Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

eu iti sugerez cheile gradistei fundata.
am fost acolo si totul e incredibil. liniste (resortul e sus pe un munte, accesul fiind pe drum privat), piscina, si un peisaj cum rar mai gasesti.

mancare buna (daca te plictisesti de restaurantul din resort) gasesti la restaurantul cheile gradistei (cel original), si, la o adica poti da o fuga si pana la Plaiul Foii unde mancarea e buna si ieftina(drumul e forestier dar daca mergi incet nu vei avea probleme)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Tavi

confirm pentru cheile gradistei - du-o pe prietena in restaurantul cu podea de sticla si lac pe dedesupt - mi s-a parut geniala ideea  :)

asztalos

In primul rand, va multumesc mult pentru raspunsurile rapide. Aveti +1 reputation de la mine.
In al doilea rand, suna foarte bine ideea. M-am gandit asa : sa plecam sa zicem vineri pe la ora 14 de la Targu Mures si sa revenim duminica (inca nu stim care). Bugetul care as sacrifica (cu motorina inclusa) ar fi de maxim 600 de lei pentru doua zile, pentru doua persoane. As putea sa ma incadrez (cu un consum de 5,5 litri/100 km) in bugetul disponibil?
Alta intrebare : ce alte posibilitati sunt in zona? Ceva locuri de vizitat (ca de ex. Parcul National Piatra Craiului su pesteri, eventual varfuri/cetati - ca la Rasnov) puteti sa-mi recomandati prin acea zona?

Tavi

Ai multe optiuni acolo. Eu, ca bucurestean nascut si crescut in praf si campie, prefer drumetiile. Sunt si trasee usoare si mai grele. Privelistile iti taie respiratia. Este o zona f frumoasa. Daca vrei sa mergi si cu masina poti ajunge si la Valea cu struti, loc Sirnea. Partea de Bran - Moeciu mi se pare prea "comerciala" ... Important este ca de acolo ai toate optiunile.

Partea cu bugetul ... fa-ti o rezervare prealabila si te prinzi cam cat iti ramane pt masa si alte distractii. Eu zic ca "incapi" in buget. Distractie placuta @asztalos!

Hercule

@asztalos: piatra secuiului ~100 km de Tirgu Mures. Daca va plac drumetiile pe munte sau prin padure, in zona se mai pot vedea cetatea Trascaului, cheile Silosului, cheile Plaiului si cheile Valisoarei. Toate sunt trasee marcate si dotate cu panouri informative.

Tot in aceeasi plaja de distanta fata de Tirgu Mures: cheile Borzestilor, cheile Turzii (traseele de creasta) sau cheile Turenilor.

Putin mai departe (dar nu mult) pestera Poarta Zmeilor, vinatarile Ponorului, rezervatia de laricet de la Vidolm.

Toate drumurile din zona sunt foarte bune!
Deșteaptă-te române!

marius_ar

Un drum privat care te duce la o zona superba, complexul turistic Cheile Gradistei-Fundata, cu vedere spre muntii  Piatra Craiului si Bucegi:

http://www.youtube.com/v/pRmFThmkCfk

MHN

#81
DJ763: Sudrigiu - Padis (judetul Bihor)
(August 2013)

Lungime: 34 Km
Durata: 40 de minute (cu autovehicul)


Am impartit traseul in trei loturi:
I. Sudrigiu - Pietroasa (drum 1+1, reabilitat in 2008)
II. Pietroasa - Boga (drum 1.5, asfaltat in 2012)
III. Boga - Padis (drum 1+1, asfaltat in 2012)

I. Sudrigiu (altitudine 210 m) - Pietroasa (altitudine 220 m) -- 1/3:







MHN

#82
I. Sudrigiu - Pietroasa -- 2/3:







MHN

#83
I. Sudrigiu - Pietroasa -- 3/3:







In ultima imagine se poate observa ca se termina portiunea de drum 1+1, urmand un segment ceva mai ingust, nemarcat.

MHN

II. Pietroasa - Boga (altitudine 550 m) -- 1/4:







MHN


MHN


MHN

II. Pietroasa - Boga -- 4/4:







Din locul surprins in ultima imagine drumul revine la forumatul 1+1, asfaltul, marcajele si semnalizarile fiind inca ..."proaspete"

MHN

III. Boga - Padis (altitudine 1250 m) -- 1/5:







MHN

#89
III. Boga - Padis -- 2/5: