News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Betuel

De Pecica n-am stiut. Insa de New York stiu ca au si nume la unele strazi. Am fost si eu acolo in 2013.

sebba

Sailing away! S/Y Haimana

radutm

Si comuna Sag din judetul Timis, langa Timisoara, are strazile denumite cu cifre romane. (vezi google street view). 
cont inchis

Betuel

Interesant. Asta n-am ştiut-o. Singura diferenţă, nesemnificativă, e ca aici străzile sunt str. II, str. III faţă de str. a II-a, str. a III-a în Sag. Se pare ca nu e chiar atât de unic pe cât am crezut :(

FRS

Mai adaugati si orasul Sulina din delta. Toate strazile paralele cu Dunarea au numere.

iuli

Ce pacat ca nu au in Sulina Google Street View  :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Schumy

Cand treceti prin zona Clujului va recomand:

DJ 103K Capusu Mare - Rasca - Belis(harta), un drum destul de ingust si sinuos, dar cel mai bun calitativ si scurt daca vreti sa ajungeti la Belis din Cluj-Napoca. Poze de pe el nu am, dar e ca si in streetview(cand merg pe drumul acesta e asa de frumos ca nu imi vine sa ma opresc la imortalizat momentul nicicum :lol:).

Daca vreti sa ajungeti la Belis, in afara de acest drum infrastructura e la pamant. Din Huedin pe DN1R, e cat de cat ok, dar multe portiuni sunt "mozaic de petice". De la iesire din Belis spre lacul Fantanele pe cateva portiuni a fost refacuta suprafata de rulare, dar dupa baraj pana la intersectia cu DJ107P(spre Marisel) alterneaza portiunile ok cu cele dezastru(acelea in care e nevoie de slalom si nu poti merge cu mai mult de 15-20km/h). Dupa, inspre Albac situatia continua aproximativ la fel pana la Poiana Horea unde se termina asfaltul. Intre Poiana Horea si Matisesti e offroad.
Revenind la accesul spre Belis, nu va recomand DJ107P(Gilau - Tarnita - Marisel). Daca pana la lacul Tarnita e ok si dupa pana in satul Marisel cu exceptia la anumite portiuni e ok, dupa intersectia cu DJ107T(acesta e neasfaltat) si pana la DN1R prin tot satul e groaznic drumul(drum candva asfaltat bombardat - mi-a picat toba weekend trecut acolo).
Si exista o varianta de legatura intre Belis si Rachitele prin Balcesti-Dealul Boti. Din centrul Belisului se ia spre Balcesti si se tine drumul principal. De la iesirea din Belis si pana la iesirea din Balcesti(suntre vreo 3-4km) e destul de rau drumul(urme de asfalt/offroad), dar dupa urmeaza minunatia. Un drum absolut superb ce serpuieste pe versantul nordic al lacului Fantanele si se sfarseste in centrul localitatii Rachitele. De aici sunt 2km de offroad pana la asfalt(inspre Huedin), dar ar trebui sa se asfalteze, drumul fiind pe traseul spre Ic Ponor(DJ108C).

Si tot in zona, dar de data asta spre Salaj este DJ 108A/DJ 108G Ciucea - Varsolt(harta). Drumul merge in paralele cu Muntii Meses si peisajele sunt foarte frumaoase. Din pacate nici de aici nu am poze(prima tura prin zona am facut-o in viteza, iar a doua oara mi-am uitat aparatul foto). Este si o varianta buna de ajuns la Zalau din Huedin, cu mentiunea ca din Crasna cel mai scurt drum este pe DJ191C(si pe aici peisajul este frumos, iar drumul este ok, cu cateva mici exceptii). Astfel se evita Huedin - Zimbor(DN1G) care s-a stricat destul de tare in ultimii ani.

north

ITT prezentam / argumentam cele mai deosebite (din punctul personal de vedere) (cel mult) trei sosele pe nationale pe care le consideram cele mai deosebite de condus in RO. Incep eu:
- (1). DN 57. Orsova - Pojejena, pe langa Dunare. Nimic, nimic nu se compara cu acest drum.
- (2). DN 7A. Tg. Jiu - Obarsia Lotrului - Voineasa (in special primavara devreme).
- (3). DN 1R. Huedin - Albac. Prin Apuseni.
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

alecu26

Drumurile noastre POATE;

pasadia

Daca aveti ocazia vreodata sa vizitati Secuimea, nu ocoliti DN11B, Targu Secuiesc - Cozmeni (spre Miercurea Ciuc). Traverseaza una dintre cele mai putin "antropomorfizate" zone din Romania - putine localitati, trafic redus, asfalt foarte bun. Intr-o iarna, in varful serpentinelor dinspre Cozmeni era sa lovesc un cocos de munte ce se odihnea exact langa sosea.

Si mai mentionez un DN care traverseaza o zona superba, cu adevarat izolata cat timp nu va fi asfaltat (si sincer sa fiu nu cred ca imi doresc ca zona sa devina prea cunoscuta): DN66A, Petrosani - Baile Herculane. Izbucul Cernei, Cheile Corcoaiei si multe alte locuri superbe in zona.

Schumy

Quote from: north on June 20, 2014, 01:32:40 AM
ITT prezentam / argumentam cele mai deosebite (din punctul personal de vedere) (cel mult) trei sosele pe nationale pe care le consideram cele mai deosebite de condus in RO. Incep eu:
- (1). DN 57. Orsova - Pojejena, pe langa Dunare. Nimic, nimic nu se compara cu acest drum.
- (2). DN 7A. Tg. Jiu - Obarsia Lotrului - Voineasa (in special primavara devreme).
- (3). DN 1R. Huedin - Albac. Prin Apuseni.

Toate 3 sunt frumoase, pacat de asfalt(acolo unde este). Daca pe primul se mai poate circula(desi de curand am fost eu si mi s-a parut ca s-a degradat tare de acum 2 ani), pe al doilea ai nevoie de rabdare(am fost anul trecut pasager intr-un autocar - aia aventura) si pe al 3-lea la fel(pana la barajul de la lacul Fantanele e ok, cateva zone mai denivelate, dar dupa incepe prapadul:mergi cateva sute de metri si urmeaza o zona de cativa zeci de metri cu gropi; si tot asa pana la Poiana Horea unde se termina asfaltul pana la Matisesti; in schimb Matisesti-Albac e ok).

Quote from: pasadia on June 20, 2014, 09:40:19 AM
Si mai mentionez un DN care traverseaza o zona superba, cu adevarat izolata cat timp nu va fi asfaltat (si sincer sa fiu nu cred ca imi doresc ca zona sa devina prea cunoscuta): DN66A, Petrosani - Baile Herculane. Izbucul Cernei, Cheile Corcoaiei si multe alte locuri superbe in zona.

Avand in vedere ca e parc national, nu cred ca o sa se asfalteze de curand.
Asta spre nefericirea celor de pe Valea Jiului de Est deoarece daca s-ar moderniza portiunea Campului lui Neag-Baile Herculane si s-ar crea cateva muzee din fostele exploatari miniere de aici si imbunatatit accesul si facilitatile turistice de la Straja, ar incepe sa creasca treptat traficul de turisti in zona. Asta mai ales ca o strategie turistica pe termen lung, mai ales daca s-ar moderniza si Brezoi - Obarsia Lotrului - Petrosani. Noua axa de comunicare est-vest Brezoi-Herculane si in continuare putin pe DN6 si ulterior DN57B(Iablanita-Bozovici) ar aduce trafic de turisti, mai ales ca la capatul vestic(in apropiere de Oravita) s-ar putea alege fie o cale de intoarcere pe DN57 prin Clisura Dunarii, fie una pe DN58 prin Anina-Resite si pe viitoarea sosea de interes turistic din zona DJ582.
Problema e lipsa de viziune din partea ministerului turismului si incapacitatea de conlucrare a executivului. Turismul romanesc vazut generalizat(din punctul meu de vedere), bate in continuare in aceleasi doua directii: Valea Prahovei(o zona frumoasa, dar supra aglomerata in sezon si plina de disfunctionalitati) si litoralul romanesc(tot o zona frumoasa, dar fara apele Greciei -alte tipuri de mari- si la randul ei plina de disfunctionalitati, dar la preturi mult mai mari fata de vecinii bulgari care au fix aceasi mare). Restul zonelor sunt in plan secund: zona manastirilor, Maramuresul(probleme mari cu infrastructura si aici), Dunarea si Delta, etc.

Ca recomandare de trasee turistice, ca a inceput perioada vacantelor:
-pentru Maramures, mai exact DN18, solutia ca sa evitati dezastrul si nervii de pe Moisei-Iacobeni, va recomand DN17C Moisei-Salva(asfalt acceptabil), cu un peisaj foarte frumos(mai ales la iesire din Moisei se vede superb Pietrosul Rodnei) si la capatul dinspre Salva e localitatea Cosbuc, unde e casa memoriala a poetului cu acelasi nume
-DN15 Reghin-Toplita-Borsec-Poaiana Largului - unul dintre cele mai frumoase drumuri din Romania, peisajul e superb pe tot parcursul si asfaltul la fel(drumul trece prin Defileul Muresului Superior); la capatul estic se poate parcurge drumul pe langa lacul Bicaz si vizita Cheile Bicazului sau poate parcurge DN17B spre Vatra Dornei(drumul e mai denivelat fiind pe placi de beton petecite, dar peisajul compenseaza)

O sa mai revin si cu alte recomandari.

marius_ar

DJ 713, Transbucegi sau Drumul Babelor de la intersectia cu DN71 pana in apropiere de Cabana Piatra Arsa.
Harta: http://goo.gl/maps/QiLaH

http://www.youtube.com/v/ueOurK_QVxM

Cateva poze de pe platoul Muntilor Bucegi, in contul meu G+: https://plus.google.com/113977553036220940397/posts/NmAJDXicn6s

frunzaverde

Quote from: marius_ar on July 09, 2014, 10:59:12 PM
DJ 713, Transbucegi sau Drumul Babelor de la intersectia cu DN71 pana in apropiere de Cabana Piatra Arsa.

Credeam ca drumul e finalizat - dar pare mai degraba santier abandonat decat drum finalizat (cu toate semnele de interzis, parapet nefinalizat, locuri cu alunecari)... Care-i situatia?
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

nenea_hartia

Quote from: frunzaverde on July 10, 2014, 12:14:05 AM
Care-i situatia?
Cam asta. Plus că pe cei doi mari ctitori, Popescu și Cosma, îi cam înghesuie DNA.

asztalos

Buna ziua stimati colegi. Am facut o rezervare la Garda de Sus cu intentia ca maine sa vizitez Petera Scarisoara si cam tot ce mai e prin acea zona.
Intrebari : avand in vedere ca mi-am planificat ruta Targu Mures - Turda - Campeni - Garda de Sus, as dori sa va rog sa ma ajutati : CE imi recomandati sa vizitez in drum spre destinatie?
M-am gandit la localitatea Rimetea, dar daca aveti si alte sfaturi in acest sens...orice idee, sugestie ar fi binevenita, avand in vedere ca pana acum nu am fost in acea zona.
Va multumesc mult, anticipat.
P.S. : urmeaza sa verific chiar si de pe drum topic-ul :)