Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marius_ar

Un drum proaspăt asfaltat care duce la ceea ce a mai rămas din Cetatea Medievală Şiria, judeţul Arad:

http://www.youtube.com/v/4gLTof7rV1Q

Câteva poze cu cetatea:







Pentru mai multe poze intră pe blogul meu (vezi semnătura).


danutzu_1069

Cred ca drumul a fost asfaltat pentru accesul rapid la releul de telecomunicatii.

marius_ar

#197
Un drum inaugurat anul trecut, TransSemenic sau Transalpina Banatului, mai exact DJ 582 de la Slatina Timis la Resita. Ultimele minute din film, cu stabilizare de imagine, pentru ca, drum prost. :(

http://www.youtube.com/v/Qsg80gpSbjk

Traseul: https://goo.gl/maps/dtuVGrHBzwx

v46is

Superb peisaj si drum . :D. Super filmarea .

Granata06

Drum asfaltat anul trecut? Esti sigur?....Daca e asa....dezastru

marius_ar

De la Slatina Timis la Valiug e drumul inaugurat anul trecut. Restul, pana la Resita, nu stiu cand s-a facut.

dr4qul4

#201
Luni mi-am luat echipa si am dat o fuga pe Valea lui Stan. Ne-am cazat la Piscul Negru, si dimineata urmatoare am mers pana la KM104, de unde Transfagarasanul este oficial inchis!

Pana la 104, drum deszapezit pe ambele sensuri, asfalt destul de ok si doar cateva portiuni mici cu probleme (alunecari minore). In schimb ceva gheata pe zonele in panta (in mod deosebit in curbe) si foarte multe pietre cazute. Oricum, ceva normal daca ne uitam la data din calendar. Intre Vidraru si Piscul Negru am mers cu 30-40 km la ora fara probleme, noaptea.

La KM104 am lasat masina si am luat-o putin pe jos pe drum (si mai apoi printre brazi).
Am ramas surprins sa vad ca drumul este deszapezit pe mijloc, exact cat sa treaca o masina - si chiar a venit de sus un logan cu nr de arges!
Totusi, eu nu m-as incumeta sa urc sus la tunel/Balea.. foarte multa gheata pe drum chiar si ziua, pe soare puternic (cu dinti). Zapada de pe margini se topeste si gheata acopera drumul. Iar o avalansa se paote produce in orice moment.















Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Allex

#202
^^ nu se vad pozele. La mine apare doar semnul de interzis pe gri.

L.E. Acum se vad pozele :) . Mai stii cate grade erau afara?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

TibiV

Frumoase poze, dr4qul4...
Bine că ai rezolvat problema raportată mai sus de Alex... (nici eu nu le-am văzut la început...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

asztalos

Buna seara tuturor. Ne-am decis sa facem saptamana viitoare (de fapt weekendul viitor - daca vremea ne permite) o mini-vacanta de 3 zile in Maramures.
Nu am fost niciodata, ca urmare nu cunosc zona. Sunt din Targu Mures, destinatia ar fi Borsa.
Astept idei, pareri, recomandari traseu (drumul sa fie acceptabil pentru un turism) respectiv sugestii (daca merita vizitata zona iarna, ce se poate/merita vizitat), eventual pe traseu ce se mai poate vedea avand in vedere ca teoretic vor fi -2 grade ziua si insorit (sa speram ca asa va si fi).
Va multumesc mult, anticipat!

Hercule

In Maramures nu am fost iarna, doar vara cand ai mai multe optiuni de vizitat, inclusiv drumetii montane. Oricum poti incerca urmatoarele:

- Cimitirul vesel de la Sapanta
- Manastirea Peri (cea mai inalta biserica de lemn din lume)
- Manastirea Barsana
- Memorialul victimelor comunismului/Inchisoarea Sighet
- Muzeul satului maramuresan Sighet
- Cu mocanita pe valea Vaserului
- Biserici maramuresene: Vadu Izei, Ieud, Rozavlea
- Monumentul de la Moisei
- Manastirea Rohia
- Neaparat: locul unde masina urca singura la deal (intre Budesti si Cavnic)

Vara ar mai fi:

- Varful Pietrosul Rodnei
- Cascada Cailor in muntii Rodnei
- Creasta Cocosului Cavnic
- Lacul albastru Baia Sprie

Sper ca mesajul meu sa nu ajunga prea tarziu si informatiile sa-ti fie utile. Drum bun!
Deșteaptă-te române!

Morosanu

Daca vrei sa schiezi te poti opri la Cavnic. Se schia si de Craciun cand erau temperaturi pozitive peste tot.
Politica distruge tot ce atinge.

Morosanu

#207
Quote from: asztalos on January 17, 2016, 09:58:24 PM
Buna seara tuturor. Ne-am decis sa facem saptamana viitoare (de fapt weekendul viitor - daca vremea ne permite) o mini-vacanta de 3 zile in Maramures.
Nu am fost niciodata, ca urmare nu cunosc zona. Sunt din Targu Mures, destinatia ar fi Borsa.
Astept idei, pareri, recomandari traseu (drumul sa fie acceptabil pentru un turism) respectiv sugestii (daca merita vizitata zona iarna, ce se poate/merita vizitat), eventual pe traseu ce se mai poate vedea avand in vedere ca teoretic vor fi -2 grade ziua si insorit (sa speram ca asa va si fi).
Va multumesc mult, anticipat!
Ce traseu vrei sa urmezi? Iti recomand Baia Mare - Cavnic - Ocna Sugatag - Barsana proaspat reabilitat decembrie 2015.
Barsana - Sighet destul de denivelat.
Sighet - Sapanta bun.
Sighet - Viseu de Sus - Borsa bun, reabilitat de vreo 2-3 ani pana la Moisei de UMB.
A da si Cluj - Dej - Baia Mare e bun, perfect pot zice, reabilitat recent de FCC.
Dn-ul pe valea Izei nu ti-l recomand, nu are multe gropi dar valurile Dunarii sunt mici.
Uitam, daca vrei sa ajungi la Rohia dn Baia Mare - Tg. Lapus nu-i rau, dar nici bun.
De vizitat, lista lui Hercule e perfecta, cu completarea ca biserici de lemn poti vedea practic cel putin una in fiecare din satele maramuresene nu doar cele enumerate.
Politica distruge tot ce atinge.

asztalos

Deci de la Tg Mures navigatorul ma ruteaza prin doua locuri :
1. Tg Mures - Reghin - Bistrita - DN17C - Nasaud - Moisei - Borsa (180 de km, banuiesc ca ar fi cea mai simpla varianta) dar din cate am auzit, DN17C nu se prezinta intr-o stare foarte buna...
2. Tg Mures - Reghin - Saratel - DN17/E58 - DJ172 - Mocod - DN17D - Salva - DN17C - Moisei - Borsa (185 km)
Daca spuneti ca DN17C e "acceptabil" cat de cat, ma duc pe prima varianta (alimentez la Bistrita cu cel mai ieftin carburant din Ro, la Petrom - la intrare pe centura).

Morosanu

#209
Imi pare rau, dar pe Salva - Moisei n-am fost niciodata asa ca nu pot sa-ti spun cum e drumul. Celelalte drumuri din MM ti le-am descris mai sus.
Politica distruge tot ce atinge.