News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

north

Numa un pic corectez aici :troll:

Quote from: pasadia on November 19, 2014, 03:09:49 PM

2. portiunea Comarnic - Predeal - Brasov are foarte putine zone pe care e permisa depasirea
- se poate depăși și în Comarnic nord destul de binișor
- cele 2 zone cu 2 benzi pe urcarea spre Posada, de fapt sunt trei
- mai sunt încă două mici zone de depășire (erau trei, dar cea dintre mânăstire și cimitir au lichidat-o nu de mult timp), plus pe intrarea în Sinaia încă două zone
- zona cu 2 benzi de la intrarea in (de fapt din) Sinaia,
- o bucată ridicol de scurtă chiar după ce intri pe centura Sinaia (pe asta chiar nu țin minte să o fi folosit)
- zona (sunt trei) cu depasirea permisa de pe centura Sinaia dupa ce s-a trecut de Valea Pelesului,
- zona scurta de la isirea din Sinaia (care este destul de lungă..., plus că de fapt sunt două dacă numărăm separat zona cu bandă de urcare de la Lukoil), zona dintre Busteni si Azuga (dar și în Bușteni la ieșire, precum și o mică bucățică după intrarea în Azuga)
- zona de la intrarea in jud. Brasov, cam pana in dreptul OMV-ului de pe stanga in sensul spre Brasov (de fapt este și chiar până la curba stânga de înscriere pe viaduct)
- zona de la intrarea (intrarea este la lim. PH/BV) in Predeal, dupa intersectia cu DN73A
- ieșirea din Predeal chiar după curba strânsă dreapta, unde pe porțiunea cu trei benzi este permisă depășirea și pe sensul București - Brașov)
- cateva zone pe valea Timisului, favorizate oarecum si de acostamentul mai mare de pe sensul spre Brasov
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

pasadia

Daca tot pui un zambet malefic, imi permit sa continui comentariu pe aceeasi nota:

- da, se poate depasi in nordul Comarnic-ului, dar risti sa depasesti totodata si viteza legala. Si e pus un radar fix acolo de care ma cam feresc (chit ca nu sunt convins ca functioneaza)
- ok, sunt 3 pe urcarea spre Posada, a treia fiind de fapt dupa iesirea din Posada. Insa pe aceasta din urma, nemafiind panta, de obicei nu prea se depaseste decat daca chiar ai in fata un vehicul lent (dube supra-incarcate, Dacii de prin 1960, etc...)
- acele portiuni de "depasire permisa" dintre Posada si Sinaia sunt, din punctul meu de vedere, inutilizabile. Sunt prea scurte si sunt folositoare doar pentru motociclisti. Singura utila e pe sens invers, spre Bucuresti, chiar la inceputul urcarii pe versantul estic al vaii - deseori prind acolo soferi care uita sa reduca treapta de viteza si merg mai incet pe urcare, insa nu tot timpul prind liber din fata.
- la intrarea pe centura Sinaia nu am depasit niciodata; la fel, mult prea rar am putut folosi bucata de 2 benzi de la Lukoil Sinaia sau portiunea cu depasirea permisa de la iesirea din Busteni.
- dupa gara, pe centura Sinaia, or fi 3 portiuni, caci sunt delimitate de scurte zone cu banda continua pentru a bloca depasirile in dreptul intersectiilor. In privinta asta e memorabil acest film - http://www.trafictube.ro/concurs-accident-zoso/
- ma amuza cei care insista sa depaseasca dupa iesirea din Azuga, acea portiune cu multe curbe pe care e linie continua si care deseori e supravegheata de Politie.
- iar depasirile pe inceputul coborarii dinspre Predeal nu le-as recomanda pe orice vreme si oricarui sofer. Am avut ocazia sa vad acolo cateva depasiri executate la limita.

ps: adevarul e ca am ajuns sa cunosc drumul asta mult prea bine, cred ca i-as putea descrie fara probleme fiecare kilometru in parte. Curba Huidu am parcurs-o inclusiv cu 12 ore inainte de celebru accident (si deci am avut ocazia sa vad cum linia intrerupta a devenit continua in cateva zile). Totodata utarea limitei municipiului Brasov m-a amuzat totdeauna, geniala idee. ;)


north

Quote from: pasadia on November 20, 2014, 09:55:14 AM
Daca tot pui un zambet malefic

Nu era zâmbet malefic, era indicator de presemnalizare de trolling  :lol:

Quote from: pasadia on November 20, 2014, 09:55:14 AM
- da, se poate depasi in nordul Comarnic-ului, dar risti sa depasesti totodata si viteza legala. Si e pus un radar fix acolo de care ma cam feresc (chit ca nu sunt convins ca functioneaza)

Funcționează, funcționează. Eu însumi am primit răvaș de la IPJ Prahova anul acesta.

Quote from: pasadia on November 20, 2014, 09:55:14 AM
- ma amuza cei care insista sa depaseasca dupa iesirea din Azuga, acea portiune cu multe curbe pe care e linie continua si care deseori e supravegheata de Politie.

Totdeauna mă întreb dacă fac și ei vânzare la ăia cu mierea.

Quote from: pasadia on November 20, 2014, 09:55:14 AM
Totodata mutarea limitei municipiului Brasov m-a amuzat totdeauna, geniala idee. ;)

Da... dar a fost pusă-n umbră de genialitatea 60-ului din Pădurea Bogății.
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

Ionut

Baieti, deviem de la topic. :)
Pentru siguranta traficului avem topic dedicat.
:cheers:

sebba

stie cineva cum vor fi restrictiile de trafic pe defileul Jiului in zilele care urmeaza? mai exact, m-ar interesa perioada 2-3 decembrie... tnx
Sailing away! S/Y Haimana

alecu26

Ar trebui sa fie deja in modul de iarna si sa nu mai fie restrictii asa multe. Oricum....ar trebui sa deschida drumul din nou in curand.
Drumurile noastre POATE;

adiarc

Pe A1 iarasi nu s-a dat cu nimic , desi in SB am avut depuneri de chiciura si -6 grade ...... din nou intretinerea este tabu
la fel de adevarat este ca multi soferi nu tin cont de conditiile de trafic si merg la fel acum , ca pe un carosabil uscat si cald , cu min 130 km /ora
trebuie sa semnalez , ca desi traficul a crescut si mai mult dupa inaugurarea sectorului Cunta-Saliste , am trecut aproape zilnic pe autostrada si n-am vazut nici un echipaj in patrulare...zero miscare

http://turnulsfatului.ro/28208/trei-accidente-pe-autostrada-unul-in-sibiu-doua-in-alba.html
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Marius


ashbird

pe ce tronson s-au intamplat evenimentele ? nu cumva in zona cunoscuta pentru acvaplanare ? atunci e foarte grav
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

Marius

Accidentele s-au produs intre Sebes si Orastie (km 304-km328)

alecu26

si anul trecut cu accidentele de la Cunta, tot cei de la CIC-ul de la Pianu au fost scosi tapi ispasitori.

Cred ca acum CNADNR chiar si-a facut treaba....si pana la urma asemenea accidente se intampla peste tot. Este bine ca nu au fost victime..asta e mare castig al autostrazilor.

E de asemenea clar ca si soferii de TIR, ca sa castige la consum, merg la aspiratie...la cativa metri unul de altul.
Drumurile noastre POATE;

mariansb

Radar in zona sp de servicii Pianu, dinspre Deva
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

MRS

Atentie pe DN1,  de pe la Ploiesti, dar in special din zona Floresti/Baicoi, cratere adanci, unele mai mari ca latimea masinilor cel putin pe sensul spre Brasov


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

AFC

Atenție! Radar pe Mihai Bravu - Văcărești, pe ambele sensuri, după coborârea rampelor pasajului. Sunt vizibili, dar tot cad șoferii ca muștele.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

adi

A A6 KM 5+400 DR.In data de 17.01.2015 in jurul orelor 12:00, in apropiere localitatii Lugoj, pe banda de urgenta s-a produs o alunecare de taluz cu depunere pe carosabil, blocand banda de urgenta. Circulatia rutiera se desfasoara normal pe celelalte doua benzi ramase pe acelasi sens de mers. Zona este semnalizata corespunzator. Se estimeaza reluarea circulatie in conditii normale in cursul zilei de 19.01.2015.