[CJ] Drum legatura Autostrada A3-DN1 zona Tureni

Started by kernell, June 11, 2017, 06:20:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kernell

Sunt ceva informatii noi legate de drumul de legatura A3 - martinesti ?
Va fi dezastru prin orasul Turda dupa deschiderea tronsoanelor din A10 ....

alexV

Quote from: kernell on June 11, 2017, 06:20:46 PM
Sunt ceva informatii noi legate de drumul de legatura A3 - martinesti ?

Consiliu Local al comunei Tureni - pe teritoriul careia va fi construit drumul de legatura - a ACORDAT AVIZUL in 18 mai anul asta. Vezi hotararea
DRDP Cluj nu mi-a raspuns unei interpelari din aprilie in termenul legal, azi am trimis din nou intrebari despre stadiul actual.

disney

Nu te da batut, sint obligati sa raspunda. Trimite reclamatie administrativa.
La mine a trebuit 2 reclamatii administrative si un raspuns inca il astept asa ca le trimit acum a treia reclamatie administrativa.

cristi5

@kernell
De unde va veni acel trafic care va bloca Turda? Crezi ca va atrage A10 lot 3 si 4 trafic care inainte folosea alte rute spre sud?

Sau te referi la traficul care vine de pe A10 spre Cluj? La deschiderea loturilor 3 si 4 va fi trafic cam cat pe DN1 pt ca de-acolo va veni, acolo e gatuitura... Poate, dimpotriva, unii clujeni (nu din Zorilor) care o luau prin Turda vor continua pe A3 din inertie...

Cand A10 va fi complet, da, se poate aduna trafic mai mare decat al unui DN de la Sibiu, Deva, Hunedoara, Sebes, etc. Poate pana atunci liciteaza Tureni... si trec contestatiile...

Ionut

Despre conexiunea A3-DN1 in zona localitatii Tureni vorbim aici pe acest thread nou, pentru a elibera thread-ul A3.

Bogdan_Cluj

#5
BUN, acum nu mai exista aceasta piedica, care sunt pasii si niste timpi rezonabili pentru ei?
Licitatie pt proiectare si executie?
Finantare defapt prima data, nu? Si exista finantare in era "guernul Dragnea nr. 2"?
Avem sanse sa se apuce de lucru efectiv anul viitor?
Car ar dura realizarea fizica pentru acest drum? Realistic vorbind.

LE: sau contractul existent se "reactiveaza" si se poate intra in teren?

NGC


Bogdan_Cluj

Nu stiu ... dar din ce am inteles eu din toata discutia asta, este ca ca cei de la Consiliul Tureni nu au aprobat "ceva". Acum ce era acel "ceva" .... ramane de vazut. Era SF, era proiectare, era proiectare+executie, etc.

ciprebbe

Au aprobat in 18 mai cei de la Tureni.
Cred ca prin DRDP e agatat proiectul.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Era avizul primariei necesar conform certificatului de urbanism, era ultimul aviz necesar cu exceptia acordului de mediu. E bine dacă doamna Mănăilă a dat avizul, avuseseră loc discuții interminabile și anul trecut, durere mare cu bordurile alea în Tureni și Mărtinești...

NGC

Vezi documentul din mesajul lui alexV de mai sus.

ciprebbe

^
QuoteCONSILIUL LOCAL AL COMUNEI TURENI adoptă prezenta
HOTĂRÂRE
Art. 1. Se acorda avizul pentru proiectul ,, Drum de legatura intre Autostrada A3 si DN 1 (zona loc.
Martinesti)"
Art. 2. Se menţin cerinţele din H.C.L. 80 / 2016, acestea fiind luate în considerare la faza de proiect
tehnic, excepţie făcând punctul 2 din H.C.L. 80/2016 privind nodul de legătură din extravilanul localităţii, zona
Bugleş, acesta fiind acceptat aşa cum este proiectat în Studiu de Fezabilitate.
Art. 3. Cu aducerea la îndeplinire a prevederilor prezentei hotărâri se încredinţează Primarul comunei
Tureni şi compartimentul constatare impunere din cadrul instituţiei.
Art. 4. Prin grija secretarului comunei Tureni prezenta hotărâre se comunică comunică în termenul
prevăzut de lege către :
- Instituţia Prefectului Judeţului Cluj,
- Primarul comunei Tureni ,
- Compartimentului de specialitate
- Publicat pe site-ul Comunei Tureni
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Da, știu ce am zis. Ca să fiu mai explicit: e durere mare în Tureni și Mărtinești cu bordurile puse pe zona mediană, drept consecință, avizul pentru drumul de legătură a venit extrem de greu  :D.

yetiman

Horatiu, in Martinesti nu stiu sa fie borduri in mijloc. E singura localitate care a "scapat".

Iar la faza asta, cu scuzele de rigoare, au fost fraieri. Tocmai drumul de legatura ar scoate traficul greu si mult din Tureni, iar atunci bordura de pe mijloc n-ar mai fi  asa problematica. (nici n-ar mai avea rost, probabil)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

^
Da, am greșit eu, vroiam să zic Vâlcele în loc de Mărtinești. Logica ta am repetat-o și noi, dar se pare că pentru unii nu funcționează așa ceva, ci "M-a făcut CNAIR o dată, acum e rândul meu".