Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

MHN


MHN


MHN

III. Boga - Padis -- 5/5:








Si "bonusul", postat si pe thread-ul Parcare:

MHN

#93
DJ764E: Carpinet - Manastirea Izbuc (judetul Bihor) -- 1/5
(August 2013)

Lungime: 10 Km
Durata: 25 de minute (cu autovehicul)


Imaginile:







MHN


MHN


MHN


MHN

Carpinet - Manastirea Izbuc -- 5/5:









Panorama de la intoarcere:

davyl

Foarte frumos! Multumim! E o invitatie extraordinara la vacanta! Pacat ca pentru mine s-a dus deja anul asta! :)

MHN

#99
Cu placere.
Acestea sunt doua drumuri pe care le parcurg, de placere, in fiecare vara, in ultimii ani.
Asfaltate recent dar cu un trafic redus, ele ne conduc spre niste peisaje de vacanta montana care mi-au incantat simturile si ca atare am decis sa le impartasesc.

mariansb

Poze din 30 dec. 2013, de pe drumul care trece pe langa manastirea si pestera Polovragi si continua prin Cheile Oltetului, pe  unde drumul era inghetat

[/URL]











































[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

igorashu

Fain. N-am mai fost pe-acolo de cand eram copil :(
Ce solutii elegante dpdv tehnic si estetic exista pentru eliminarea caderilor de bolovani intr-o astfel de zona?

Klaudiu!!!

4 poze de pe drumul ce duce la Piatra Arsa Dj 713(cred)




Betuel

Va propun si eu cateva drumuri de vacanta:
I: Sibiu-Cristian-Orlat-Gura Râului-Păltiniș harta Google
Poza cu traseul drumului in Google maps.

Biserica fortificata "Sfantul Servatius" din Cristian. Biserica se poate vizita. Cand vreti sa o vizitati anuntati-ma si vorbesc cu doamna care se ocupa de intretinere si va duc. Se tin chiar si nunti vara in curte. Localitatea Cristian este singura localitate din Romania in care denumirile strazilor sunt cifre si nu nume. Din acest punct de vedere se aseamana cu orasul New York din Statele Unite ale Americii in care de asemenea strazile au ca denumire cifre si nu nume. Insa cred ca e unica in lume fiindca numerotarea se face cu cifre romane (de la I la XXIV) si nu cu cifre arabe ca in cazul orasului New York (1st, 2nd, 3st, 4th... 242nd street, pana la nr asta am numarat eu). Prima atestare a localitatii dateaza din 1223.


Scoala Generala din Cristian si parcul din fata ei neterminat inca, insa cand va fi gata va fi unul extraordinar (asa mi-au garantat primarul si vicele :)).


Poza facuta de pe DJ106E dintre Cristian si Orlat. In departare se vede noua autostrada.

Poza facuta in Orlat pe strada principala.

In Gura Râului pe strada principala.


Biserica Ortodoxa "Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril" din Gura Râului.



II: Sibiu-Cristian-Orlat-Gura Râului-Baraj Gura Râului harta Google
Poza cu traseul drumului in Google maps.

La baraj va puteti opri sa faceti poze sau sa admirati privelistea iar apoi puteti merge pana la coada lacului (indicatorul E din google maps) si acolo va puteti opri pe marginea unuia din cele 2 brate ale Cibinului la un picnic sau un gratar sau chiar puteti pescui. Sau puteti merge inca 1 km mai sus pana in Satul de vacanta Cheile Cibinului si sa va cazati la o cabana. Drumul de la baraj pana la coada lacului s-ar putea sa nu fie foarte bun (nu e asfaltat). Eu nu am mai fost pana la coada lacului de vre-o 2-3 ani. Daca aveti o masina mai inalta sau chiar una de teren atunci nu o sa aveti probleme. Insa pana la baraj e totul asfaltat. De asemenea in fiecare an, in primul weekend din iulie, se sarbatoreste la Gura Râului "Festivalul Bujorul de Munte", un festival renumit in regiune si chiar si in tara.

III: Sibiu-Cristian-Orlat-Sibiel-Vale-Săliște-Galeș-Tilișca-Rod-Poiana Sibiului-Jina-Dobra-Șugag harta Google
Poza cu traseul drumului in Google maps. Nu va luati dupa ocolul pe care il face google maps pe la Miercurea Sibiului. N-am reusit nicicum sa il scot. Luati-va doar dupa indicatoarele pe care le-am pus eu pe drum. Daca aveti nelamuriri va stau la dispozitie.

Cetatea dacica de la Tilisca.


Tilisca in vale vazut de la cetatea dacica.



Intrarea pe drumul care duce la cetatea dacica e vis-a-vis de cimitirul localitatii (indicatorul H din google maps)

Ce se mai poate vizita pe traseu in afara de cetatea dacica de la Tilisca.
Schitul de la Orlat (e pe drumul dintre Orlat si Sibiel, e in partea stanga a drumului).
Muzeul de icoane pe sticla pictate in ulei de la Sibiel (indicatorul D). Sunt icoane foarte vechi.
Biserica de lemn de la Poiana Sibiului construita in anul 1766 (indicatorul J).
In Poiana si in Jina, daca mergeti prin luna aprilie, s-ar putea sa vedeti in fata scolii elevii de clasa a 8-a imbracati in port romanesc iesiti la poze. Ei atunci termina scoala pentru ca dupa aceea trebuie sa plece cu oile.
Daca vreti, in Jina, il puteti vizita si pe Ghita ciobanul :).
Incepand de la Săliște si pana la Șugag, sunteti pe Transalpina. De acolo cred ca se cam stie drumul. N-am avut timp sa ma uit la toate postarile sa vad daca Transalpina a fost postata aici. Cand o sa am timp am sa ma uit si daca nu e postat nimic despre ea am sa postez eu.

Sargon1806

#104
Quote from: Betuel on January 16, 2014, 02:26:53 AM
Localitatea Cristian este singura localitate din Romania in care denumirile strazilor sunt cifre si nu nume. Din acest punct de vedere se aseamana cu orasul New York din Statele Unite ale Americii in care de asemenea strazile au ca denumire cifre si nu nume. Insa cred ca e unica in lume fiindca numerotarea se face cu cifre romane (de la I la XXIV) si nu cu cifre arabe ca in cazul orasului New York (1st, 2nd, 3st, 4th... 242nd street, pana la nr asta am numarat eu). Prima atestare a localitatii dateaza din 1223.

Cred ca mai e cel putin una pe sistem american :) -> Pecica

:offtopic: Cat despre New York, nu toate strazile lor sunt numerotate. Unele au denumiri, precum arata si pozele facute de mine in urma cu cativa ani.