Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frunzaverde

Vopesaua roz este vopsea temporara pentru spatii exterioare. E vag reflexiva si destul de prafoasa. E produsa de o firma numita Ampere, si se sterge de la sine dupa cateva saptamani, in functie de care din produsele lor a fost folosit si cat de mult ploua.

Se foloseste in draci pentru concursuri de MTB (marcheaza traseul si zonele periculoase), maratoane si ultramaratoane (unde foarte multi concurenti nu au vazut vreodata traseul), tras utilitati, padurarit si alte chestii similare. Culoarea ciclam-roz-turbat e unica. Au si una verde-smarald, si alta alb-gri prafos.

Se spala cu apa cu sapun, e nevoie de un pic de frecare si se duce.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

TibiV

Quote from: frunzaverde on September 15, 2017, 11:16:58 PM
E produsa de o firma numita Ampere, si se sterge de la sine dupa cateva saptamani, in functie de care din produsele lor a fost folosit si cat de mult ploua.
Cam nashpa sa te prinda o torentiala de cateva ore pe un traseu marcat in urma cu doua-trei saptamani cu asa ceva.... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)



Daniel_C

Quote from: adrian rosca on September 08, 2017, 06:43:59 PM
Quote from: ionut5blue on September 26, 2016, 01:58:19 PM
DC50A Zărnești - Plaiul Foii (aproape 10 km drum nemodernizat)
Proiectul de modernizare este finanțat prin Programului Național de Dezvoltare Locală (1,5 mil. euro)

...

Anul acesta vor fi finalizați primii 3,8 km, iar restul în cursul anului viitor.

Am fost in PC acum o luna si intr-adevar, primii 3,8 km pana la podul de la confluenta cu Barsa Fierului sunt asfaltati (dar doar un strat de asfalt). Nu au mai continuat insa cu asfaltul spre Plaiul Foii.

Stie cineva daca s-a mai continuat cu asfaltarea? Si daca da, pana unde?

bgd77

S-a ajuns pana la cabana cu asfaltul.

Hercule

Este asfalt mai departe decat cabana, n-am mers pana la capat sa vad pana unde se intinde. De tinut minte ca incepand din zona Popasul Craiului spre Plaiul Folii sunt vreo 4-5 podete neasfaltate cu prag destul de inalt. Drum bun!
Deșteaptă-te române!

pasadia

Mai departe de cabana? Pe ce vale?

Spree Rudarita am fost in august, pe atunci nu era nici urma de asfalt pe acolo. Iar pe partea cealalta, spre Spirla, din cate stiu deja e Parc National si nu cred ca ar fi avut voie sa bage asfalt acolo.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Io

Nu-mi aduc aminte cu precizie unde e de fapt limita Parcului. E inainte de 7 Crai? Parca e ceva mai sus, inainte de Craita dar se poate sa nu-mi amintesc eu bine.
Nu vad vreun rost unei alte asfaltari decit pentru a inlesni accesul catre astea doua si catre cele citeva case de pe malul estic. Atita vreme cit nu ating limita Parcului e ok. E de presupus ca a avut un cuvint de spus si Consiliul Stiintific al Parcului, asta e legea.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Hercule

Chiar si drumul pana la Plaiul Foii e in PN, limitele acestuia se vad mai jos:



Eu am mai mers putin pe asfalt spre Barsa Grosetului, nu-mi mai aduc aminte daca spre Sparlea era asfalt sau nu. Chiar nu m-am gandit sa pozez. Era in 15 octombrie.
Deșteaptă-te române!

dumbravaandrei

#370
Quote from: dumbravaandrei on October 14, 2017, 09:33:10 PM
podete chiar. Asfalt e pana in capat la cabana cu numele zonei (Mai exact pana la intersectia cu drumul spre Craita). Dar atentie mare la podete!!!! Praguri de 6-8-10 cm de asfalt. Multe erau frezate (la unul chiar se lucra la frezare). Pesemne ca vor sa inchida in 2-3 saptamani.

Peste 2 saptamani am o chermeza  in zona... keep you updated.

pasadia

@Hercule. Ma tot uit pe site-ul parcului, dar nici acolo nu e clara limita. Eu parca imi aminteam ca parcul nu coboara pana in drum pe bucata pana la Plaiu Foii, dar e posibil sa gresesc.


Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


dr4qul4

Noroc ca stie Inspectorul padurii.ro

Zona de protectie se opreste la contactul cu lunca Barsei. Drumul nu trece prin aceasta zona (doar bucata care merge spre Spirlea ajunge in parc, dar acolo avem si o bariera).
Drumul principal merge pe langa Barsa, spre supercamp, si pe partea stanga avem si un intreg versant defrisat. Se vede si din satelit








Powered by API/PUM imgur uploader
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Io

!!! http://www.bihon.ro/groapa-adanca-de-6-metri-pe-drumul-dintre-pietroasa-si-padis/2031994

Mai exact groapa e un put de prabusire si e situata in Sesul Padisului. La ~ 250m Sud de ea, chiar linga traseul turistic spre Poiana Ponor e o dolina de prabusire pe care eu o urmaresc de citeva zeci de ani si care creste frumusel.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

GDPR

Drumul spre Râuşor a fost refăcut. Celelalte se repară mai greu

Zona de agrement Râuşor este din nou accesibilă după ce Consiliul Judeţean a reparat destul de rapid drumul rupt de ape în trei locuri, pe porţiuni de zeci de metri. În Poiana Pelegii nu se va putea ajunge prea curând pe patru roţi. Nici la Cabana Pietrele.

,,Se poate urca la Râuşor cu orice, inclusiv cu autocarul. Drumul a fost reparat, doar că mai lipseşte stratul de asfalt. De circulat se circulă bine pe drum, doar că, pe viitor, e nevoie să-i punem şi gabioane astfel încât să nu mai fie rupt de ape. Pe Valea Râului Mare (drumul spre Poiana Pelegii), se va interveni în zilele următoare cu un utilaj al Primăriei", spune primarul comunei Râu de Mori, Niculiţă Mang.

Glasul-hd.ro