Hărțile PUM/API și tehnici cartografice

Started by cristi5, July 11, 2017, 10:02:53 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pentium10

#45
nu stiu clar aceste detalii, de la altii ar trebui sa le obtii
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

KenyaSong

Quote from: cristi5 on December 12, 2017, 11:12:32 AM
Unde e culoarul expropriat fata de traseul din OSM? Totul devine "in constructie" sau sunt parti care raman portocalii? Multumesc!
Cred ca e vorba despre asta, dar din pacate nu prea stiu cum se numeroteaza kilometrii astia, poate ne ajuta NGC?

Quote
PS: trebuie sa revin sa actualizez harta, ma ajuta si AlexAllex. Vreau sa fac cumva sa poata actualiza si cei care nu stiu OSM
O sa incerc sa ma implic si eu, mi se pare interesant


NGC

In ce sens "cum se numeroteaza"? Din ce directie?
Alta intrebare? :D

cristi5

Muzeele nu se vedeau corect pe harta, acum se vad.



Pe OSM puteti seta:
start_date pe data terminarii lucrarilor
opening_date pe data deschiderii traficului

Anul ajunge daca nu stiti data exacta.


Powered by API/PUM imgur uploader

cristi5

Quote from: NGC on December 12, 2017, 10:51:24 PM
In ce sens "cum se numeroteaza"? Din ce directie?
Alta intrebare? :D

1) se poate confirma ca exista AC pe coridorul expropriat initial, pe toate loturile CampiaTurzii-TgMures?

2) ce noduri prevad lucrari in afara acestui coridor? Pozitia exacta o mai putem ajusta, deocamdata e bine de stiut cam unde.  Vezi Alba Nord si Sud

3) care e stadiul lucrarilor in procente pe loturile care au primit AC recent?

Multumesc!

KenyaSong

Quote from: NGC on December 12, 2017, 10:51:24 PM
In ce sens "cum se numeroteaza"? Din ce directie?
Alta intrebare? :D

:) Adica nu stiu in ce documente pot gasi locatia kilometrului 0 al fiecarui lot (latitudine si longitudine?), astfel incat sa calculez ce zona acopera autorizatia.

(Scuze pentru intrebarea probabil stupida, sunt complet amator in domeniile legislativ si al constructiilor.)

NGC

#51
@cristi5

1. Din ce stiu eu, raspunsul este afirmativ. Mai verific maine si revin daca e necesar.
2. Trebuie sa verific. Voi reveni daca nu raspunde altcineva intre timp.
3. Vezi in situatia publicata de CNAIR. Eventual mai putem ruga vrabiutele sa confirme.

NGC

#52
Quote from: KenyaSong on December 13, 2017, 08:01:02 PM
:) Adica nu stiu in ce documente pot gasi locatia kilometrului 0 al fiecarui lot (latitudine si longitudine?), astfel incat sa calculez ce zona acopera autorizatia.

La ora actuala cel mai simplu este sa te uiti in acordul de mediu care a iesit luna trecuta. Nu ai coordonatele GPS, dar ai localizarea aproximativa.

Sau arunci o privire peste ghidul solicitantului de informatii de aici si intrebi direct la CNAIR si ceri coordonatele exacte. ;)
Precis se vor bucura si ei ca ii baga cineva in seama de Sarbatori. :lol:

Allex

Quote from: cristi5 on December 16, 2017, 11:17:02 AM
Orice minune tine 3 zile. Imaginile satelit SENTINEL au disparut de pe Inspectorul Padurii. Liber la defrisat, bucuria drujbelor!

Daca stiti imagini de satelit care se actualizeaza mai frecvent decat Google sau Bing, va rog sa le puneti pe topicul de harti! Sunt foarte utile pentru calibrat planse de proiect si urmarit progresul de ansamblu al proiectelor.

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=836

Mutlumesc!

Eu folosesc https://eos.com/landviewer/ si selectez satelitii/perioada care ma intereseaza. Partea nasoala e ca ai maxim 10 vizualizari din satelit/zi. Legat de folosit imaginile la calibrat planse, era un tutorial prin parcare parca, eu il folosesc si acum. Daca il gasesc o sa il pun aici (Tutorialul).
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

cristi5

#54
Pentru a incarca rapid in JOSM toate relatiile diferitelor loturi de autostrada si centuri (si in curand sper CF), descarcati intai acest fisier:

http://cristi.dtdns.net/maps/proiecteinfrastructura.osm (3+ MB)

apoi in JOSM File/Open si alegeti fisierul.

Toate relatiile vor fi incarcate automat. Apoi File/Update data, pt actualizarea din OSM a datelor.

Apoi ca de obicei, pe o relatie "select members" si se pot seta tag-uri pentru toti membri deodata.

Voi incerca sa mentin fisierul actualizat, pe masura ce apar relatii noi etc.

Ionut

Ai actualizat harta proiectelor cu datele din tabelul cu autostrazi? Ai pus si segmentele cu AC? :D

cristi5

Quote from: Ionut on January 01, 2018, 10:39:31 AM
Ai actualizat harta proiectelor cu datele din tabelul cu autostrazi? Ai pus si segmentele cu AC? :D

da, vezi in parcare.

Allex

@Cristi5, pentru Centura Bacau incarca relatia asta -> http://www.openstreetmap.org/relation/3423063. Contine ambele cai de rulare pe partea cu A7.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

cristi5

relatia nu are niciun tag care indica ca e in constructie si pare identica cu asta:
http://www.openstreetmap.org/relation/7397625

Pe de alta parte JOSM da warning la tag-urile relatiilor create de mine ca fiind in constructie. Nu stiu exact cum e corect... Dar vreau sa indicam cumva constructia ca sa putem gasi automat relatiile pt harta.



Allex

Am observat si eu ca sunt aproape identice, cea pusa de tine totusi e incompleta. Legat de warning, probabil nu ii convine JOSM-ului ca apare "construction" la tag si pe cale si pe relatie. Nu e suficient numai pe cale?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova