Distractie maxima cu perle si ineptii

Started by Ionut, May 12, 2017, 10:39:00 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Deja s-a ajuns la un nivel greu de suportat in ceea ce priveste manipularea, ineptiile debitate de diverse "autoritati" si perlele (intentionate si ne-intentionate) scoase pe gura in diverse situatii despre proiectele majore de infrastructura.

Chiar daca sunt constient ca va fi un thread greu de moderat si care poate aluneca aiurea in discutii, imi asum riscul asta pentru ca e nevoie de un loc unde membrii mai noi si cei care nu sunt atat de bine informati sa inteleaga aceste perle si ineptii.

Deci va rog tineti un limbaj decent, cat se poate de respectuos dar puteti glumi sau face misto in acelasi timp... pentru ca nu poti sa faci altceva cand vine vorba de ineptii si perle.




Colectia de perle si ineptii:
1. "regim de autostrada" (inventie Emil Boc, despre DNCB si alte investitii care n-au nicio treaba cu autostrazile)
2. "drum de mare viteza" (inventie a presei si preluata de autoritati, sintagma folosita pentru a descrie ce-ti convine)

Ionut

^ Am pus eu doua. Va invit pe voi sa enumerati altele.

davyl

#2
Multumim de thread ionut.

Deja ma lasase cu gura cascata sintagma regim de autostrada la vremea respectiva, insa acum cea cu drum de mare viteza intrece orice imaginatie.  :lol:

Am un prieten care zice tot timpul: mama prostilor e insarcinata tot timpul... :-[

Cateodata chiar nu inteleg de ce ne face placere sa inventam astfel de expresii inutile...

Vorba unui mare clasic (nu dau nume doar ca sa fie recunoscut): "insirand cuvinte goale, ce din coada au sa sune..."

Curat murdar! vorba lui Caragiale...  :lol:

chr

3. Autostrada fazata
Pana aici nu e nici o perla, daca consideram faza intermediara "half profile" totul e in regula.
Ineptia apare cand vrem ca faza intermediara sa fie Drum Expres.

4. Viteza maxima pe drumurile expres este de 120 km/h, prima atestare am remarcat-o la Rus.

bogdymol

Thread pentru bancuri nu exista, asa ca las asta aici:

Quote from: directorul Aeroportului Internaţional Cluj, David Ciceo[...]vom avea zboruri directe Cluj-New York pentru că avem potenţial suficient. Doar pista ne împiedică, potenţial avem.

[...]

estimez că în 5-6 ani vom avea zboruri directe Cluj-New York [...]
articolul complet pe digi24
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

TibiV

 :lol: :lol: :lol:

Tocmai ce ne-a facut Ionut thread separat de "Distractie maxima cu perle si ineptii"...
Aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=815.0

Pentru ca nu avem pe forum emoticonul asta, l-am "importat". Sper "sa tina"...


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Asta e ca declaratia aia a lui Tise parca tot legata de CLJ cum ca ar face vreo 10 piste in viitor.

andrei@buc

Quote from: Ionut on May 12, 2017, 10:39:00 AM
2. "drum de mare viteza" (inventie a presei si preluata de autoritati, sintagma folosita pentru a descrie ce-ti convine)

aici am o nelamurire: care este problema cu "drum de mare viteza"? inteleg ca exista normativ care clasifica (autostrada, expres sau dn in ro, highway si freeway, motorway etc) dar atunci cand te apuci sa studiezi fezabilitatea unei investitii nu ai de unde sa stii ce o sa iasa din masuratori. poate iti iese drum cu Vmax de 130km/h, dar poate sa iti iasa la 110 sau chiar 100 dar fara intersectii si fara sa treaca prin sate. cum descrii faptul ca vrei sa obtii o sosea cu viteza medie mai buna decat pe dn-ul care trece din comuna in comuna dar inca nu stii ce tip de investitie are sens?

NGC

Exista viteza de proiectare si viteza cu care se poate circula legal. Sunt 2 lucruri diferite.

dr4qul4

Exista doar tren de mare viteza :))
Nu inteleg cum poate un drum expres, pe care v max este de 110 sa fie de mare viteza, si un drum national european cu v max = 100 kmh, sa fie de medie?! viteza.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

andrei@buc

Quote from: NGC20 on May 23, 2017, 02:54:45 PM
Exista viteza de proiectare si viteza cu care se poate circula legal. Sunt 2 lucruri diferite.
corect, exprimare defectuoasa.
cand locuiam in romania faceam bucuresti-iasi in vreo 6 ore de condus efectiv,adica o viteza medie usor sub 70km/h. o viteza insuficienta, vrem ceva mai mult. cum denumim ce cautam? ca poate sa rezulte din calcule ca trebuie o autostrada, poate sa rezulte ceva mai putin. poate iese ca merita investit mai putin si obtinem o viteza medie de 95km/h. daca te apuci sa "cauti" stiind ca la final iese autostrada, restrangi spatiul solutiilor artificial doar pentru ca se decide politic rezultatul.

chr

Quote from: dr4qul4 on May 23, 2017, 06:38:27 PM
Exista doar tren de mare viteza :))
Nu inteleg cum poate un drum expres, pe care v max este de 110 sa fie de mare viteza, si un drum national european cu v max = 100 kmh, sa fie de medie?! viteza.
Pe asta de unde ai scos-o?
In legislatia romaneasca, drumul expres are aceeasi viteza maxima cu drumul european, 100 km/h.

BIGRED1984

Quote from: davyl on May 12, 2017, 12:15:22 PM
Vorba unui mare clasic (nu dau nume doar ca sa fie recunoscut): "insirand cuvinte goale, ce din coada au sa sune..."

Curat murdar! vorba lui Caragiale...  :lol:
Adica vrei sa zici ca un clasic ar fi mai repede recunoscut decat celalalt ?
Sau ca I.L. Caragiale nu e clasic ?  8)

rizzuh

#13
Quote from: chr on May 24, 2017, 04:36:13 PM
Pe asta de unde ai scos-o?
In legislatia romaneasca, drumul expres are aceeasi viteza maxima cu drumul european, 100 km/h.

Viteza de proiectare pt. DX este de 120 km/h la campie, 100 km/h in zona de ses deal si 80 km/h la munte. Nu are nicio treaba cu viteza maxima stabilita de codul rutier (aia se poate schimba, mai intai sa avem un DX in constructie, altfel n-are niciun rost).

Sursa: http://necenzuratmm.ro/administratie/45359-analiza-in-romania-pe-drumuri-expres-viteza-maxima-legala-este-de-100-km-h.html
(nu stiu cat de corecta este postarea, unele lucruri cred ca-s gresite din ce am citit pe forum, dar nu stiu care este normativul care defineste vitezele de proiectare, razele de curbura, pantele unui DX)

TibiV

Quote from: rizzuh on May 25, 2017, 01:26:33 PM
Viteza de proiectare pt. DX este de 120 km/h la campie, 100 km/h in zona de ses si 80 km/h la munte.
Care este diferenta intre campie si ses ?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)