
as dori sa profit de aceasta ocazie pt a face un apel catre unii dintre semenii nostri mai certati cu bunul simt
daca au putut sa care pana sus o bere , o conserva , etc , pline , cu siguranta le pot duce inapoi goale...
multumesc
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Tavi

L-ațivăzut pe nesimțitul cu clio galben parcat pe jumătate de bandă? Ce să le faci Doamne cretioizilor astora? Of! Of!

adiarc

e doar o iluzie optica...l-am surprins cand intra in curte  :)..nu era parcat
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Tavi


bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dr4qul4

incredibil peisaj. Acum 3 ani, cand eram la volan,nu mi s-a parut atat de frumos ca acum, probabil eram mai atent la gropi decat la peisaj  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024