News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Dan74

Se poate vizita lacul albastru Baia Sprie, iar trasee turistice ceva mai lungi sunt spre Creasta Cocosului prin pasul Gutai si spre lacul Iezer - Pietrosu Mare.

Hercule

Despre obiective din Maramures s-a mai discutat, vezi aici
Deșteaptă-te române!

marinul

la rugamintea unui coleg pun pozele si aici :)

Quote from: marinul on May 30, 2016, 11:16:16 PM
am fost recent pt prima oara pe drumul dintre Borod (BH) si Fagetu (SJ) o combinatie intre DJ 108E si DC 188. Zona este superba si poate fi chiar si drum de vacanta. pozele sunt pe directia Fagetu -Borod





















Sent from my iPhone using Tapatalk

ultrasbz

Quote from: aqualung on May 23, 2016, 04:36:20 PM
Nu știu dacă s-a mai postat despre asta, dar, destul de discret, chiar și în presa locală, anul trecut s-a finalizat reabilitarea (sau mai degrabă construcția, că înainte era potecă/drum forestier) DJ203G, în județul Buzău, între stațiunea Sărata-Monteoru și satul Leiculești din comuna Tisău de pe valea Nișcovului, peste creasta dealului Istrița (link către o vedere de ansamblu pe OSM, fiindcă Google Maps încă nu știe despre el și nu rutează pe acolo). Am parcurs drumul recent, era foarte bun, cu doar câteva zone în care se îngustează la o singură bandă în total. Din păcate, nu am avut cum să filmez sau să fotografiez.

Am fost ieri si am filmat drumul.



Are rigole, parapete metalice, portiuni in care este ingustat la o singura banda, multe portiuni cu pante foarte mari (se poate vedea spre finalul clipului un grup de biciclisti care se straduiau sa urce) si practic nu are locuri unde poti parca.

http://www.youtube.com/v/rHU0lM07M7E

slartibartfast

Porțiunea care e pe direcția nord-est–sud-vest este pe creasta unui picior al dealului Istrița care se ridică la 750 m altitudine direct din câmpie și e ca un munte mai mic. Mi se pare normal să nu prea ai unde parca și nici să nu fii lăsat; oricum, poți ieși puțin de pe drum pe coborârea spre Izvoru (Tisău). Drumul e mai mult prin pădure și e spectaculos tocmai din cauza asta, că mergi prin pădure, nu prea ai nevoie să oprești să admiri peisaje. Dacă vrei la picior prin pădure, poți parca în Monteoru și începe o drumeție. Ca zonă de picnic, oricum buzoienii merg în zona Haleș-Poiana Pinului-Ciolanu, unde e și oarecum semiamenajat în scopul ăsta.

Rolul important al drumului e că poți face acum, fără să pară peste mână, circuite care îl includ, de genul Buzău-Monteoru-valea Nișcovului-mănăstirea Bradu/Haleș-tabăra de sculptură Măgura/mănăstirea Ciolanu-Măgura-valea Buzăului înapoi spre Buzău; sau, mai larg, București-DN2-Costești-Stâlpu-Monteoru apoi Haleș-Măgura-Cislău-Vălenii de Munte și înapoi înspre București. În zonă ar prinde bine reabilitarea drumului județean de pe valea Bălănesei de la Pârscov la Bozioru și până la Lopătari, ar fi alt circuit frumos.

ultrasbz

^

Stiu bine zona, sunt din Buzau si am tara chiar in Tisau pe Valea Niscovului.
Inteleg de ce nu sunt locuri de parcare, am mentionat informatia pentru colegii de pe forum, in caz ca vor sa faca drumul sa stie la ce sa se astepte.

slartibartfast

^
Mi-am dat seama după pseudonim că ești din zonă. Da, merită spuse toate astea.

iuli

DJ 226 de la Mamaia pana la cetatea Histria. Puteti sa vedeti si cum arata noul drum intre Mamaia si Navodari. Sper ca nu am gresit numele localitatilor dar panourile sunt ruginite iar indicatoarele lipsesc cu desavarsire. Precum o sa vedeti m-am si ratacit printr-un sat. Drumurile judetene din Dobrogea sunt lasate asa parca de acum 15 ani. Portiuni drepte si deodata ditamai gaura. Ce m-a enervat la culme a fost drumul de acces spre cetate de la drumul principal. E inadmisibil sa ai atata potential turistic si tu sa te prezinti cu un astfel de drum. Nu are rost sa zic cum arata investitita din 2001 a sitului arheologic. Trist...

https://www.youtube.com/v/bJRvyfoMr8Q
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

#233
Cheile Dobrogei [59:00]si parcul eolian de la Cogealac [26:04].

https://www.youtube.com/v/2fPBPGfB0Q8

Am filmat si A4 de la nord la sud dar pe furtuna. Spectaculoasa filmarea dar mai putin detaliata [1:30:16]

Pentru fanii aviatiei am surprins si un avion NATO la Kogalniceanu [1:21:53]
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Mangalia - Negru Voda - Adamclisi DJ391/DJ391A
Traseu: https://goo.gl/maps/c7czExRiZoP2

Recomand ca traseu deosebit de pitoresc. Atentie insa ca drumul e extrem de prost (se vede si in filmare) dar oricum mergeti sa va relaxati nu sa va grabiti sa ajungeti undeva anume.

https://www.youtube.com/v/W4O1r7hs610
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

TibiV

Este un drum perfect daca nu te grabesti si daca vrei sa vezi.
O vizita la Adamclisi...
O priveliste inedita asupra Dunarii, asa cum nu o vezi pe nici un alt "traseu traditional"...

Nu este un traseu pentru cei care fug in week-end pe Litoral pentru doua zile, dar este un traseu turistic superb...
(Prima data am gresit drumul, si a trebuit sa ma intorc din vama bulgareasca...  :-[)
Este insa pacat ca drumul nu este reparat macar in cele cateva locuri unde chiar are nevoie urgent de reparatii.. :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

aditd

Pe ruta Bucuresti - Arad, unde ati recomanda o pauza de o noapte dupa Sibiu?
O sugestie a fost: Geoagiu Bai.

Daca e la 20 - 30 de km abatare de drumul principal este ok si poate fi mentionat.

iuli

Eu am fost in Cisnadioara la Casa cu Flori. Nu e departe de drum si e foarte linistit si cazarea e superba. Daca ai si camera spre cetate o sa vrei sa mai ramai o zi  8)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

yetiman

Daca esti amator, asta ar putea fi interesant. N-am fost pe acolo, si eu am vazut recent site-ul, dar are marele avantaj ca e aproape de autostrada.

http://arsenalpark.com/

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

iuli

Am fost eu... Nu stiu daca renteaza pentru o oprire pretul de cazare, mult prea scump doar pentru o pauza. Acolo e de mers peste weekend ca sa poti folosi intreaga lor capacitate, cu parcul militar, activitatile recreative plus noul deschis aqua park.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog