[CJ] Drum legatura Autostrada A3-DN1 zona Tureni

Started by kernell, June 11, 2017, 06:20:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Daniel_I

Acum ca stim ca sunt sanse reale sa se dea in folosinta la sfarsitul anului 2017 cele doua loturi 3 si 4 din A10, importanta terminarii cat mai repede a acestui drum de legatura intre A3 si E81 e si mai mare.
Legatura Sebes Cluj s-ar face foarte repede si foarte lejer. Localitatea Turda reprezinta o gatuire foarte mare a traficului din A10 spre Cluj.
On The Road

nicolaem

bun, deci avem SF finalizat, va trebui "doar" licitat.

alexV

cred ca voi avea niste vesti luni. apoi va zic si experienta interactiunii cu drdp :)

ciprebbe

stai ca acu se chinuie si cu sursa de finantare.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alexV


alexV

Am prmit raspunsulde la DRPD Cluj, este de actualitate.




TibiV

Ce tare este formularea asta:
"Documentatia este in faza de demarare a procedurii de promovare in vederea obtinerii avizului Consiliului Interministerial..."

Da...
Iar avizul ala sta la baza temeliei fundamentului... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexV

Mai, s-au straduit. In formulare am cerut calendar realist, dand contra exemplu o declaratie publica a directorului lor, cu termene fanteziste depasite.

Una peste alta, daca in 2018 lanseaza licitatia apai numai in 2019 va fi gata, caz optimist.

voyageros

#23
nu vreau sa stric logica discutiei dar vin si eu si dau cu bata-n balta si va intreb...mai stie cineva...ceva...despre legatura A3- Tureni?

alexV

Quote from: voyageros on August 07, 2017, 06:11:26 PM
mai stie cineva...ceva...despre legatura A3- Tureni?

Conform calendarului primit de la DRDP Cluj, in iulie-august 2017 suntem in perioada de "promovare spre avizare aprobare prin HG a indicatorilor tehnico-economici"

Acuma, studiu de fezabilitate avem. Ca sa lanseze licitatia de construire trebuie asigurata finantarea. Ei vor finantare abia in bugetu din 2018. Pana atunci n-o sa miste nimic. Probabil va fi design and build, constructorul optimizand viaductul la un tub metalic. :)

Daca in 2018 lanseaza licitatia, finalizarea va fi in 2019.

voyageros

Tulai Doamne astia-s bolunzi??? :( :(
Speram sa vad macar o lopata anul asta...asa...nimic...2019?? vai steaua noastra
Ms de rapuns, ma inclin

dragos76

Dar nu înțeleg, dacă se asigură finanțare din bugetul pe 2018, de ce nu se poate demara anul ăsta licitația, să se treacă toate etapele cu contestații etc, care clar se vor prelungi până în 2018.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Bogdan_Cluj

#28
Am dat azi o tura de bicicleta pe noul drum asfaltat (cu mici portiuni inca in lucru) Lita - Turda si m-am oprit sa fac si niste poze la supratraversarea peste A3 de langa cariera Sandulesti - viitorul nod pe A3 (harta aici)

In primul rand pun o harta ca sa avem cateva puncte de reper:


Bun, primele poze sunt de pe partea sudica a autostrazii, si anume de la pozitiile de pe harta marcata cu Ax:
(pozitiile sunt aproximative, nu sunt 100% exacte)
A1 spre supratraversare:


A1 spre deal (180 grade fata de poza precedenta):


A2 spre Gilau:


A3 spre Gilau:


A3 spre deal:




Da, stiu, am uitat sa fac poza de la A3 spre Turda

Si trecem acum pe partea cealalta a autostrazii, spre Tureni si facem poze de la pozitiile marcate cu Bx:
B1 inapoi spre deal:


B2 spre Gilau:


B3 spre Turda:


B1 spre Turda:


B1 spre Tureni:




B1 spre Gilau:


Lucrare "finalizata" la supratraversare:


Si revenim pe partea cu dealul in pozitiile marcate cu Cx:
C1 spre Gilau/Petrestii de Jos:


C2 spre Turda/Sandulesti:


C3 spre autostrada, spre Gilau:


Nu stiam din cap designul nodului, poate faceam altfel pozele...