Author Topic: [TM] Centura alternativa a Timisoarei  (Read 924 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

elphax

• Senior
[TM] Centura alternativa a Timisoarei
« on: July 20, 2017, 11:35:50 AM »
Este un proiect mai vechi, s-au facut in trecut diverse lucrari, se avanseaza cu pasi mici. Lucrarile au mers in paralel cu alte proiecte de centura, autostrada spre Belgrad, drum legatura nou spre autostrada etc
Majoritatea drumurilor nu permit accesul traficului greu dar mai sunt incalcari de reguli, mai vezi din cand in cand cate un TIR. Lucrarile nu sunt foarte complexe dar ajuta mult micul trafic auto

DC 46 Sacalaz - Dudesti Noi (intersectia DN 6) a fost transformat in drum judetean cu indicativul DJ591C si a fost introdus pe lista de investitii a CJT pe 2017, recent s-a aprobat la finantare prin PNDL2 ( inca este galben pe aceasta poza)

Portiunea Mosnita Noua - Bucovat - Remetea este foarte folosita de cei care merg spre Lugoj sau spre A1 . La fel si portiunea care trece prin Dudestii Noi, practic leaga soseaua care merge la Arad cu cea care merge la Cenad.

Voi mai posta noutati cand apar
mii de hectare de padure taiate ilegal dar nu putem amenaja cateva partii de ski pentru ca nu putem taia cativa copaci?

Lvs_tm

• Officer
Re: [TM] Centura alternativa a Timisoarei
« Reply #1 on: July 24, 2017, 11:07:00 AM »
Personal, ma ajuta extraordinar de mult aceasta varianta, desi e cam ingust drumul, dar plecand din zona de S, Soarelui, spre A1, Remetea, salvez destul timp si nervi.

elphax

• Senior
Re: [TM] Centura alternativa a Timisoarei
« Reply #2 on: September 21, 2017, 05:08:38 PM »
CJT a votat azi (abia) trecerea DC46 in subordinea sa ca si DJ

„Majoritatea proiectelor pe care le-am avut pe ordinea de zi au fost pe clarificarea situatiei din punct de vedere patrimonial a drumurilor judetene si comunale pe care le-am preluat de la nivel de comuna la nivel de judet si care sunt prinse ca si finantare pe Programul National de Dezvoltare Locala II. Cred ca acum, cu acest vot in Consiliu, documentatia este completa si se va transmite Ministerului pentru semnarea contractului de finantare„ a spus presedintele Consiliului Judetean Timis, Calin Dobra.

sursa
mii de hectare de padure taiate ilegal dar nu putem amenaja cateva partii de ski pentru ca nu putem taia cativa copaci?