[IS] Ce-am mai vazut din mers in Iasi

Started by valexandru, April 29, 2012, 02:33:01 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

valexandru

Traseul utilizat a fost aproximativ asta. Cam tot Iasi-ul era si este inca in lucru. Este un oras imens, frumos. Imi pare rau ca nu am facut mai multe poze. Daca ati fi vazut zona industriala din Iasi cat de mare e, v-ati fi speriat, asa cum m-am speriat si eu trecand noaptea pe langa el.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

Si era sa uit de un bonus:
Candelabrul din Universitatea de Agronomie de pe Dealul Copou:

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Merci de poze, Alex! Da, un oras foarte frumos si mare (nu mi se pare imens fiind din capitala), cu multe cladiri frumoase si foarte primitor. De fiecare data m-am simtit foarte bine in Iasi.

valexandru

#18
Aici vom pune stiri si poze despre Centrul Palas din Iasi.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

Despre Centrul Palas din Iasi:
Quote
Situat în centrul istoric, în apropierea Palatului Culturii, ansamblul urbanistic PALAS va fi un oraş în miniatură, unde oamenii vor locui şi munci, vor face cumpărături, se vor distra sau recreea în mijlocul naturii. Axat pe conceptul ,,lifestyle center", PALAS integrează în acest complex unic spaţii comerciale, hoteliere, birouri clasa A, apartamente, parcare subterană de aproximativ 2.500 locuri şi un perimetru de entertainment, toate pe o suprafaţă construită de peste 320.000 mp.

PALAS reprezintă o premieră, atât în România, cât şi pentru portofoliul imobiliar al companiei IULIUS GROUP, fiind cea mai mare investiţie privată realizată vreodată în zona Moldovei, cu un total care depăşeşte 260 milioane euro.

Ansamblul va fi inaugurat în data de 31 mai 2012.
sursa: http://www.palasiasi.ro/
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

O stire ceva mai veche din noiembrie 2011:
Quote
Constructorii ansamblului urbanistic Palas vor finaliza lucrările începute acum trei ani abia în aprilie 2012, chiar dacă au anunţat iniţial că proiectul va fi inaugurat în această lună.

Cu două hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile care au declarat ilegal şantierul din spatele Palatului Culturii, milioanarul Iulian Dascălu a declarat joi că nu are niciun motiv să oprească lucrările. ,,Nu am anunţat un termen de inaugurare până acum. Au fost unele întârzieri din cauza cercetărilor arheologice. Acum vă putem spune că în aprilie 2012 va fi inaugurarea la Palas", a spus Dascălu.

De 7 ori mai puţine apartamente

Ieşenii vor putea vizita în cadrul ansamblului un parc de 5 hectare, o stradă comoecială cu branduri vestite la nivel internaţional, o parcare subterană, un teatru de vară, cinema în aer liber, carusel veneţian pentru copii, un lac cu foişor pentru ceremonii, un patinoar sezonier şi un traseu arheologic stabilit de Academia Română.
sursa: adevarul.ro
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

MRS

Complexul creat la Iasi este cu 2 clase peste tot ce exista in Romania in acest moment:





:cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS

Lucrari de aducere in secolul 21 a raului Bahlui --- Iasi


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

stelian222

#24
Quote from: Mrs on July 09, 2012, 03:11:56 PM
Complexul creat la Iasi este cu 2 clase peste tot ce exista in Romania in acest moment:


Iti dau dreptate, trebuia sa pui mai multe poze, am sa pun eu un link de pe youtube sa se convinga oamenii ca e chiar asa cum zici si tu http://www.youtube.com/v/WCDGKAeAWVY

bogdymol

Felicitări Iași pentru zona Palas! Am ajuns acolo pentru prima data acum o saptamana si pot spune ca arata foarte bine!







Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Goldmund

#27
bogdymol,
splendide fotografii.
Ceva noutati la acest proiect "Palas"? Parca mai erau cateva cladiri iinteresante in constructie...


mocris

daca ar termina si de renovat bucata aia din Palatul Culturii care e cu schele pe ea de cand s-a deschis Palas, ar fi perfect..
Oricum, au facut o treaba buna acolo...vara e o placere sa mergi in gradina aia...