Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

elphax

Quote from: elphax on April 14, 2017, 06:56:22 PM
DN1N  centura est Cluj se merge cu 5km la oră, la fel de aglomerat e și prin Apahida
Stam și numaram avioanele care aterizează
:)
90 de minute până la Dej

TibiV

Quote from: elphax on April 14, 2017, 06:56:22 PM
Stam și numaram avioanele care aterizează
Daca trec mai multe avioane decat masini, chiar este nashpa... ;)

90 de minute ?!.... Wow !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

elphax

Cred ca 3 wizz și un blueair au aterizat cat am stat în coada aia, apoi au fost alte cozi
Culmea,  după trecerea CF la intrare în Dej a dispărut coada care incepea la Gherla

TibiV

Care "trecerea CF la intrare în Dej" ?!...

Ca DN1C nu trece peste CF decat la iesirea din Dej, dupa podul peste Somes,  chiar inainte de bifurcatia Baia Mare/Bistrita ?...

Iar de la Apahida pana la Dej, DN1C este permanent in stanga CF, nu trece pe o parte sau pe cealalta...

Sau te vorbesti de CF industriala catre Ocna Dejului (salina), care intr-adevar traverseaza DN1C inainte de intrarea in Dej, dar care este doar o CF industriala ?
(Eu nu am mai vazut tren pe linia aia de muuuulti ani...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

neobluenet

@TibiV: deobicei la linia aceea catre Ocna Dej se face coada pentru ca e pus doar un semn STOP. Nu sunt bariere, nici macar semnale luminoase si acustice. Chiar anul trecut a fost un accident intre un tren si o masina care nu s-a asigurat. Ala da ghinion, trec 2 trenuri pe an pe acolo si reusesti "performanta" sa te loveasca :lol:.

JohannDB

Între gara Dej și trecerea la nivel de la OMV-ul spre Cluj, unde ca semnalizare este un "Stop" și crucea "Sf.Andrei" mai este una, de la gară spre OMV, la vreo 200-300 metrii de gară ce trece pe dreapta la niște depozite (pe după blocuri), iar aici este numai o cruce "Sf.Andrei"; la asta, mai puțin ca la OMV, este careava atent "la tren" (nu că aici vreo partidă de manevră la depozite, ar veni cu agent de acoperire a trecerii).......

dr4qul4

pe A1 azi, la nodul Ciorogarla, un Mercedes explodat.  Pompieri, smurd.. si o tanti cu sacosele in drum. am si o poaza cu epava .
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

https://www.politiaromana.ro/ro/info-trafic/judetul-brasov-trafic-deviat-de-pe-dn1-pe-dn1a-din-cauza-aglomeratiei1492421524

Quote
JUDEŢUL BRAŞOV: TRAFIC DEVIAT DE PE DN1 PE DN1A, DIN CAUZA AGLOMERAŢIEI

Data: 17 Aprilie 2017
Ora: 12.30

Centrul INFOTRAFIC al Poliţiei Române informează că în judeţul Braşov, începând cu ora 12.30,  din cauza aglomeraţiei, a fost luată măsura devierii circulaţiei de pe DN1, dinspre Braşov către Valea Prahovei, pe DN1A Săcele – Cheia – Ploieşti.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

DN6 astazi, pe la ora 14.
Fotograful mergea spre Alexandria, sensul opus arata "sublim"... :(




In ultima poza se vede pe dreapta Posta din Ghimpati


Hai cu centura Mihailesti !...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ion59

Nu rezolvă acea centură traficul pe aici. Nu vă faceți iluzii. Mersul bară la bară începe de pe la Drăgănești-Vlașca, adică aproape imediat după Alexandria. E nevoie de o autostradă care să intre cât mai mult spre București pentru a evita Mihăileștiul și Bragadiru. Situația asta este de ani de zile așa.

danutzu_1069

Si cam pe unde sa intre cat mai mult in Bucuresti?
Facem o cacioreală precum intrarea A3 in Bucuresti? Sa se proponească intr-un giratoriu?
Nu e bine deloc...

vancouver

#926
Necesitatea unei autostrazi Alexandria - Bucuresti este f. clara - problema intrarii in Bucuresti este alta.

---> pentru a nu polua aici subiectul de trafic in direct, am raspuns mai departe la "Autostrazi in Romania: discutii diverse si proiecte": http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=9.msg152628#msg152628
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

ovicor

Trafic greoi si luni, din Arad la Bistrita, via Oradea. La acea trecere CF din Dej spre Ocna Dej s-a facut coloana, pe doua randuri, pe sensul spre Cluj, pana in gara. Tot in Dej, inainte de podul peste Somes, doi politisti au incercat sa dirijeze traficul. Au renuntat, inaintea noastra.
In Huedin, dupa zeci de km fara o benzinarie cu WC, cozi la WC-uri. Catorva disperati / disperate le-am cedat randul.

rizzuh

Quote from: TibiV on April 17, 2017, 04:13:11 PM
DN6 astazi, pe la ora 14.
Fotograful mergea spre Alexandria, sensul opus arata "sublim"... :(

<snip>

Hai cu centura Mihailesti !...

Am mers in acea coloana, de la 18 pana la 20 cand am intrat in Bucuresti. Atunci coloana a inceput inainte de Vaceni. Totusi, se putea si mai rau, pe Slatina - Pitesti - A1 a fost coloana pe cel putin 35km (de la Colonesti), mers extrem de incet, se plangeau soferii la toate posturile de radio.

alexbb

Aseara si eu am prins o coloana de 7-8km (poate chiar mai mult) care inainta extrem de incet la intrare in Ramnicul Sarat spre Bucuresti. Cam 90 de minute a durat distractia. Surpriza a fost sa inteleg de ce e deviat traficul si dureaza asa mult...
Politia Romana

De fapt prima surpriza a fost un logan albastru care oprea toate masinile care depaseau coloana pe contrasens :cheers:. In scurt timp a inceput sa apara pe Waze, i-am dat ca raportul este fals :). Apoi m-am cam enervat cand am vazut ca pe tot ambuteiajul nu era picior politist care sa mai aline suferinta, dar in schimb erau 2 radare in Oreavu, in cascada + inca 2 in mers inainte de Buzau pe portiunea cu 2 benzi pe sens. Sa spunem ca le-am cerut :cheers: inapoi, destul de plastic.

Asa ca evitati perioadele aglomerate daca trebuie sa mergeti pe acest traseu.