News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

asztalos

Va descriu eu situația  (ieri am trecut pe Bistrita-Nasaud-Moisei) : Dn17C până la Năsăud e destul de denicelat dar merge un 80-90 km/h. După Năsăud e exact ca drumul Turda-Arieseni : de la denivelat la foarte denivelat si cu gropi, până la intrare in jud. Maramureș. În jud. Maramureș e dezastruos, de tot râsul și plânsul.
Am crezut că odată ce intru pe Dn18 situația se va schimba. M-am înșelat amarnic : până la Complex Trusitic Borșa drumul este denivelat, naspa. Am dat o fuga până la Pasul Prislop (14 km)...e GROAZNIC!!! Am nimerot niște cratere pline de apă de aproape mi s-a rupt mașina in doua (la 30-40 km/h)... Este păcat :( E o zonă extrem de frumoasă. Constat cu părere de rău ca tot Dn17C e soluția și la întoarcere  (daca nu vreau să ocolesc mult)

Hercule

Din pacate asa era situatia si acum 4 ani cand am ajuns pe acolo. Ai vizitat ceva din obiectivele ce ti le-am spus?
Deșteaptă-te române!

salman rushdie

Quote from: Morosanu on January 20, 2016, 10:10:18 PM
Imi pare rau, dar pe Salva - Moisei n-am fost niciodata asa ca nu pot sa-ti spun cum e drumul. Celelalte drumuri din MM ti le-am descris mai sus.
Am mers eu astă-vară pe acolo, drum mediocru, vălurit, îngust, marcaje șterse și puține gropi. Nu prea aglomerat!

asztalos

@Hercule : Problema e ca vremea nu a ținut deloc cu noi :( A plouat cu găleata, era ceață densă etc. Am fost la Sapanta, la Sighet, la Barsana si la Moisei (doua mănăstiri de vizitat). Mâine încercăm să urcăm cu telescaunul la Borșa. Spre Prislop a fost de coșmar drumul dar am ajuns până acolo, sus...

dr4qul4

#214
O mica escapada Duminica-Luni... Bucuresti-Pestera (Padina)-Sinaia
traseu

Drumul pana la Pestera (DJ714) poate fi parcurs fara probleme chiar si iarna. Nu prea este asfaltat, inceputul din Glod arata ca dupa razboi, apoi cateva portiuni de asfalt, si de la sanatoriu pana la intersectia cu DJ713A doar pietruit, cu zapada tasata si cu nisip dat peste. De acolo iar asfalt pana la lac, de unde drumul se bifurca: varianta prin vestul lacului circulabila in aceleasi conditii (neasfaltat), partea prin estul lacului, cea asfaltata, inzapezit cu putine dare de roti, imposibil de circulat fara 4X4 adevarat.
Ultimii km (dupa ce se unesc inainte de chei), drum asfaltat, cu putina zapada si nisip.

La pestera am ajuns cu bine, fara nici un fel de problema. Eu si alte zeci de masini obisnuite. La intoarcere am facut stanga pe DJ713A (varianta transbucegi). Scria Sinaia 23 km.... drum asfaltat dar cu 3-4 podete nefinalizate, extrem de periculoase. In sfarsit ajung la Cabana Dichiu unde scria mare: drum inchis...(DJ713 - transbucegi)..

Totusi, veneau destui, asa ca m-am aventurat (doar sa nu mai trec peste acele podete). Primii 2 km au fost de cosmar. Desi afara (la 1400+) erau +3 grade, pe jos era gheata si se mergea pe dare ca pe sinele de cf. am coborat cu a 1-a, bucuros sa vad ca ma insoteste parapetul! Dupa ce am coborat putin a fost ok. Erau insa foarte multi cei care vroiau sa urce, si mai mult ca sigur nu stiau la ce se baga. In Sinaia erau 16 grade!

Traseul este frumos, usor de parcurs chiar si iarna. Dar nu pe ninsoare. Iar cand pe indicator scrie "drum inchis" atunci trebuie sa-l respectam.

Singurul repros este ca nu au scris, la intersectia 714 cu 713A..Drum deschis pana la Cabana Dichiu. Drum inchis pana la Sinaia!







Telecabina Pestera nu functiona, iar drumul nu cred ca mai putea fi parcurs cu 2X4...Nici macar nu am incercat. Am facut o mica plimbare.






Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

marinul

#215
 S-au mai pus poze cu drumul Sudrigiu-Padis, dar peisajele merita puse pe aici cat mai des :)


















In stanga e Cabana Scarita de unde mai sunt vreo 7 km pana la cabana Padis, eu o iau in dreapta spre zona de campare Poiana Glavoi





iuli

#216
Peștera Urșilor - Valea Aleului pe DC252 și DJ783

Ruta: https://goo.gl/maps/iHY2pbWTEjz

https://www.youtube.com/v/r4SN4pFKlXw
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

slartibartfast

Nu știu dacă s-a mai postat despre asta, dar, destul de discret, chiar și în presa locală, anul trecut s-a finalizat reabilitarea (sau mai degrabă construcția, că înainte era potecă/drum forestier) DJ203G, în județul Buzău, între stațiunea Sărata-Monteoru și satul Leiculești din comuna Tisău de pe valea Nișcovului, peste creasta dealului Istrița (link către o vedere de ansamblu pe OSM, fiindcă Google Maps încă nu știe despre el și nu rutează pe acolo). Am parcurs drumul recent, era foarte bun, cu doar câteva zone în care se îngustează la o singură bandă în total. Din păcate, nu am avut cum să filmez sau să fotografiez.

kumar

Drumul din centru Rachitele pana foarte aproape de cascada Valul Miresei este asfaltat (nu stiu cand s-a facut lucrarea). Partea neasfaltata pana la cascada este destul de ok. Drumul este destul de ingust si nu s-a pus pietris pe margini, asa ca putin cam dificil cand vine o masina de pe sensul opus.

Hercule

Drumul a fost asfaltat pe vremea lui Boc (parintii ii sunt de acolo), asfaltul era pe toata lungimea satului pana putin dupa bifurcatia spre cascada. Spui ca s-a asfaltat si acesta? Mai sus de pensiunea Susman? Din ce tin eu minte drumul pietruit nu e ingust, am trecut cu un autobus pe sens opus si n-am avut probleme.
Deșteaptă-te române!

neobluenet

Pana la capatul sudic era asfaltat de mult drumul judetean. Continuarea spre Padis este drumul acela care apare in toata presa. Ultimul termen este undeva pe la sfarsitul lui iunie. In schimb, din sat la cascada era drum pietruit. Vara trecuta a fost un coleg cu un Golf 5 si a frecat cu burta un pic. Acum 4 ani era practicabil si cu masina mica. Citisem mai demult de proiectul de asfaltare a drumului pana la cascada, dar nu stiu daca s-a concretizat.

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk


kumar

Eu ma refer la portiunea din centru, de la podul peste vale pana in zona pensiunilor (Susman). Din cate am inteles a fost/este ceva proiect european al comunei Margau de asfaltare a drumurilor forestiere.
Nu are nicio legatura cu celalalt proiect spre Padis.

mhCoder

As vrea vara asta sa vizitez Maramuresul in 3-4zile, cu plecare din Cluj.
Puteti sa imi recomandati un drum de urmat si eventualele obiective turistice.

icristian

Si eu as vrea sa fac acest traseu. Din ce am vazut ar fi urmatoarele obiective:
Manastirea Barsana
Sighetul Marmatiei
Cimitirul vesel de la Sapanta
Mocanita de la Viseul de Sus
Borsa - traseu montan la Cascada cailor.

Aveti si alte recomandari?