[NT] Centura Roman

Started by tom_sawyer, April 21, 2023, 10:30:42 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom_sawyer

Traseu:
http://primariaroman.ro/wp-content/uploads/ConsLoc/HCL/2010/135%20ANX%202010-10%20traseu%20varanta%20ocolire.pdf

09/03/2020

Venit în vizită la Neamț, Lucian Bode, ministrul Transporturilor, a explicat că varianta ocolitoare a municipiului Roman este un proiect care va fi reluat. Anul acesta ar urma să se realizeze studiul de fezabilitate și proiectul tehnic.

    "Avem un studiu de fezabilitate și un proiect de execuție pentru varianta ocolitoare Roman, cei aproximativ 15 km. Este o documentație care trebuie revizuită, este din 2010, valoare ei este aproximativ 330 milioane de lei. În condițiile în care legislația se modifică în sensul în care eu am vorbit ( posibilitatea ca autoritățile locale să devină eligibile în a-și finanța obiectivele de infrastructură mare cu bani europeni) să vedem dacă autoritățile locale au un culoar mai bun de finanțare din fonduri europene a acestui obiectiv. Există posibilitatea să rămână o parte din bani pe anumite axe din acest exercițiu financiar necheltuiți și să avem un buget posibil pentru finanțarea unor astfel de obiective. Vreau să fim pregătiți cu o documentație matură, actualizată. Azi, când vorbim, Romanul nu are o sursă de finanțare, de aceea revizuirea documentației este necesară în a accesa, fie prin Compania Națională de Drumuri, fie prin autoritățile locale, cu fonduri europene. Nu putem finanța de la fondul de stat acest obiectiv." Lucian Bode, ministrul Transporturilor

Povestea începe în aprilie 2009, când autoritățile centrale – respectiv fosta CNADNR, actuala CNAIR – au semnat un contract de finanțare a lucrărilor de proiectare a unei variante ocolitoare pentru municipiul Roman, prin partea de vest. Traseul agreat atunci era Secuieni – Trifești – Horia – Cordun – Săbăoani. Asocierea S.C. Tractebel Engineering S.A. & Expert Proiect 2002 S.R.L. a realizat un studiu de fezabilitate, aprobat în 2 august 2010 de Consiliul Local Roman.

inroman.ro

danpandrea

M-am uitat pe propunerea de traseu, apoi am pus-o peste A7. Numai mie mi se pare inutilă?


ionutpunctro

Nu stiu cand a fost desenat acest traseu insa asta ne cam spune totul. Pe acest desen autostrada se termina direct in V.O.



Ar fi chiar culmea sa continue cu acest proiect fara sa il adapteze la traseul actual al A7.

mirceaeliade

daca tot sunt bani de aruncat, macar sa deseneze ceva prin dreapta orasului, nu pe aceiasi parte cu autostrada......