Author Topic: [MS] Transilvania Motor Ring | Mures Ring  (Read 1474 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
[MS] Transilvania Motor Ring | Mures Ring
« on: May 07, 2017, 07:06:29 PM »

Filmare aeriana la 06.05.2017

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

TibiV

• Knight
  • Legend
  • *
Re: [MS] Transilvania Motor Ring | Mures Ring
« Reply #1 on: May 07, 2017, 07:43:36 PM »
:gj:
:cheers:

perfidus

• Executive
« Reply #2 on: May 07, 2017, 11:39:45 PM »
Imi place traseul circuitului, tocmai pentru ca nu este ca altele aproape plan! Zona cam instabila acolo in varf de deal, dar oricum merita apreciere si urmarita reluarea constructiei in continuare. Un +1 pentru initiativa de a filma lucrarile, ciprebbe!

PS. Investitia are deja vreo 6 ani, timp in care au fost nenumarate probleme (inclusiv o reziliere). Am gasit informatii in jurnalul online zi-de-zi.ro:
http://www.zi-de-zi.ro/2017/02/27/lucrarile-la-transilvania-motor-ring-reluate/

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Urmeaza Drumul Expres CrPit (DX12).
Pe cand deblocarea contractului de revizuire SF pe restul ocolitoarei de sud a Craiovei (DN6-DN55-DN56)?

TibiV

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #3 on: May 08, 2017, 12:27:43 AM »
Conform articolului din link-ul dat de tine ar trebui ca la 1 octombrie sa putem organiza prima cursa...

Am gasit si eu un link mai vechi, de anul trecut, in care spune ca si aici am pierdut 12 milioane bani europeni (desi suma pare mica fata de valoarea alocata de 58 de milioane...)
Iar poza din articol cu stadiul lucrarilor la momentul sistarii este interesanta...
http://www.radiomures.ro/stiri/cj-mures-a-semnat-un-nou-contract-pentru-finalizarea-proiectului-transilvania-motor-ring.html

Iar un link si mai vechi (ianuarie 2016) vorbeste despre probleme mai grave... :(
http://www.inmures.ro/probleme-grave-la-circuitul-auto-al-cj/
Se pare că încă din stadiul de proiect nu s-a ținut cont de studiile geo realizate, ceea ce s-a dovedit a avea acum repercusiuni. Circuitul este amplasat pe dealul Cerghidului, unul care a cauzat și în trecut și încă cauzează numeroase probleme drumului județean 151B, care face face legătura între Ungheni și Tîrnăveni. CJ n-avea cum să nu știe de această problemă câtă vreme drumul e în gestionarea acestei instituții, iar problemele cu alunecările de teren revin periodic de zeci de ani. Problema e una extrem de cunoscută în rândul autorităților din Mureș, câtă vreme au fost eforturi comune în trecut pentru a trece drumul la categoria celor naționale, astfel ca investițiile de consolidare să fie preluate de bugetul central. Inclusiv rețelele de gaz au periodic probleme. Și, cu toate acestea, acolo s-a construit acest circuit, fără să fie luate în serios studiile geo, ceea ce ridică deja probleme înainte de finalizarea investiției. Pe o porțiune de 4-500 de metri din cei 3,7 kilometri ai pistei terenul alunecă acum.
« Last Edit: May 08, 2017, 12:38:44 AM by TibiV »

alecu26

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #4 on: May 08, 2017, 10:53:18 AM »
Tibi, intradevar drumul ala judetean a tot alunecat...dar strict pe versantul inspre Tarnaveni...acolo unde e podgoria Vila Vinea.

In plus, acolo drumul e de coasta, si te poti astepta la alunecari. Nu cred ca e deloc grava situatia la un circuit facut in varful dealului, practic prin raderea varfului.

voicul

• Hero
  • *
« Reply #5 on: May 08, 2017, 02:51:55 PM »
Am gasit si eu un video, ca nu stiam nimic de proiectul asta:

Bucuresti - infrastructura special creata pentru statul in trafic.

Dominik

• Hero
  • *
« Reply #6 on: May 09, 2017, 03:39:57 AM »
Cip multumim pt filmare, wow ce proiect interesant, nu stiam de el, ar fi 'Aur' sa putem organiza si noi in tara evenimente moto de categorie mai mare,sper sa se termina constructia cat mai repede !
You're in Steelers Country !