Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Chiar uitasem ca avem "un pic" de A11... :)

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/comunicat-de-pres%C4%83-10072017

Quote
Comunicat de presă 10.07.2017

Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Timişoara informează participanţii la trafic că, în perioada 10.07.2017 – 14.07.2017, se închide circulația pe autostrada A11 (între nodul DN 7 și nodul A1 Nădlac-Arad) pe sectorul cuprins între km 0+000 – 2+300, pentru execuția lucrărilor de refacere a îmbrăcăminții rutiere.

În această perioadă, traficul rutier se va desfășura deviat, pe următoarele variante de ocolire:

  Pentru relația Timișoara – Nădlac, pentru direcțiile Oradea, Deva: A1 km 544+936 (Nod A1 cu A11) – A1 km 555+308 (Nod Pecica) – DN 7 km 552+800 – Arad (Oradea-Deva).
  Pentru relația Nădlac – Timișoara, pentru direcțiile Oradea, Deva: A1 km 546+936 (Nod A1 cu A11) – A1 km 538+800 (Nod A1 – Arad cu DN 69) – DN 69 km 45+800 – Arad (Oradea – Deva).

Lucrările sunt executate de JV FCC Construccion S.A. – PORR Bau Gmbh.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

davyl

Salut TibiV, multumim de informatie. Ai putea sa ne spui cumva daca traficul dinspre Nadlac (vama) spre Timisoara este afectat? Din ce vad la o prima citire, se pare ca nu, insa ma pot insela (nu mi-am baut inca, cafeluta de dimineata :))

pasadia


davyl

Quote from: pasadia on July 11, 2017, 08:56:57 AM
Nu, nu e afectat.
Multumesc pasadia. Si eu am avut aceeasi impresie, insa pentru mine e prea de dimineata :).

TibiV

#964
Quote from: TibiV on July 11, 2017, 01:33:13 AM

Quote
Comunicat de presă 10.07.2017

Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Timişoara informează participanţii la trafic că, în perioada 10.07.2017 – 14.07.2017, se închide circulația pe autostrada A11 (între nodul DN 7 și nodul A1 Nădlac-Arad) pe sectorul cuprins între km 0+000 – 2+300, pentru execuția lucrărilor de refacere a îmbrăcăminții rutiere.

Asta era pe 10 iulie...
Pe 11 iulie s-au razgandit... :lol:
http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/lucr%C4%83ri-de-repara%C5%A3ii-curente-pe-mai-multe-sectoare-de

Quote
Lucrări de reparaţii curente pe mai multe sectoare de autostradă. Nu se închide nicio autostradă
11 Iul 2017

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere informează participanții la trafic că în această perioadă se desfăşoară lucrări de reparaţii periodice la partea carosabilă pe mai multe sectoare de autostradă: intersecţia A11/DN 7, A1 (sensul de mers Timişoara-Arad), A1(sectorul Deva-Simeria, în zona Simeria), A3 (pe sensul de mers Turda-Gilău).

Pe VO Arad cunoscută şi ca A11 (între nod  DN7 şi A1 Arad – Nădlac) s-a refăcut stratul asfaltic şi din această dimineaţă a fost redeschisă circulaţia.

Sectorul cuprins între km 535+986 (nod rutier Arad Sud) – km 548+236 (intersecţia cu A11/DN 7) se execută lucrări de întreţinere şi reparaţii la suprafaţa asfaltică, lucrări de intervenţie, reparaţii  şi întreţinere ITS şi iluminat, lucrări la marcaje şi semnalizarea verticală, lucrări de întreţinere la podurile şi pasajele care traversează autostrada.

Până în data de 12 iulie 2017, pe autostrada A1, pe sensul de mers Timişoara – Arad, se vor executa lucrări la rosturile de dilataţie ale podului de la kilometrul 509+300 de metri, pe banda numărul doi, cu redirecţionarea traficului pe benzile unu şi de urgenţă. Semnalizarea rutieră temporară rămâne instalată şi pe timpul nopţii.

Pe A1 Deva – Sibiu se lucrează și în zona Simeria, la kilometrul 356+200 de metri, la rigola din dreptul benzii de accelerare (pe sensul către Sibiu). Pe sectorul Bucureşti-Piteşti al A1, se lucrează la rosturile de dilataţie de la km 109+148 – Calea 2, lucrările se vor finaliza la sfârşitul săptămânii.

Tot pe acest sector de autostradă se mai lucrează la km 12+823 – Calea 1, doar noaptea iar lucrările se vor finaliza la sfârşitul săptămânii.

Din data de 17.07.2017 lucrările încep de la km 11+003 – Calea 1, ale Autostrăzii Bucureşti –Piteşti iar acestea se vor finaliza în data de 23.07.2017.

Pe autostrada A3, pe sensul de mers Turda – Gilău, se vor executa astăzi lucrări de frezare-asfaltare între kilometrii 10 şi 12+600, pe banda numărul unu, cu redirecţionarea autovehiculelor pe banda a doua.

Comunicatele astea doua aproape merita sa ajunga la "Perle si ineptii"...

Ca sa nu uit sa amintesc ce mult imi place formularea "VO Arad cunoscută şi ca A11"...
Au uitat sa treaca si pe panourile indicatoare de la Arad formularea "cunoscuta ca A11". :D

LE
Asta se vede acum pe site-ul lor aici: http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Rabdare, rabdare si foarte multa rabdare daca veniti de la mare pe A2.

dr4qul4

#966
https://www.waze.com/ro/livemap
Uitati de google. Aici gasiti exact. Chiar si poze.

Unul dintre cele mai mari ambuteiaje in acest moment este la Mihailesti! (DN6, intrarea in Bucuresti dinspre Alexandria).
Nici pe DN1, DN73  (Bv-Bucuresti), sau pe Valea Oltului nu e prea bine.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Atentie in noaptea asta pe A1 Bucuresti-Pitesti
https://www.politiaromana.ro/ro/info-trafic/lucrari-pe-autostrada-a1-bucuresti-pitesti1500311337

Quote
Data: 17 Iulie 2017
Ora: 20:00

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că pe parcursul nopţii, în intervalul orar 20:00-06:00, pe autostrada A1 Bucureşti - Piteşti se vor executa lucrări asupra rosturilor de dilataţie ale unui pod, la kilometrul 12+800 de metri, pe banda a doua a sensului de mers către Piteşti. Recomandăm şoferilor să acorde o atenţie sporită acestei zone, reducând viteza şi respectând indicaţiile semnalizării rutiere montate la faţa locului.

Bine ca si-au adus aminte de nenorocirea aia de pod...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

pe A1 au tot schimbat rosturi de dilatatie in ultima luna. Le fac pe rand si cred ca doar noaptea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

lupualb

#969
Coloana la iesirea de pe A1 la Soimus de aproximativ 1 km. Nu ne miscam de cel putin 15 minute, coloana in spate devine tot mai lunga!

lupualb

La Soimus o echipa de la Selina au sapat o banda la o adancime de 50-60 cm pe toata lungimea de la podul de peste Mures pana in sensul giratoriu.

pasadia

Trebuie sa o spun - azi am circulat excelent pe cod rosu de canicula. Interdictia pusa masinilor de peste 7,5t chiar a adus mult mai putine tiruri pe DN-uri si autostrada si pot zice ca am mers nu neaparat mult mai repede, dar in mod sigur mult mai linistit. E cu totul alta fluenta, chit ca era trafic.
Pentru exemplificare: Timisoara (MOL-ul din Ghiroda) - Brasov (Coresi) 4h 15m cu tot cu opriri (ok, nu condus legal dar fara depasiri pe linie continua sau alte prostii de genul asta).

ps: Acum 2 zile, la dus incolo, am crezut ca am fost invadat de soferi de A2  - dupa ce tot anul nu a vazut pe nimeni sa dea flash-uri (si am facut ruta asta de vreo 10 ori), alaltaieri am zarit cel putin 3-4 cazuri numai intre Sibiu si Sebes. Si cazuri din alea stupide, in care era flash-uit el care depasea pe banda a II-a cu 150km/h.
Evident, masini de IF, B, invatate sa se comporte asa din drumurile lor spre Constanta.

panda_no 5

Oricum s-au rarit mult flash-urile.
Si pe A2 nu dau flash-uri numai B si IF.
Sa-i vezi pe AG, PH, BV, DJ, OT, TR, GR  si mai ales pe cei cu numere de Spania si Italia. Cei mai multi cu masini semi-vechi.
Deh, daca la noi se poate!!!!!!!

Am mers pe A2 cu super masini in spatele unor coloane pe banda 2 si soferii au avut un comportament surprinzator de civilizat si calm.
Si parca incepe sa creasca procentul civilizatilor pe autostrazi.

Vice33

#973
Am primit si eu flash-uri de la nesimtiti cu jeepuri, autoturisme de teren cu numere de B, IF, sau AG care cred ca pe autostrada sau varianta de ocolire, banda a 2-a, dinspre axul drumului, este destinata doar lor. De curiozitate am incercat sa circul legal pe a doua bandă, fie cu 90 de km/h (cat e pe ocolitoarea Braşovului), fie peste limita legală, la viteza maximă de pe autostrada, aproape de 130 de km/h si am ramas surprins cate autoturisme mi-au facut semn sa merg pe banda 1 sa le fac loc...

...asa incat aplicand Conduita Preventivă şi Regulamentul pentru Codul Rutier care spune sa circulam intotdeauna pe banda 1 lasand libera banda a 2-a si din ratiuni de consum, am constatat ca nu am nevoie de 120-130 de km/h ci 80-90 este suficient pentru cel mai optim consum (3,5 - 4,2 l) si ca timpul castigat cu viteza de 120-1xx de km/h nu este semnificativ mai mare decat cel pentru viteza economică optimală, având o diferenţă de timp de maxim 10 minute care se pot pierde fie la pauze mai lungi, fie la semafoare, fie in localităţi....

Prefer sa circul cuminte pe banda 1, fără să deranjez pe nimeni si sa nu ma complic cu probleme. Mi-am dat seama ca noi stam foarte rau la capitolul largire drum simplu cu o bandă pe sens, la două benzi pe sens...si culmea, drumuri national-europene care arata mai rau decat unele judeţene (ex. DN 11-E574) între Hărman şi Chichiş asfaltul este de proastă calitate, drumul fiind cu o singură bandă pe sens, iar DJ 112 (Hărman-Podu Olt-Dobolii de Jos-Ilieni-intrare Sf. Gheorghe) se prezintă cu mult mai bine si dacă va fi gata in aces an modernizarea între limită de judeţ Podu Olt-Dobolii de Jos-Sf. Gheorghe, atunci drumul poate concurca cu portiunea dintre Sf. Gheorghe-Coşeni-Chichiş-Lunca Câlnicului-Hărman-Braşov.

pasadia

Azi pe la 14:30 coda pentru Busteni era de la limita de judet BV/PH, respectiv de pe centura Sinaia. Nu din cauza de accident, nu lucrari, ci doar aglomeratia de august. Estimez ca am pierdut cam 40 de minute fata de situatia obisnuita. Cineva imi spusese ca luni seara a avut nevoie de 3 ore de la BV la Comarnic, dar mi-a fost greu sa il cred.

Prin comparatie DNCB mi s-a gol intre A3 si A2 pe la 17:30.