Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marius_ar

Care cunoașteți un loc placut si pitoresc de cazare, preferabil cu loc de joaca (pentru copii :) ), in inima muntelui, undeva la jumatatea drumului dintre Constanta si Arad? Pensiune, vila, ceva sa aibe si restaurant sau sa existe pe aproape un loc unde se poate servi masa.
Calimanesti-Caciulata e chiar la mijloc, dar am fost de cateva ori pe acolo... asa ca se exclude.

savagedanyro

pensiunea CARA din Poiana Marului. acum sunt aici cazat. pensiune completa, piscina, bestial de frumos.

daca ai nevoie de detalii da-mi pm

Daniel
TIMISOARA 2021 !

marius_ar

@savagedanyro
Arata bine, dar e prea departe pentru cineva care vine de pe litoral. Sau poate mai exista o alta Pensiune Cara in Poiana Marului, Brasov?

iuli

Cauta ceva in zona Cisnadie! Merita din tot sufletul... Eu am stat acolo si a fost bestial, nu pot sa recomand pensiunea unde am stat pentru ca nu avea piscina dar sunt in zona si cu piscina. Rezervarea insa sa o faci din timp pentru ca e nebunie acolo!!!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

marius_ar

@iuli
Recomanda. Nu am avut pretentii de piscina... doar sa am unde manca in zona si optional loc de joaca copii.

iuli

Pensiunea Casa cu Flori din Cisnadioara
Recomand camera 4 care are acces pe balcon cu vedere spre Dealul Sfantul Mihai si cetate. La fel e si camera 3 care e putin mai mare.
E superb sa te trezesti dimineata in linistea aceea si sa ai o priveliste spre cetate.

Cam asa se vede de la acel balcon:







Locatia: http://goo.gl/maps/9CHWt

Contact: http://www.turistinfo.ro/cisnadioara/cazare-cisnadioara/pensiunea_casa_cu_flori-c32099.html

Pentru detalii despre zona si obiective discutam aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=39.0
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

BoGDaN

Offtopic La nici 500 de metri se afla casa mea :)
Forumisti cand mai poftiti pe la Cisnadioara da-ti un PM si va ajut sa gasiti cea mai buna oferta.....at no fees :))

iuli

Cand am trecut pe acolo eram activ pe alt forum...  O:-)
Ma bucur ca am fost inspirat sa aleg ca pauza spre Galati aceasta zona, o voi mai face de oricate ori voi mai avea ocazia, ador ca zona turistica zona dintre Sibiu si Brasov, desi e concurenta mare cu inca doua zone din Romania, dar alta data pe subiectul asta...  8)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

Lacul Albastru – singurul lac din Europa care îşi schimbă culoarea

QuoteLa trei kilometri de Baia Sprie, în judeţul Maramureş, se află Lacul Albastru. Este singurul lac din lume care îşi schimbă culoarea în funcţie de lumină şi de oamenii care înoată în el.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

BoGDaN

E bine ca esti mai activ pe acest forum Iuli. Ai avut o contributie mare pentru acest forum si esti respectat. Acest forum este mai elitist dupa parerea mea si sper sa nu fie poluat de "ssc-trolls" :)

Ionut

Vreti sa fac un topic doar pentru pensiuni, hoteluri & locuri de stat peste noapte? Ar fi un fel de "pe unde dorm". :) Ca vad ca discutiile s-ar lega si cred ca ar fi util nu doar pentru vacante.

ciprebbe

Eu zic ca nu strica, si atunci nu se mai amesteca drumurile cu locurile de cazare sau zonele de vizitat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

marius_ar



asztalos

Buna ziua stimati colegi. As avea nevoie si eu de informatii... As dori sa ma duc intr-un weekend undeva, pe aproape (max. 200 km de casa) impreuna cu prietena. As dori sa mentionez, stam in Targu Mures si in primul rand ne-ar interesa muntii. Avem statiunea Sovata la 60 km de la noi, dar din fericire (sau nefericire), in fiecare weekend suntem acolo si deja ne-am cam saturat :)
Anul trecut am facut o mini-excursie cu urmatoarele destinatii : Rupea (am vizitat cetatea) - Rasnov (am vizitat cetatea + pestera), Bran (am vizitat castelul+cumparaturi la supermarket), Moeciu de Jos (aici am stat la o pensiune gasita pe booking dar cu un peisaj superb spre muntii Bucegi)-Pestera sat (am vizitat pestera, respectiv am admirat peisajul incredibil de frumos)-Zarnesti (Cheile Zarnesti, Parcul National Piatra Craiului)-Targu Mures. V-am descris traseul sus mentionat in primul rand sa va recomand un traseu frumos, respectiv sa ma ajute cineva daca are ceva idei in acest sens.
Judetul Harghita tot nu as dori sa o vizitez, deoarece am vizitat de zeci de ori obiectivele turistice din acea zona.
M-am gandit ca, daca se da drumul la autostrada de la Sebes in data de 01.09.2013, sa vizitam un pic acea zona (Rapa Rosie, cetatea de la Deva, castelul Corvinilor).
Mentionez ca masina mea (din nefericire) e joasa, nu ma pot deplasa pe drumuri aproape impracticabile :(
Va multumesc mult pentru eventualele pareri/sugestii.
P.S. : As dori s-o impresionez pe prietena :)