Drumuri de vacanță în România

Started by Ionut, May 04, 2012, 11:57:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Aveam de mult in cap sa fac threadul asta si acum m-am pus pe treaba. Asadar, pe aceast thread va invit sa postati trasee, harti pe Google si, eventual, poze cu drumurile (DN, DJ, chiar DC) din Romania pe care le-ati recomanda sa le parcurgem in vacanta.

As vrea sa avem in selectiile facute urmatoarele CRITERII ale drumurilor propuse/recomandate pentru a fi parcurse in vacanta (fie ea acum de vara, fie la iarna):

1. Drumul sa fie reabilitat (relativ recent) sau macar sa fie decent, fara gropi, chiar daca mai este carpit pe ici pe colo. Vacanta trebuie sa fie una placuta si drumul trebuie sa-ti permita sa casti gura la peisaj, nu sa fii cu ochii atintiti in sosea sa nu-ti rupi masina in doua si dupa vacanta sa intri in service. Deci numai drumuri cu asfalt cel putin decent!

2. Peisajul de langa drum sa fie frumos. Daca tot mergem in vacanta, ar fi bine sa si vedem ceva. Nu e musai sa fie peisaj montan, sunt convins ca si prin Dobrogea sau Baragan putem vedea peisaje frumoase de campie.

3. Optional: drumul sa duca la obiective turistice. Daca pe drum sunt si obiective turistice (de orice fel), cu atat mai bine.

Macar aceste trei criterii va rog sa le aveti in vedere cand recomandati un traseu/drum pentru vacanta, fie ea prelungita, fie doar cat un weekend. Si important: va rog faceti un efort (daca stiti) si dati si link cu traseul exact pe Google Maps. Sau, daca nu stiti, spuneti clar indicativul drumului si localitatile intre care recomandati sa fie parcurs. Cat mai clara sa fie recomandarea, asta este ideea.

Abia astept sa incerc propunerile voastre! :cheers:

Ionut

#1
Lista drumurilor (DN, DJ, DC) recomandate de comunitatea PeUndeMerg.ro pentru vacanta (de vara/iarna):

1. Traseul DJ708 intre Gurahont si Capruta (Jud. Arad) - harta - detalii - user bogdymol
2. Traseul DJ107M intre Aiud si Buru (Jud. Alba) si alte recomandari din zona - harta - detalii - user mariansb
3. Traseul DJ707C-DJ708 intre Julita si Madrigesti (Jud. Arad) - harta - detalii - user bogdymol
4. Traseul A1-DJ106D-DJ106A Sibiu-Cisnadie-Cisnadioara-Dumbrava Sibiului (Jud. Sibiu) - harta - detalii - user iuli
5. Traseul din zona Albac (Apuseni) - detalii - user mariansb
6. Traseul DJ750 (zona Scarisoara, Jud. Alba) - harta - detalii - user bogdymol

bogdymol

Incep eu: nu voi recomanda Transfagarasan sau Transalpina pentru ca toata lumea le stie.

In schimb, va recomand DJ708 din jud. Arad ce face legatura intre Gurahont si Capruta (harta). Nu am fost (inca) pe el, dar voi trece pe acolo cu prima ocazie. Drumul acesta, pe langa ca scurteaza distanta dintre Valea Muresului si zona Crisului Alb cu 95 km, am inteles ca e si foarte pitoresc. Exista zone in care drumul merge paralel cu o vale care nu prea a cunoscut poluarea pentru ca zona e destul de izolata. Referitor la starea drumului: el a fost in intregime reasfaltat de curand, cu exceptia unei portiuni de aproximativ 2 km care e la stadiul de piatra sparta, dar si aceasta va fi reabilitata in curand. Cand voi trece pe acolo voi face si un filmulet.

Drum bun!
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

udar

am auzit si eu de curand de acest drum ca este practicabil dar inca se mai lucreaza la el si cu prima ocazie o sa incerc si eu aceasta ruta .....
multam bogdymol ca mi-ai adus aminte de el   :dance:
in viitorul apropiat trebuie sa fac un drum  la Leasa langa Varfurile si am sa aleg aceasta ruta
:cheers:

mariansb

^
Pentru cei care vin dinspre Deva e si varianta pe DJ707 C,prin Julita,acesta facand apoi jonctiunea cu DJ 708
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

O prima recomandare pe care o fac e Aiud-Buru,pe DJ 107M.
Drumul e recent reabilitat,traseul e pitoresc,pe la poalele Muntilor Trascau,se trece prin CHeile Valisoarei,pe langa Coltii Secuiului
Sunt in zona si pensiuni,pe la Coltesti,Rametea
Exista si trasee de parcurs pe jos sau cu masina de teren ,de la drumul principal
De la Buru se poate continua pe DN 75 spre Campeni si iarasi ai ce vedea(rezervatia Scarita-Belioara,se poate urca pe un drum asfaltat,trecand Ariesul ,pe Muntele Bedeleu,care ofera o frumoasa panorama,zona Sub Piatra-Huda lui Papara,schitul Posaga,manastirea Lupsa etc)
Pe DN 75 ,de la Campeni e de mers la Arieseni,Ghetarul Scarisoara,sau imediat dupa Campeni ,se poate merge la stanga pe DJ 762,la Vidra,AVram Iancu,drumul fiind bun
Daca tot sunteti in zona puteti da o fuga si la Rosia Montana
SI pt ca  se apropie "Sarbatoarea Narciselor" de la Negrileasa(peste 2 saptamani) va recomand sa mergeti si acolo,pe DN 74 si apoi pe DJ 107I,drumul fiind asfaltat,mai putin ultimii km,dar acolo e pietruit si se parcurge de orice auto,pana aproape de rezervatia naturala
Cam atat pt azi!Va urma! :)
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

bogdymol

#6
A aparut pe net si prima filmare cu drumul care l-am amintit eu in prima mea postare din acest thread:

http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=43718938

@ionut: te rog sa pui tu clipul direct pe forum, iar apoi sa-mi trimiti un mesaj sau sa scrii undeva de unde iei codul pentru vimeo.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Va spuneam mai sus de DJ707C + DJ708. Daca aveti drum pe acolo merita incercat!

Drumul judetean 707C si 708 Julita - Madrigesti care face legatura intre valea Muresului si valea Crisului in judetul Arad a fost reabilitat recent de catre Consiliul Judetean Arad. Inainte era un drum forestier accesibil doar tractoarelor. Drumul scurteaza cu cateva zeci de km distanta intre valea Muresului si valea Crisului.
harta: http://goo.gl/maps/Fo20

http://www.youtube.com/v/mJgS4ZcM7dU
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MHN

Multam bogdymol. Vreau sa incerc acest traseu in august.
Cred ca-mi va scurta itinerariul obisnuit (TM-Vascau prin Ineu) cu aprox 25 de km.

bogdymol

Ai putea merge pe traseul TM - Lipova - Julita - Madrigesti - Gurahont - Varfurile - Vascau. Te anunt doar ca pe tronsonul filmat de mine in unele locuri vei merge in viteza 2 cu 30-40 km/h. Pe filmare nu se vede atat de bine, dar unele curbe sunt cu raza foarte mica si in plus si declivitatea e mare (ajunge pana la 17% daca nu ma insel, ceea ce e foarte mult).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut


bogdymol

Eu ii propusesem traseul TM - Lipova - Julita - Madrigesti - Gurahont - Varfurile - Vascau special lui MHN pentru ca avea de mers de la TM la Vascau si putea include pe traseul sau si drumul propus de mine. Partea cu "drum de vacanta" e doar Julita - Madrigesti, cea filmata de mine.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

Multumesc bogdy pentru aceasta frumoasa descoperire. Daca am timp, as ajunge pe acolo... Absolut superb! Avem o tara frumoasa!

MRS

Weekend-ul asta am preferat sa stau la racoare :p, la un moment dat am avut si:

destul de placut, nu? :)
Traseul a fost: BUCURESTI - RAMNICU VALCEA - HOREZU - COSTESTI - POLOVRAGI - NOVACI - RANCA - OBARSIA LOTRULUI - LACUL OASA - LACUL TAU - DOBRA - JINA - POIANA SIBULUI - SALISTE - SIBIEL - OCNA SIBIULUI - SIBIU
Cateva imagini mai jos dar si aici:














A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

BoGDaN

o parere personala: Dupa Ranca incepe Transalpina. Nu imi place Ranca pentru cromatica cladirilor! Una roz, una verde, una mov  :D